| andreeaaa1 a întrebat:

Imi este foarte frica de certurile din familia mea ajung uneori chiar si la situatii critice. Certurile se produc intre bunica mea si unchiul meu. unchiul meu se imbata cam des si se i-a la cearta cu bunica sau cu fratele lui adica tot unchiul meu.Au ajuns odata sa si se bata.Nustiu ce sa ma mai fac. M-am saturat si uneori imi doresc sa mor.

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Este si asta o lectie de viata, pacat ca trebuie sa o traiesti pe viu. straight face
Si cat de mult scrie in Biblie despre asta, de cate ori Dumnezeu ne avertizeaza sa nu facem lucrurile astea, vezi in pildele Imparatului Solomon, in epistolele lui Pavel. Solutia este la rudele tale, sa-l ia si sa-l mustre cand este treaz, sa ia martori si sa-l mustre in fata lor, sa-l mustre apoi in fata intregii adunari (la biserica), apoi sa fie pentru ei ca un strain daca nu-i vine mintea la cap. Scrie asta tot intr-o epistola.
Domnul fie cu voi.

| anad a răspuns:

Ei sunt oameni maturi, dar fara minte! Tu esti prea mica sa traiesti problemele lor! Stiu ca poate e greu, dar incearca sa pleci in alta parte cand sunt astfel de discutii fiindca ei acum se cearta, a doua zi se impaca, iar tu ramai marcata si traumatizata! Incearca sa nu pui la suflet ca tu ai viitorul inainte si candva vei pleca departe de problemele lor.

| thealchemist a răspuns:

Deci tu suferi pentru ca ei se cearta? nu prea ai ce face nici ca se imbata, nici ca se cearta. ideea e sa incerci sa nu te mai afecteze atit de mult.

| Miha a răspuns:

Si totusi tu poti sta cumintica in alt colt al casei, dc sa te bagi in conflictul lor, sau sa vrei sa te omori? Sti sunt oameni mari si ar trebui sasi dea seama singuri de greseala lor, nu sa le atragi tu atentia. Dar pana la urma ar trebui sai povestesti unei parinte de al tau sau bunici tale ca ar trebui sa faca ceva(dar spune-i-o cuiva care nu se imbate sau care are gura ''mai mare'')Bafta:*

| silence a răspuns:

no talking. nu ai de ce sa mori! doar i-ai intr-o zii si spune-le ce simtii cu furmosul si fara tipete ( categotic cand unchiul tau nu e beat )... spene-le ca nu mai suportii sa ii vezi in fiecare zii asa! spune-le ca tii la ei si ca ii iubesti si iti este foarte greu sa ii vezi certandu-se si batandu-se! spune-le ce ai pe suflet! prinde-i intr-o zii cand bunica ta e calma si unchiul nu e beat si poate vei remedia situatiile critice! si nu mai spune ca vrrei s mori pana la urma tot o viata avem si trebuie traiata nu te lasa batuta doar de o situatie de asta sigh sad ca or sa vina in viata si momente mai rele decat astea whistling sper ca ti-am fost de folos :X byyeeee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu fii calma, atunci cand ei se cearta incearca sa aplanezi conflictul, arate-le ca esti speriata si satula de certuri si deschide-le ochii ca nu-ti fac tie bine si daca tin la tine cu adevarat sa se inteleaga intre ei de dragul tau, tine minte, aminteste-le ca o sa le para rau mai tarziu pentru tot ceea ce fac azi, baftakiss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Andreea, pun pariu ca nu ai mai mult de 12 ani sa zic desi cred ca exagerez. nu ii baga in seama. si sa nu mai spui niciodata ca iti doresti sa mori! acesta este considerat ca si cum ar fi o sinucidere prin vorbe.sa spui ca vrei sa mori este cam... nu stiu ciudat pentru o fata de varsta ta. dar de ce e vorba de bunica si de unchi si nu de mama si tata. dar desigur nu e treaba mea. iti sugerez sa faci asa cum iti spun si ceilalti membrii TPU. Fii tu insati! lasa-i sa se omoare intre ei daca nu se potolesc.sa NU incerci niciodata sa ii desparti caci e posibil ca tu sa devii batuta de unul din ei. asta se intampla nici prea des nici prea rar. intelegi? sper sa asculti sfaturile noastre

| sefata a răspuns:

Cel mai bine e sa nu ii bagi in seama. Sau poarta o discutie cu mama ta si spune-i clar, ca nu iti doresti sa ai o copilarie marcata de certurile in familie. Incearca sa te distrezi si nu te consuma tu pentru ei. distreaza-te si nu mai fi suparata. Pupicii:* fundita?batting eyelashes>.