| anonim_4396 a întrebat:

Am 15 ani si am o surioara mai mica, ea are 3 ani si de cand s-a nascut eu am fost foarte atasata de ea. Momentan locuim cu bunica noastra. Problema este ca sora mea nu vrea deloc sa stea fara mine: plange incontinuu daca plec undeva si o las cu bunica sau cu altcineva. Sa o las sa planga nu pot, iar toata vacanta am fost nevoita sa nu mai plec nicaieri, sau daca am plecat a trebuit sa o iau cu mine. Bunica mea a incercat sa ii distraga atentia, iar in acel timp eu sa pot pleca unde am treaba, dar cand a observat ca lipsesc a inceput sa planga fara incetare si am fost nevoita sa ma intorc din drum.
Va rog, daca puteti sa ma ajutati cu un sfat. Va multumesc!

4 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Poate sunt prin vecini copii de varsta apropiata si o inveti sa stea cu ei.Desigur,cu rabdare.La inceput stai in preajma lor, apoi te desprinzi schimband supraveghetorul.

| NuAmGăsitNume a răspuns:

Are sentimente puternice pentru tine. Cel mai probabil simte lipsa mamei şi tu îi eşti cea mai apropiată după ea.
Trebuie să ai răbdare şi să îi repeţi toată ziua că mai pleci aşa, dar o să te întorci. Are 3 ani şi nu înţelege pe loc, dar aşa o formezi. E vârsta la care se produc schimbări, trebuie să fii înţelegătoare. Nu te enerva şi nu o certa, rămâne cu imaginea asta. :*

| Azµre a răspuns:

Încearcă să îi dai o poză cu tine și să îi spui când pleci să țină poza după ea așa tu nu o să fii departe de ea, și restul bagi de la tine, cum o alinți tu și așa mai departe. Posibil să înțeleagă și să numai plângă.

| dany931 a răspuns:

Spune-i ca te duci intr-un loc in care ei nu ii va placea. De exemplu : ii spui ca te duci la doctor sat ipuie vaccin (eu asa fac cu sora mea de 2 ani si nu vrea sa mai mearga cu mine big grin )