| mywalln22 a întrebat:

Am 19 ani si peste cateva zile vreau sa ma intorc in Romania pentru cateva luni dar problema este ca parintii mei nu stiu asta. Ei nu sunt de acord sa revin in tara pentru ca zic ca se castiga putin, nu am unde sta si nimeni nu ma intretine. Am strans cativa bani sa ma pot intretine singura vreo doua luni si ajunsa acolo am unde sta si pot sa-mi găsesc un loc de munca. Vreau sa plec de aici ca nu ma simt in largul meu, am intrat in depresie si nu mai am aproape nici un prieten. Ma simt slăbită psihic. Nu am o legatura buna cu părinții si nu prea vorbesc orice cu ei, adica nu prea discut cu ei in general. Ma tem ca daca le spun intențiile mele tata de la nervi ar putea ridica foarte tare vocea la mine si sa urmeze probabil ceva mai rau. M-am gândit sa plec fara sa le spun ceva si sa-i anunt ca am plecat dupa ce plec la propriu. Chiar nu stiu cum sa fac. Va rog dați-mi o părere

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Dacă nu ai mai fi avut lucruri în casă la "părinții" tăi puteai să pleci fără să știe niciunul nimic de viața ta. Dar va trebui să ajungi acasă; și din pricina aceasta trebuie ca cei doi dictatori să știe de tine.
Dar dacă nu mai ai nevoie de lucrurile de acasă, atunci fă ce te îndeamnă inima, și nu mai ține cont de nimeni și de nimic.
Vino în țară, angajează-te, stai cu chirie sau unde poți, și îți faci planuri de viitor. Depresia apare în cele mai multe cazuri din pricina familiei. Dacă aceasta ți-ar fi fost aproape ai fi putut trece ușor prin orice suferință. Dar ei nu doar că se poarta ca niște străini cu tine, dar ei au făcut ca să îți fie teamă de ei; de aceea cei mai mulți oameni se înțeleg mai bine cu străinii decât cu cei din casa lor.
Nu mai privi la oameni: nu te teme de ei și nu nădăjdui în ei; tu încrede-te în Dumnezeu și la El să privești. Fă din El sprijinul tău și vei fi binecuvântată. Atunci vei vedea ce înseamnă să te încrezi în El.
Mulți părinți își ascund defectele de caracter -comportamentul lor urât față de proprii copii- în spatele nașterii și creșterii acestora. Dar ei nu știu că și sălbăticiunile din pădure fac același lucru, și o fac cu dragoste, și își învață puii cum să se descurce singuri în viață. Dar mulți părinți nu știu să se bucure de viață, și de aceea nu știu nici cum să-i facă pe copii să se bucure de ea.
Dacă poți, desparte-te definitiv de ai tăi. Totuși, să nu-ți lași inima să-i urască.
Dacă nu te vei descurca în țară, să fi pregătită să te întorci înapoi în străinătate la lucru.
În țara îți recomand să mergi la lucru, dar să îți continui și studiile. Ți-ar prinde bine o diplomă în domeniul farmaceutic.

Răspuns Apreciat de Editori
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai decis să procedezi astfel, este o modalitate foarte aspră de a le spune părinților la revedere pe termen lung, până vă căsătoriți de exemplu sau pentru totdeauna.
Eu zic așa.
Când veniți aici aveți ceva asigurat, astfel încât să nu fiți în situația ca după două luni, dacă nu ați găsit serviciu, să fiți obligată să vă întoarceți tot la ei?
Din felul cum puneți întrebarea aici, rezultă o nesiguranță. pe care ar fi bine să o rezolvați înaintea plecării.
Acum părinții, așa cum sunt ei, sunt un suport totuși.
Părăsindu-i fără să îi anunțați va fi pentru ei un șoc pe care poate că îl merită, dar care va modifica brusc și total relațiile cu ei pe viitor.
Nu poți să faci un asemenea act fără consecințe aspre asupra vieții tale, nu în sensul că ar trebui să le fii pe veșnicie recunoscătoare părinților că te-au născut și crescut, ci că te pui brusc singură în poziția de orfană.
Viața e grea și aspră și aici ca peste tot, și se rezolvă cu ceea ce eu numesc RUIS, Rețea Umană Informațională de Sprijin.
Ai așa ceva în România când sosești? Poți să construiești așa ceva în România în 2 luni? Nu poți, că dacă ai putea, ai avea acolo acei prieteni pe care speri să îi ai aici. Așa că, concluzia mea este să evaluezi.
Este situația dtale chiar așa de rea acolo încât soluțiile pe care le vezi sunt doar plecarea sau sinuciderea? Dacă da, pleacă acum.
Dacă nu, dacă mai stai să te gândești, dacă mai ai timp să afli ce credem noi, cei de pe TPU, că da, că nu, că nu, că da, atunci zic să mai stai pe acolo.

5 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Nu e bine sa fugi ca un laș. Chiar daca ei nu sunt de acord cu tine sunt părinți tai care te-au crescut si care se gandesc la binele tau. I-ai rani foarte mult daca ai proceda asa.
Cel mai bine ar fi sa purtati o discuție cu argumente din partea ambelor parti, sa cantariti bine si sa ajungeti la un compromis.

| Emma30555 a răspuns:

Daca vrei sa pleci, asta poate trebuie sa faci. Ai doar 19 ani nu ai obligatii, responsabilitati, decat sa te intretii pe tine. Daca ai unde sa stai un job iti gasesti. Daca te razgandesti apoi, poti pleca din nou, incearca sa faci ce ti e bine, mai bine cu bani mai putini in tara decat depresiva cu bani mai multi in alta tara, in plus cum am zis nu trebuie sa fie ceva definitiv, cum ai plecat prima data, poti pleca din nou daca vei vrea

| relian a răspuns:

Ai intrat in depresie stii de ce? De frecatu mentei, daca stii cei aia.Asa se intampla cand stai si nu faci absolut nimic, iti vin ginduri de nu mai stii de tine. Daca vrei sa faci intr-adevar ceva, pune mana pe munca, acolo unde esti acum.In RO nu ai ce face,tu cred ca visezi,ai loc unde sa stai adica cine te tine? Sint sigur ca te duci la un barbat ceva,ca altcineva nu vad cine sa te tina.Ia pune mana pe munca, iesi pe afara fa-ti prieteni, cunostinte, iar dupa sa vezi ce bine o sa te simti.
Eu cred ca tu nu stii cei aia munca, nici nu ai stiut vreodata, habar nu ai cum este sa traiesti in RO.Asa vorbe totu pare roz, dar adevarul este ca in RO pur si simplu nu ai ce sa faci.
Ok plci in RO si ce anume faci acolo mai exact? Ce job crezi tu ca gasesti si unde anume stai? Datu din gura, asta oricine se pricepe. Daca in RO nu au de munca cei care stau de o viata, vii tu una de 19 ani, gata gasesti job laughing ba ma lesi cu povestile astea.
Sint sigur ca iti sfaraie calcaile dupa un roman ceva cu care ai vorbit pe net sau mai stiu eu unde l-ai gasit.De aia vrei tu sa te duci in RO nu povestile ce le spui.
Eu vad mai toti cauta sa plece din RO in afara sa munceasca sa faca ceva bani,tu vrei sa muncesti in RO laughing. Vorbesc aici de romani care au casa in RO,deci care nu platesc mare lucru,aia cauta sa plece,ar da cine stie ce sa obtina un job pe undeva pe afara,dar tu deja nu mai stii ce joburi sa alegi in RO,te asteapta aia de ceva vreme,nu mai pot sta romanii fara tine laughing. Daca esti stiu si eu ceva mare scula, ma refer sa cunosti ceva meserie intr-un domeniu ce se cauta in RO, atunci da poate ca ai putea sa obtii un job, poate.
Vrei o parere? Ramai unde esti, ia-ti acolo un job, daca tot vrei sa te vezi cu harap Alb cheama-l la tine si aia e.In RO nu ai ce face,, in RO e bine sa te uiti asa de afara laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă ai o viata semistabila în alta tara deja ramai acolo. E pentru binele tău pe viitorul mediu și îndelungat

| AlexandruSEV a răspuns:

Părinții tăi la un moment dat nu vor mai fi, și tu vei rămâne nefericita toată viata dacă stai acolo de dragul lor, părerea mea este sa le spui și indiferent de răspuns, sa pleci, dar trebuie foarte bine gândit, sa ți găsești o chirie din timp, sa ți calculezi bine banii, sa ai locul de munca asigurat, dar eu cred ca te vor înțelege, formulează ți bine textul și spune-le ce ai pe suflet, nu e o greșeală sa te întorci în tara, dacă ai ambiție crede ma ca poți sa trăiești foarte bine și în Romania, desigur e mai mult de muncit, dar dacă vrei se poate. Dacă mai ai nevoie de ajutor cu sfaturi lasă mi un mesaj, cu ce pot, te voi ajuta.