| niko23 a întrebat:

Daca sant angajata la primarie asistent personal,la copilul meu,si vreau sa plec an strainatate,la sot,care lucreaza acolo,cu copil cu tot,o perioada de timp,posibil sa bag actele pentru alocatie acolo,dar mai tarziu dupa cateva luni,mai primesc banii de la primarie,ai poate ridica mama, sau trebuie sa anunt, sau sisteaza primaria, cum sa fac ca nu stiu

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca pleci din tara, nu vei mai primii nici un fel de bani de la primarie, odata ce nu mai lucrezi acolo. Asta este legea!
Nu se dau bani pe nemuncite, mai ales sa beneficieze de ei, mama sau alte rude.
Oricum, ce nevoie mai ai de bani, odata ce sotul munceste in strainatate si te duci la el?!
Inca ceva, daca pleci in strainatate mai mult de 1 luna, cat iti este concediul fara plata, postul tau se scoate la concurs si va fi ocupat de altcineva. ca atare, la intoarcere nu vei mai avea, nici un loc de munca.

| niko23 explică (pentru Violleta2022):

Sant angajata de primarie dar ca asistent personal la copilul meu cu grad 1 de handicap n ai anteles intrebarea mai citeste o data

| Violleta2022 a răspuns (pentru niko23):

In orice caz, pensia pentru asistent personal la un copil cu handicap, va fi suspendata daca pleci din tara, dupa un anume timp (cateva saptamani sau luni), ramanand ca tu sa te interesezi de aceste conditii.
Oricum nu-i normal sa beneficieze mama ta sau altii, de acest ajutor.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred că îi primești dacă te relochezi în străinătate, ci doar dacă rămâi aici în România, și semnezi pentru primirea lor în fiecare lună.