| Gogu221 a întrebat:

Salut, am 18 ani si de ceva timp ma simt suparat, stresat si uneori putin speriat, vreau sa va zic ca acum cateva luni m-am certat cu prietenii si nu prea mai am. Am o iubita cu care m-am certat de cateva ori nasol [dar la ea chiar nu vreau sa renunt tin la ea si ea e singura care este langa mine], parinti sunt plecati in afara si nu stiu ce am sau ce sa fac ..am depresie/anxietate nu stiu. Ce as putea sa am? Simt ca innebunesc la propriu

Răspuns Câştigător
| MondaytoMondayimIn a răspuns:

Eu cred ca nu ai o ocupație! Prietenii nu ar trebui sa fie motivul supărării tale! Înțeleg ca te-ai certat cu ei iar asta e din cauza ca te-ai simțit neninteles de ei sau nu te-ai simțit in largul tău. Te-aș sfătui sa ai grija de relația ta, dacă ești încă școala focuseazate pe ea, in timpul liber petrece cu prietena ta, Simte-te bine, apucate de sport, sau dacă ai posibilitatea sa te angajezi! O sa îți ridice moralul dacă ai o ocupație! Îți spun sincer! Din cauza ca este situația care este acum in ro, trebuie sa fim mai tari și sa nu cedam așa de repede, cât despre prietenii tai. Nu îți cere scuze, nu încerca sa rezolvi nici o situație, dacă îți sunt prieteni veți fi oricum și peste 10 ani chiar dacă nu vorbiți! Daca nu, nu! Pt ca nu prietenii formezi o familie, nu prietenii se bucura de succesul tău, ei sunt invidioși, și foarte puțin prieteni adevărați! Ai grija pe cine alegi sa ți lângă tine! Cât despre prietena ta, încearcă sa rezolvi situația pentru ca iubirea din adolscenta este cea mai frumoasa, te scoate din scorbura, îți da fluturi, chiar dacă sunt și certuri. așa este intr-o relație! Nu este totul lapte și miere. Cu dragoste și respect și încredere se rezolva toate. Tu tine capul sus, și gândește-te ca nu trebuie sa fi slab. Fa-ti un scop in viața și urmeazăl. Bafta!

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Dacă te cerți cu toata lumea si consideri ca toata lumea are o problema mai puțin tu inseamna ca buba e la tine.
Plecarea părinților,faptul că trebuie sa te dramuiesti singur, faptul că te maturizezi, cresti pot sa fie si asta o cauza.
Ar trebui să vorbești cu prietena ta sa îndrepți lucrurile, iar cu prieteni daca nu sunt o influență proasta pentru tine sa reluati legătură ca sa ai cu cine vorbi despre problemele tale ca poate cine stie, iti va face bine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa consulti un psiholog. Orice sfaturi ti-am da, ele sunt amatoriste.
Dar totusi u ti-as spune: da. este depresie deoarece duci dorul parintilor, nu ai cu cine sa te sfatuiesti in problemele tale. De asemenea te sfatuiesc sa-ti faci un prieten sau sa refaci prietenia cu cel pe care-l considerai cel mai bun prieten. Trebuie sa ai cu cine sa te sfatuiesti si la nivelul varstei tale. Trebuie sa intelegi ca a avea un prieten apropiat nu o exclude pe iubita. Dimpotriva, ei se complementeaza.
Si inca ceva: gandeste pozitiv. Gandeste ca poti sa treci prin orice. De ce altii pot si tu sa nu poti. Sa nu uiti niciodata - mai ales ca acum esti adult - ca viata este o lupta. Trebuie sa ai un tel pentru care lupti in viata. Doar lasii abandoneaza lupta.
De asemenea gandeste ca dupa ploaie rasare soarele.
Ocupa-ti timpul cu ceva folositor, cu ceea ce-ti place sa faci. Propuneti lucruri pe care vrei sa le realizezi. Si nu le abandona daca nu sunt de rau augur, chiar daca uneori ti se face limita.
Si inca odata: nu sti singurul care ai asemenea stari, dar depinde de fiecare ce vointa are pentru a le depasi.

| Gogu221 explică (pentru CodrutElian1990):

Am inteles, multumesc mult, deci nu este vorba de innebunit sau ceva?
este drepresia

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Gogu221):

Da. Naty1 te-a sfatuit bine.

| CodrutElian1990 a răspuns:

CAm vrut sa scriu "ti se face lehamite" in loc de "ti se face limite".

Răspuns utilizator avertizat
| asuari a răspuns:

Caută motivul supărării și stărilor tale anxioase. Cred că ai citit câteva zeci sau ai mai auzit mesaje motivaționale care nu te-au făcut să te simți mai bine. Deci nu are rost sa îți mai spun si eu. Tu ești singurul care te poate ajuta. Vezi ce te face sa te simți asa, dacă ai motive in primul rând sa te simți așa și încearcă sa treci peste. Dacă tu vei fi bine, automat și relația cu ceilalți se va îmbunătăți. Dacă tu ești intruna doar supărat, trist, clar ca și relația cu cei din jurul tău o sa fie aceeași pentru ca starea ta îți determina comportamentul.

| DeeaDeea94 a răspuns:

Simplu, secretul spre fericire e comunicarea si bunătatea, vorbeste cu prietenii si iubita ta și fă să fie împăcare. 100% te vei simți mai fericit, încearcă