| haiZI a întrebat:

Buna
Am ca si vecini de scara familia cutare formata din femeie(mama) si cei 2 copii ai sai, 12 respectiv 8 ani.Sotul ei(tatal copiilor) a plecat in strainatate si nu mai vrea sa auda de ea.De atunci ea s-a apucat de baut si s-a cuplat cu un rom(genul care umbla cu cutit si vine cu tiganimea peste tine, nu sunt rasist, dar nu e un om tocmai comunicatic, cu atat mai putin o prezenta agreabila). Ambii au probleme cu bautura si barbatul asta devine violent si o bate si ii bate si pe e copii.Eu chiar nu inteleg cum isi permite.Cu atat mai putin de ce sta cu el, ea arata foarte bine(pentru o femeie de 34 ani) si copii sunt frumosi si bine crescuti. El e urat, nu gluma si un om de nimic.Toti locuitorii blocului sunt deranjati de zgomotul care vine din ap lor, cu atat mai mult eu, deci chiar nu mai pot sa dorm noaptea, ca se aude cum o bate si plang si copii.Aseara am chemat politia, l-au chemat la sectie, i-au dat o amenda(lol, da), si s-a intors acasa dornic de si mai mult scandal. Femeia asta si nici copii nu au depus plangere, de frica sau cine stie? El a aflat ca eu am chemat politia si vine la usa si-mi zicebig grina de ce ai chemat politia?
Am auzit galagie si ma intebam ce se intampla acolo si nu pot sa dorm noaptea, de fapt toti suntem deranjati de zgomot.
El; asculta la mine mai baiete, nu e treaba ta si chiar de auzi ca omor pe cineva acolo tu vezi de treaba ta ca de te mai bagi unde nu-ti firbe oala te prind si te tau sit e arunc in sunt.
Ce sa zic:in sinea mea imi venea sa rad. Dar am spus :imi cer scuze, noapte buna.Deci cunosc perfect genul asta de om, care crede ca poate abuza de altii si lui nu I se v-a intampla nimic rau, se crede buricul pamantului sau ca e stapan pe situatie, un nesimtit care nu stie sa respecte pe alti.Omul asta are multi dusmani si de aseara ma gandesc intr-una sa-i dau o lectie.Sa las timpul sa treaca, sa nu ajunga la banuieli si sa m-a iau dupa el intr-o seara, sa-i rup mainile si picioarele, sau cel putin o mana si-un picior, asa nu mai bate nici cu mainile, nici cu picioarele.Nu-mi spune-ti va rog:nu esti tu sa judeci, sau esti la fel de rau ca el, esti doar furios pe el.Omul asta nu se v-a schimba si situatia pare sa ramana aceeasi.Viata nu e tot timpul in roz si cu happy end.Nu vreau sa-i pun viata in pericol dar daca ii rup mainile din umar sau coate, nu moare si ii trece in cateva luni. O merita, nu-i asa?

15 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Poate o merită, poate nu. Habar n-am.
Întrebarea mea este: De ce-ţi pasă de familia cu pricina? Ţi-e prietenă soţia? Sau vreunul din copii?
Dacă nu, la ce să te bagi ampulea în seamă?
Nu tu i-ai pus sticla de alcool la gură femeii şi nu tu i-ai adus acest soţ pe cap. Deci, nu eşti responsabil în niciun fel.
Nu e treaba ta.
Dacă te deranjează pe tine, atunci da, rupe-l în bătaie că oricum Miliţia n-o să facă nimic, ca de obicei.
DAR, dacă nu te deranjează pe tine personal, vezi-ţi de-ale tale.
De asemenea, dacă vezi copiii bătuţi, poţi sesiza DGASPC (având în vedere că minorii nu se pot apăra singuri şi nu sunt responsabili). Dar ea, neavasta? Îşi merită soarta! Ce-a căutat, aia a găsit.
Unii oameni nu merită să-i ajuţi iar pe cine nu laşi să moară nu te lasă să trăieşti.
Vrei după aia să-ţi frece creierii vecina că i-ai stricat căsnicia?
Vezi-ţi omule de-ale tale.
Salut.

| anad a răspuns:

Cand am citit vroiam (in gand doar) sa o scutur si sa o cert pe ea sa se lecuiasca de bautura si sa-i vina mintea la cap. El ar merita sa-l pedepseasca soarta in asa fel incat sa aiba nevoie de sprijin, dar cred si eu ca tu ar trebui, spre binele tau, sa nu te amesteci in problemele lor! Sunt prea periculosi si prea razbunatori si nu e de avut tangente cu ei! Copiii ar trebui sa ceara sprijin la asistenta sociala si politie daca ar fi cine sa-i indrume si sa-i ajute (diriginta, invatatoarea, psihologul scolii, o ruda apropiata).

| morena a răspuns:

De meritat, o merita! Dar tu, crezi ca merita sa-ti faci mai multe probleme decat ai deja?

| NickiMinaj a răspuns:

Singura ta greseala a fost ca ai implicat politia. Inteleg ce zici, stiu cum e ( si cred ca toti care stau/au stat la bloc) stiu ce inseamna vecini 'zglobii'. Ai putea face asa cum te-ai gandit, dar e posibil sa aiba la el arme nu tocmai albe laughing daca te stii antrenat, bun, da-i bice, daca nu s-ar putea sa ai o surpriza.

| Sonny a răspuns:

Hai sa fim seriosi, normal, nu ar trebui sa te pui tu frate sa iti faci probleme, aceastea in mod normal ar fi problemele politiei, dar si Politia e cam legata la mana, fiindca la noi nu e cum e prin strainatate, cu ordine de restrictie, acordate usor, cu legi impotriva violentei familiare/conjugale.
Eu zic ca nu merita, desi tu vrei sa faci un bine, odata familiei, si sa si scapi de el, dar iti zic eu, rromi asta, is foarte razbunatori, nu ajungi nicaieri, nu o sa schimbi nimica, atat ca iti faci tu probleme si nu cred ca iti plipsesc.
Dupa mai multe, sesizari la Politie, iti zic eu, ca o sa se puna si o sa se cuminteasca, fiindca Politia, asta a noastra e legata la maini, dar sa dea o mama de bataie, poate, din cand in cand, daca are probleme permanente cu cineva, si nu se potoleste. Asa ca eu zis ca continui sa chemi politia, ca poate ti rezolva ei cu o bataie dinaina urata.
Uite e o chestie pe care am invatat-o cu ceva timp in urma si poate fii folosita in orice situatie, "Traim cu alegerile facute, si efectele acestora."
Deci nu tu iai pus mamei acelea bautura in gura, nu ai pus-o tu sa se incurce cu tiganu ala, nu esti tu cel care a parasit familia aia, etc.
E un lucru frumos sa raspunzi la nevoile altora, gen o femeie nevinovata atacata pe strada de niste golani, dar o femeie care a luat deciziile pe care le-a luat...
Frate daca simti ca vrei sa-l rupi in doua rupel, dar sper ca esti constient de consecinte.
Bafta!winking

| haiZI explică:

Digicron pot sa-l rup in doua, coloana sau orice alta parte din corp. fac judo de 6 ani si am facut si box.probleme nu am si nu am cum sa-mi fac. dumnezeu nu face nimic si nu inteleg de ce ar trebui sa sufere copii aia de pe urma acelui cadavru.

| haiZI explică:

Da kongeriket posibil subconstientul meu sa fi folosit bunatatea mea exagerata ca pe o scuza, cand de fapt a devenit ceva personal si pur si simplu mi-ar place sa-l rup in doua.in genul acum sa vedem cine o are mai mare sau sunt mult mai bun ca tine si tu nici nu ai habar.

| Baton a răspuns:

Eu cred ca visezi tu ca ii poti rupe mainile din umeri laughing asta nu ai cum s-o faci oricum.
ideea e in felul urmator.
pe undeva are dreptate pentru ca tu nu ai ce cauta in familia respectiva nici macar cu o parere.
Daca femeia aia accepta asa ceva e treaba ei... dar poate ca nu accepta dar nu are incotro.nu trebuia sa se inhaite cu tiganii pentru ca aia stiu tiganii... femeia frumoasa trebuie sa fie urata pentru a nu atrage privirile altor barbati.
daca unu se uita azi pe strada la ea si poate ii face ochi dulci si el vede faza asta ce crezi ca se intampla?
va lua bataie pentru acest lucru chiar daca ea nu se uita la barbatul ala pe strada.
asa e legea lor. femeia nu trebuie sa comenteze, sa nu fie foarte frumoasa pentru ca se uita altii dupa ea. dar avand in vedere ca are 2 copii nu poate sa faca nimic de frica...frica pentru copii ei pentru ca ala intr-o zi le rupe o mana si ii trimite la cersit sau ii vinde altor rromi.
asta e cand te inhaiti cu un rrom.
nici eu nu sunt rasist dar judec acele persoane care stau cu asa fenomene pentru ca oameni nu sunt.
intr-adevar sunt rromi la care poti sa le pupi mana de curati ce sunt si muncitori si oameni ok...rari intr-afdevar dar exista.
cat despre voi vecinii nu pot zice decat sa va vedeti de treaba deoarece bagandu-va in seama ii faceti rau femeii sau mai rau copiilor.
copii cand vor creste mari si vor putea fi pe picioare 100% vor pleca unde vad cu ochii pentru ca daca stau bine sa ma gandesc la situatia asta cred ca nici la scoala nu mai sunt buni de nimic.
in cearta, bautura si scandal un copil nu are cum sa invete. cel putin nu unu slab. daca e tare si vrea cu orice pret sa invete, sa se tina de scoala si apoi sa plece va reusi dar un copil usor influentabil nu reuseste acest lucru.
Aici in Germania nu exista bataie data femeii sau copiilo. cel putin daca lovesti un copil(o palma) iar un vecin sau mama vede ai pus-o intrii in puscarie.aici e foarte dura legea cu parintii care isi bat copii. ei in puscarie iar copii la familiile care sunt platite sa creasca copii altora care nu ii vor, ii abandoneaza sau ii bat.
pacat ca la noi legea este prea permitiva.
oricum aici in Germania iti vine sa dai intr-un copil pentru ca anturajul este la orice pas si nu anturaje dintre cele mai bune, iar cand intra intr-un anturaj rau in loc sa invete, fumeaza, bea, se drogheaza iar tu ca parinte iti iesi din minti dar stiind ca legea nu iti permite sa dai in el...nu sti ce sa te faci.
oricum solutii se gasesc, cand vor creste mai mari(16) pot intra si ei sa se racoreasca daca incalca legea.
daca te vei baga in continuare in familia aia daca se mai poate numi asa...vei avea dusmani, te vei trezi tu si familia ta urmariti eventual luati la bataie ziua in amiaza mare pentru ca nu ii retine nimic sa isi faca dreptate.
ca vecini trebuie sa aveti grija mare cum actionati pentru a nu intoarce tiganimea impotriva voastra.
toate cele bune!

| Иαяʋтσ a răspuns:

Ar meritao, dar mai bine nu faci nmc, pentru ca o sa ai mari probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii sigur ca poti sa o faci.stii cum se spune; daca te pui cu prostul? asa ca parerea mea e ca merita cu varf si indesat.toti care cred in legea pumnului si legea bunului plac merita cate o lectie exemplara. dar sa fii sigur.fiindca nu vreau sa te vad la stirile de la ora 5.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti trimisul lui Dumnezeu! Dai o lectie!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut demult in cartierul in care locuiam un caz oarecum asemanator.
M-am dus la primarie la asistenta sociala si i-am rugat sa faca o ancheta.Nu a trebuit sa imi dau numele.
Se poate depune si o plangere anonima.
Si asa copii au ajuns la o casa de copii.
Poate ai putea sa incerci asa.
Iar mama lor fara copii cred ca o sa se schimbe.
Poate ea este intr-o situatie materiala grea si singurul sprijin al ei este acel rrom.
Are servici femeia?
Poate si ea este un caz social.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand poti ajuta pe cineva fa-o.
Cunosc pe cineva care a ajutat o batrana de 75 de ani care ramasese fara pensie, avea apa, lumina si gazele taiate, cersea si se incalzea cu hartii si cartoane luate de la gunoi.
S-a indurat de ea un domn si s-a hotarit sa se duca sa vada in ce conditii sta.
A fost impresionat si a ainceput sa se ingrijeasca de ea.
A avut de luptat pentru ca cei de la primarie nu i-au acordat initial nici o atentie, dar dupa ce a chemat PRO TV-ul i-au facut si curatela.
S-a dovedit ca batrana era foarte bogata, avea 100 de ha de teren si 2 case in Brasov, iar rudele o adusesera in gradul acesta de saracie si ii luasera pensia ca sa moara mai repede.
Dar Dumnezeu nu a parasit-o si i-a dat un sprijin adecvat.
Iar pentru domnul acela care a facut tot ce aputut pentru batranica aceea, toata stima si Dumnezeu se vede ca il ajuta si pe el pentru inima lui buna.
Asa ca daca poti sa faci ceva bun, nu pregeta, niciodata nu se stie cand tu vei avea nevoie.
Caracterul omului se vede dupa faptele lui, nu dupa vorbe.
Si mai ales ca in afara de tine cred ca nimeni nu ar avea curaj si posibilitate sa faca ceva.
Dar totul trebuie facut si in functie de ce vrea femeia respectiva.
Ai grija de tine.

| Marianutzu a răspuns:

Eu cred ca o merita dar nu e bine sai rupi mana sau piciorul gandeste-te ca dumnezeu o sa te pedepseasca cel mai bine ar fi sa-l lesi sa nu te mai complici cu el deoarece dumnezeu o sa faca ceva si pun pariu ca nu o sa va mai deranjeze si o sa scapati de el (ma refer aici la plecarea lui din bloc ) fii sigur de asta dar sa ai grija

| Andriiiiiii a răspuns:

Normal ca o merita.
Bieti copii vor avea traume pe viata...
Ai grija mie imi e frica numai citind.