| AlinnutSsa a întrebat:

Bunahappy

Am mari probleme serioase crying

Nici nu stiu cum sa incep sad

Toti prietenii mei, nu mai sunt practic. de la un timp sunt absolut singura nu am cu cine sa vb.

Este un lung roman

Deci am 12 ani [ in curand 13 big grin] in clasele1-4 am fost un grup de 4 prietene : Eu; o fata Andreea; Luisa si Nicoleta [ numele nu prea coneaza ca nu le cunoasteti] si in 1-4 eram mai multe grupuri de prieteni care ne uram de la grup-la alt grup si era o fata Carmen. de la un timp in clasa a 5 sau destramat de tot grupurile poate ca nea fost mai dificil sa ne acomodam cu o diriginta si o scoala noua. si din 4 am ramas 3. si am mai pus o intrebare eu pentru ca o fata din astea nu prea o supoort [ in fine...] si m-am imprietenit si cu Carmen. dar Andreea [ fata pe care nu o suport ] nu o suporta pe ea. si eu trebuie sa ma impart in 3 pentru Carmen Andreea si Luisa [ sa u ma rog m-am impartit sad ca acum nu ] si... in fine dar Andreea tipa asta cred ca ii baga Luisei [ dintre toate aceasta este cea mai de treaba ] in cap sa nu se mai joace cu mine si din astea
crying o duc ff rau crying toti mau parasit aproape

Deci. mai e o mai lunga poveste daca sunt nelamuriri intrebati aici si va raspund :*
fara glume va rog puppy dog eyes e o treaba serioasa

Sfaturi va rog :* funda bine inteles

a era sa uit am avut o vecina : Ramona [ asa se numea ] o cunosteam de la gradinita si se mutase langa mine in clasa a 2 sau a 3 dar nu eram in aceeasi clasa si nu mai pot sa stau nici cu ea in timpul liber ca a plecat in spania in urma cu 2 ani sad de atunci parca sunt intr-o depresie ca o cunosc de mai bine de 8 ani si mi-a fost cea mai bine prietena pastram legatura pe skype love struck

Răspuns Câştigător
| dulcik2008 a răspuns:

Si mie mi-e dor de tine foarte mult sa nu crezi ca nu pana mam obisnuit imi parea rau ca ma plecat

18 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Povestea ta imi aduce aminte de o gluma, aceea cu cei 4 apostoli, care erau doar trei: Luca si Matei...Prieteniile la varsta ta, e bine sa fie mai putin stranse cu alte fete si mai "trainice" cu familia. Prietenele, mai ales intr-un grup de trei.se devoreaza intre ele.Cel mai bine este sa comunici mai mult cu mama si sa ai doar o singura prietena,de suflet,sincera si devotata.Tu vrei sa petreci prea mult timp cu prietenele, cu TPU-ul, cu skype-ul.Mai bine iti cauti un prieten, care cateodata e mai devotat decat 1000 de fete.

| Honeybunny a răspuns:

Deci astea is chestii din care toti suferim la varsta ta,stiu cum e,chiar daca sunt probleme minore,pentru tint sunt serioase. uite,prieteni iti vei face intotdeauna.tu doar tine'te departe de barfe si vei vedea ca va fi binebig hug oamenii vin si pleaca din viata noastra si e greus a oprim asta,nu putem obliga pe cineva sa stea langa noi,si poti fi prietena cu cineva oricat de multi ani, pentru ca daca se destrama nu mai ai ce sa facisad e trist, dar asa e viata.nu iti mai face griji vei vedea ca trece repede si daca fetele astea nu merita prietenia ta, o vor merita altele mai de treaba:* te pup ai grija!

| BlackMetalIsMyLife a răspuns:

Incearca sa discuti cu ele si sa le spui ca ar fi bine sa se schimbe. Acest llucru iti va fi de folos atat tie cat si lorwinking

| gyna201 a răspuns:

Buna!:* din ce ai povestit mie mi se pare ca ai fost prea atasata de acel grup pe care l-ai avut in clasele1-4 si astfel ai respins alte relatii...incearca sa nu mai depinzi atat de mult de anumite persoanewinking cum ai spus si tu ai intrat in clasa a5a ai o diriginta noua, colegi noi ...incearca sa iti faci noi prieteni, apropiete de persoane nu mai trai in trecutwinkingLumea se schimbatongue

| Raphael a răspuns:

La cit de agramat si incoerent scrii... si eu te-as parasi.

| VadTot a răspuns:

Cred ca ai pus prea multe pe suflet si atasandute foarte repede de cineva care ti era prietena s au cel putin asa crede ai tu,.dar de fapt numai prietene nu se pot numii respectivele personaje.
deci parere mea este sa te mai calmezi un pic si sa te linistesti un pic sa lasi apele sa se limpezeasca si sa nu ti mai faci atitea griji.colegi colege pe la scoala nu ai?
s au pe unde stai la bloc s au imprejurimi.smd...deci sfatul meu este sa te mai linistesti sa deschizi ochii mai larg deschisi si sa nu te mai plingii atita si mai ales sa nu mai pui la suflet orice fleac.ok?
iar daca vrei sa vb pe messs
astept sa mi d ai mesaj pe privat si sa facem schimb de id uri...

| daniEL88 a răspuns:

Eu am avut o minge, so spart!
Draga alinuta, e normal sa fie asa, mai ales la varsta voastra. Trebuie sa stiti ca sunteti diferite si in acelasi timp vreti sa fiti la fel toate. Nu se poate. Timpul e rezolvarea si in cazul tau, unde nu poti sa le impaci pe toate nu te certa ci fi prietena cea mai buna unde poti fi si vei vedea ca ti se intorc faptele bune. Ai grija de u!

| BOOBZen a răspuns:

Pai eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ele, sa le intreb ce simt ele acum din cauza ta(de bine sau de rau),daca iti spun lucruri care te doare cum ar fi "desparte-te de Carmen"am patit-o si eu (eu am inceput sa plang,fiindca prietenele mele cand vad ca un om plange din cauza lor incearca tot posibilul sa-l faca fericit,in fine plansul Nu o sa rezolve nimic). Incearca sa petreci timpul cu ele mai mult si fa tot posibilul sa le arati prietenelori tale ce fata de treaba e Carmen,poate se vor razgandi, petrece timp cu fetele si cu Carmen, daca se vor simti bine, veti fi din nou prietene daca nu... poti sa-mi trimiti mesaj prin TPU si sa-mi spui ce s-a intamplat, o sa incerc sa te ajut

| BOOBZen a răspuns:

A da dar se poate sa fie si o perioada grea

| Realistu a răspuns:

Un lucru imi vine in minte : ne ducem de rapa! La varsta aia trebuia sa radeti, sa radeti si iar sa radeti! De cand au aparut fitele (odata cu net-ul) ne-am stricat! nu stiu ce sa zic...

| AlinnutSsa explică:

Aa si :

De cand am vazut seria TWILIGHT ma simt love struck ceva mai bine, dar cand privest inauntru cryinge iar rau

| AlinnutSsa explică:

Multumesc din suflet pentru sfaturi :*

in legatura cu datul afara pe Andreea nu prea pot pentru ca thinking imi e destul de greu inainte a fost cea mai bine prietena a mea, si cred ca in adancul sufletului inca mai este, dar s-a schimbat prea ratical in rau ca sa mai fie ca la inceput:*

Ms mult :* nu stiu cui sa ii dau funda :* vam dat la toti raspuns inteligent/folositor :* voi incerca sa ca comport si eu mai bine poate este si vina mea

| anna_6885 a răspuns:

Momentan sunt prea confuza sa-ti dau un sfat. Data viitoare cand te mai roade o suferinta launtrica incearca sa mai simplifici povestea.

| vescan4ever a răspuns:

Da.trista povestelaughing

| dark_9812 a răspuns:

Incearca sa te uiti in jur...e posibil sa descoperi ca exista mai multe persoane care iti pot fii prieteniwinking Cat despre povestea cealalta, eu as da-o pe Andreea la o partethinking (parerea mea)

| fℓαviiαα a răspuns:

straight face Eu zic sa iti cauti prieteni noi, sa comunici mai mult cu cei din jur si sa nu inchizi in tine.Nu trebuie sa uiti ca prietenii adevarati nu te lasa niciodata si se pare ca ele nu sunt prietenele talehappy Cum ti-am mai spus, cauta-ti prieteni noi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, si eu am 13 ani happy, parerea mea ar fi s-o iei de la capat, incearca sa comunici mai mult cu persoanele din jurul tau, si asa vei putea sa-ti faci prieteni noi, insa ai mare grija in cine ai incredere.etc happy
uite daca vrei id-ul meu sa mai vb sa ne imprietenim happy
rosses_stylle, putem sa vb cat vrei :*
te pup:*

| Bianca_6973 a răspuns:

Daca nu o suporti pe Andreea, da-o afara din grup.Acesta e sfatul meu dar e alegerea ta daca renunti la prietenele tale sau la Andreea.