| anonim_4396 a întrebat:

Bună, am nevoie de un sfat legat de o problemă întâmplată acum câteva săptămâni. Nu vreau să dau foarte multe detalii dar ce vă pot spune pe scurt este că am fost în tren în drum spre casă și era în fața mea o fată care îmi plăcea. Nu am avut curajul să mă duc să o întreb ceva așa că acum aș dori să aflu dacă aș putea să mă duc la gara de unde am luat biletul și să vorbesc cu un dispacer dacă mă poate ajuta cu problema. Sunt șanse să mă ajute dacă am ceva noroc atâta timp cât respect normele legale și sunt respectuos față de el și față de problemă? Dau fundă dacă mi se explică frumos și clar.

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te poate ajuta, fiindcă nu are habar. Iar dacă a avea, nu are voie prodesional să divulge identitatea clientului.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu te poate ajuta, fiindcă nu are habar. Iar dacă a avea, nu are voie profesional să divulge identitatea clientului.

| johnnny123 a răspuns:

"Sunt șanse să mă ajute dacă am ceva noroc atâta timp cât respect normele legale"

Ce "norme legale" respecți solicitând informații despre un călător, tu neavând nicio calitate legală de a le solicita?

Asta lăsând la o parte faptul că șansele ca un om care lucrează la ghișeul gării să aibă acces la numele unui pasager sunt zero.

| Smmo a răspuns:

Presupunand prin absurd ca dispecerul ar cunoaste persoana respectiva suficient de bine ca sa iti spuna cine e si de unde s-o iei si ti-ar mai si spune (ceea ce nici nu cred ca are voie sa faca), tu ai ajunge in aceeasi postura in care erai cand ai vazut-o in tren: nu ai avea curajul să te duci să o întrebi ceva. Ai ratat sansa in locul cel mai propice pentru a lega o conversatie: trenul. Mai bine pregateste-ti si tu un text pentru data viitoare cand o sa intalnesti o fata care iti place.

| Jimtheghost a răspuns:

Ma omule, vezi-ti de treaba ta rolling on the floor))))

| RedXMaFi a răspuns (pentru Jimtheghost):

Dacă nu contribui prin a mă ajuta, mai mult îți pierzi timpul.

| Jimtheghost a răspuns (pentru RedXMaFi):

Vorbesc serios. Nu e normal sa te comporti ca ultimul stalker. Mai bine iti vezi de viata, poate o sa te mai intalnesti cu ea, nu e neaparat nevoie sa apelezi la actiuni extreme.

| RedXMaFi a răspuns (pentru Jimtheghost):

Și nu mai bine îmi spune-ai asta de la început. Nu am știut că este ilegal ca dispacerii de la gară să divulge informații din persoanele din tren.