| mihaela_8199 a întrebat:

am o intrebare care probabil multi si`o pun atunci cand e vorba de trecerea de la o religie la alta. e adevarat ca printre cele mai mari pacate e lepadarea de credinta. eu sunt ortodoxa, prietenul meu este baptist. intr-adevar ceva ma atrage la religia lui si ma bate gandul sa trec la ei. daca stam si ne gandim exista un singur Dumnezeu si asta nu cred ca conteaza de religia pe care o ai. e oare lepadarea de propria credinta un pacat care nu poate fi iertat?

15 răspunsuri:
| candycarrie a răspuns:

Te atrage ceva la credinta lui pentru ca si eu am prieteni de aceasta religie care ma fac sa fiu atrasa de religia lor laughing. uneori chiar ma lasam convinsa sa trec si eu asa de la o religie la alta dar ma faceau parintii sa ma razgandesc. dupa parerea mea nu e lepadare de dumnezeu, ci "lepadare" de anumite obiceiuri de la religia initiala.anumite aspecte in plus sau in minus exista dar ambele religii au in centru un singur scop : dragostea fata de Dumnezeu.Problema este de fapt ce vrei tu, sigur vrei sa faci asta? o faci pentru tine sau pentru prietenul tau? faci asta pentru ca ai cazut prada insistentelor prietenului tai si cunostintelor lui de aceeasi religie? Personal, stiu cum este sa fi un ortodox in grupul unor oameni de religie baptista si exista o mica presiune, daca ma intelegi.nu vreau sa jignescblushing nu o spun cu rautate dar acesta este adevarulbig grin Esti pregatita sa iti asumi trecerea la o alta religie? daca esti sigura in legatura cu aceste intrebari atunci nu cred ca mai este vreo problema. succesbig hug

| danielagoldica a răspuns:

Sa crezi in Dumnezeu e ca si cand crezi in balauri si zmei!

| mihaibrasov a răspuns:

Priveste lucrul asta bagat in cap de popi asa : cum sa-i facem pe ortodocsi sa ramana la noi? Le inducem ca e pacat mare de tot sa plece de la noi si asa ii tinem.
Din fericire multi, foarte multi oameni pleaca dintr-o religie (ortodoxismul) bazata pe icoane si moaste sfinte, lumina divina care cade Numai la Ortodocsi in ziua de Pasti si alte cele...
Nu e niciun pacat sa pleci, doar ca s-ar putea intr-o zi sa nu iti mai placa religia baptista care pe dinafara e ceva, pe dinauntru... si ma opresc (cam asa-s toate religiile neoprotestante, au unele lucruri pe care le descoperi dupa, dar nu intru in detalii.).

| kimora_8189 a răspuns:

Este pacat sa renunti la religia in care ai fost botezata

| cornel a răspuns:

Dumnezeu se uita in sufletul tau si iti da acesta binecuvantarehappy

numai El iti poate spune candva daca ai facut bine sa stiihappy

| DenisaMetal a răspuns:

Buna, se pot inventa inca o suta de secte credincioace tot un singur Dumnezeu va ramane indiferent de religia respectiva.

| miruna013 a răspuns:

Nu te da pocaita! zii lui sa se faca ortodoxlaughing

| Costel95 a răspuns:

Religie si credinta nu e tot una. deci daca treci de la o religie la alta nu inseamna ca te-ai lepadat de credinta. Cel mai important lucru e sa il ai pe Isus in inima ta, Isus sa locuiasca in inima ta. Si in legatura cu tine si prietenul tau, eu zic ca ar trebui sa fiti amandoi de aceeasi religie, nu de alta dar sa nu fie certuri.

| iuddavali a răspuns:

Religia este o tema vasta si sper sa nu intre altii care nici macar nu au citit Biblia sa comenteze aiurea. eu am citit destule, asa ca voi da niste lamuriri nu vaste si nu neaparat exacte. unii s-ar putea sa strambe din nas, dar va spun ca explicatiile vor fi corecte:
- religii: crestinism, hinduism, islamism, taoism, shintoism...
- crestinism: ortodoxism, catolicism, protestantism + neoprotestantism
- prietenul tau baptist se include in neoprotestantism
- religie = mediul in care poate creste spiritual credinciosul (e o definitie rudimentara, dar corecta. nu cred ca e cazul sa dam definitii greoaie, de dragul polemicii)
- neoprotestantii isi bazeaza doctrinele pe "Sola Scriptura" (principiul Reformatiunii) si considera ca orice invatatura bisericeasca trebuie sa aiba mai intai suport biblic
- Isus Hristos nu a spus niciodata ca mantuirea (cel mantuit ca fi considerat a fi fara pacat - prin jertfa divina) este confesionala, ci dimpotriva, cand a spus ca "are oi si in alte staule" era o vorbire simbolica.
- omul este mantuit, absolvit de vina pacatului doar prin acceptarea lui Isus Hristos ca Mantuitor.
- apartenenta la o biserica, la un cult, aderarea la o religie nu garanteaza mantuirea, ci doar mediul propice in care credinciosul se poate dezvolta spiritual
- ma opresc si concluzionez aici foarte scurt: sincer nu are importanta prea mare ca esti ortodoxa sau baptista sau adventista ori penticostala. Isus Hristos spune "Veniti la Mine" ci nu la o religie. o sa avem mari suprize in cer cand o sa vedem catolici si ortodocsi si budisti in Rai.
- totusi, religia, cultul de care apatinem are importanta, insa nu voi intra in acest subiect. sa fie tema de studiu pentru fiecare.

tare mi-as dori sa nu intram in polemici.
nu e nicio problema daca tu esti ortodoxa iar el baptist.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai tu nu-ti lepezi credinta ci doar eticheta.si eu sunt ortodox, dar nu intrutotul de acord cu ce se intampla in ortodoxie sau in biserica.cu toate ca este o buna randuiala in ortodoxie, invataturile preotilor nu sunt urmate mai ales de catre ei, ca exemple, pentru a fi urmate si de restul turmei.si apoi Dumnezeu nu este baptist, ortodox, catolic, sau musulman. el este Dumnezeu. avem 10 porunci prin care-i putem face voia si putem sa ne mantuim prin credinta in fiul lui si jertfa de pe cruce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! toate pacatele se iarta doar unul singur nu se iarta: batjocorirea Duhului Sfant si pana la urma daca tu simti ca acolo este Dumnezeu poti trece la religia bptista... nu conteaza ce religie esti conteaza sa-L iubesti pe Isus si sa-ti predai viata Lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu sunt crestin eu cred ca dumnezeu este in corpul nostru deoare ce dumnezeu a dat sufletl pentru noi.

| ConstantinIordachescu a răspuns:

Aici multi isi dau cu parerea! Din punct de vedere crestin ortodox: Daca treci la alta religie, iti pierzi mantuirea. Hristos a zis> Nu tot cel ce zice Doamne Doamne va intra in imparatia lui Dumnezeu!

| patrykya a răspuns:

Pai singura problema ar fi, daca veti vrea sa va casatoriti nu va cununa nici intr-o parte, in rest apartineti aceleias religii crestinismul, acelasi Dumnezeu, nu se poate numi lepadare din moment ce este acelasi Dumnezeu, de fapt este doar renuntarea la traditia pe care o are biserica ortodoxa, si adoptarea altei forme de inchinare, poate eu sunt subiectiva findca sunt baptista

| george72kuki a răspuns:

Ce credinta ai,? te distrezi, dracui, injuri, bei:ce este ceva rau in asta! doar esti credincioasa! nu-i asa! zici ca este Pocait prietenul tau, dar tu sti ce inseamna un, pocait, o intoarcere la 90 grade de la pacat la Domnul Isus care iti iarta pacatul a murit pentru tine pe cruce a luat toate pacatele asupra lui, nu-ti cere sa te pocaesti prietenul tau, ci doar sa crezi in Dumnezeu, atunci vei intelege ce inseamna un,, pocait,, nu religia te scapa de pacat ci,, credinta,, amin.