| Emilia2499 a întrebat:

Am o mica mare problema. Sunt injosita ingrozitor de tata.Imi spune ca nu invat nimic la scoala. Eu sunt foarte buna la invatatura, am terminat cu media 10 sem 2 si cu 9.91 sem 1.Ma cearta in fiecare zi din cauza unui 8 pe care l-am luat la mate(este singurul de pe tot anul scolar) si imi spune ca nu sunt buna de nimic si ca o sa ajung codasa clasei... Mama este de acord cu el. Bunicii, matusa si verisorii sunt singurii care ma sprijina si sunt mandri de mine. Acum in vacanta nu ma lasa sa stau deloc pe telefon punandu-ma sa lucrez si sa citesc incontinuu..nu am facut in viata mea pregatiri. Stiu engleza la perfectie, ma pricep si la desen si pictura, nu stiu ce mai vor de la mine. Eu sunt mandra de mine si de succesele pe care le-am avut si le am. Dar acum pe bune, ei mereu au fost genul acela de parinti exigenti si fara nici o afectiune fata de mine, nici parerea nu am voie sa mi-o exprim ca imi spune sa tac. Daca m-ati putea ajuta cu un sfat sau ceva.Ce as putea sa mai fac ca sa fie mandri de mine, apreciez orice raspuns. Multimesc mult. Pa paa

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Trebe legati si instruiti de un sergent maior sa le explice ca tu nu ai probleme si sa isi scoata idioteniile din cap altfel bau bau se alege de ei

| gemeni6226 a răspuns:

Parinti despotici.Incearca sa fii tare si sa le spui fara sa clipesti ca daca iti mai face mizerie pentru o nota nu o sa mai fii motivata sa inveti si atunci chiar o sa iei numai note mici.In toate cazurile cand o persoana intampina nintelegere in familie trebuie sa se arate ca se piate si mai rau si foarte rau daca nu este intelegere.Tin mi te ca o data in clasa a 4 si tata a luat cureaua si a vrut sa ma bata pentru un 7 la istorie dar mama mi-a luat apararea.Dar in mod sivur daca nu mi lua ajungeam un om foarte rau.Lipsa intelegerii din partea familiei nu duce la nimic bun.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| RainbowD a răspuns:

Salut. Încearcă să nu îi mai bagi în seamă și să nu mai pui așa mult la suflet ceea ce zic ei, îți faci mai mult rău. Altceva...nu știu ce ai putea faci.