| onouaanonima011 a întrebat:

Bună!
Am o problema grava cu mama și as dori un sfat. Problema sta în felul următor. Ea vrea sa controleze tot ce fac: ce mănânc, cum ma îmbrac, cum îmi sta parul, unde sa ma angajez etc. Mai grav e ca orice as face ea crede ca e greșit și ea are mereu dreptate, iar când încerc sa vorbesc cu ea începe cu șantaj emoțional, plânge, se victimizează sau începe sa spună ca nu am respect fata de ea cu toate ca eu doar îmi impun punctul de vedere în fata ei. Își da cu părerea la orice și crede ca doar ea gândește și ia decizii corecte. Mai nou vrea sa îmi impună perioada la care sa ma prezint acasă în condițiile în care termin facultatea în curând și nu mai trebuie sa aibă de mult pretenția sa execut tot ce ordona ea.
Ce sa fac cu ea? Eu as vrea sa plec de acasă fiindcă se baga în viata mea și simt ca mi-o strica. Deja s-a băgat în relația mea și a tulburat destul de tare apele. Am senzația ca vrea sa scrie ea povestea vieții mele și eventual sa ma căsătoresc cu băiatul visurilor ei. Parca vrea sa ma tina captiva lângă ea și orice încercare de-a mea de a o lamuri ca nu procedează bine are drept rezultat un teatru cu victimizare și șantaj emoțional în care pe mine ma considera singura vinovata și o incapabila de a lua decizii corecte.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândea te doar la tine și punct. Mama ta este o persoana foarte toxica. Sănătatea mintala este cea mai importantă. Dacă simți ca îți face rău, distanțează te, pleaca, fi independența altfel o sa te distrugă toată viața si toată viața vei trai cu teama asta. Dacă faci o schimbare acum, nu este prea târziu și cu timpul se va potoli și ea. Dacă rămâi și ii permiți, o sa te facă tot mai slaba

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Ce sa fac cu ea? Eu as vrea sa plec de acasă "

dacă ai peste 20 ani, gândești corect
altfel, mamă-ta gândește corect

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da,are criza vârstei medii. Să ai răbdare, că o să ajungi și tu acolo.

| Freya1 a răspuns:

Si a mea face asa, culmea ironiei e ca de fapt cand m-a facut nu ma prea vrut si acum vrea sa le fac totul ca ea si sa fiu perfecta din punctul ei de vedere.
Stiu ca sunt mame ce iti vor binele si ce isi iubesc copii.Dar cred ca pe undeva in mamele de genul exista o undă mare de egoism.Asa ca, parerea mea e sa fi mai atenta cand si de ce vrea aia sau aia si trage o concluzie.Vezi daca acele lucruri pe care ea ti le cere sunt in avantajul ei mai mult, isi ușurează ei viata daca tu faci asta sau e doar din cauza unei griji excesive. Abia atunci vei putea discuta cu ea mai bine.

| AndreeaWTS a răspuns:

Ești mult prea mare pentru situații de genul ăsta.
Chiar nu trebuie să faci nimic. Nici măcar nu trebuie să mai ai discuții contradictorii cu ea.
Fă NUMAI ce consideri tu că e bine pentru tine.
Dacă deschide discuția și comentează, ascultă liniștită ce spune, fără să te cerți cu ea și în continuare fă doar ce vrei tu și ce consideri tu.
Nu știu dacă ai prins ideea. O lași pe ea să spună ce vrea iar tu faci ce vrei tu.
Și eu am avut aceeași problemă cu maică-mea. Dar după mai multe crize de plâns, acuzații și șantaj din partea ei, s-a potolit când a realizat că nu mai există nici o posibilitate să mă mai "manevreze" cumva. N-a vorbit vreo 3 săpt. cu mine, apoi încet încet totul a revenit la normal. Și nu s-a mai băgat niciodată în ceea ce fac eu și ce am de gând.

| Eisenheim a răspuns:

Pune-ți la punct un plan cu iubitul și luați-vă zborul, alfel singura nu prea ai ce face, așa a fost și va fi de când lumea, acum înțelegi de ce cuplurile tinere merg la casa lor cum se zice, nu de faima ci de nevoie happy

| GiuliaMariaaa a răspuns:

Ești majoră, deci poate ar trebui să te gândești să te muți. Dacă decizi să o faci, ea nu se poate împotrivi.