| zSchizophrenic a întrebat:

Am o problema si am nevoie de niste sfaturi si din partea voastra.Deci,acum 4 luni m-am despartit de prietenul meu cu care aveam 10 luni de relatie.Totul era perfect pana cand m-a mintit, m-a dezamagit.Era avea in sange sa tot bage la ruleta si mi-a promis ca nu o va face, ca daca ma iubeste renunta.Nu s-a putut abtine.M-am despartit de el! Familiile noastre s-au distantat,aiurea.El m-a mai cautat,cand era beat,m-a sunat,iar a doua zi mi-a spus ca regreta tot ce mi-a spus.Bun! L-am lasat in pace,l-am ignorat total,pana mi-a venit dorul de el.Pur si simplu regretam ca n-am stat mai mult impreuna,mi-era dor sa-l tin de mana,sa vina la mine, sa ne petrecem timpul impreuna.Eu nu i-am spus nimic pana acum doua zile cand mi-a trimis mesaj ca ii este dor de mine,ca ma vrea inapoi,ca regreta ce a facut,ca vrea sa indrepte lucrurile, etc.Eu ce sa fac? Il iubesc enorm, dar nici nu vreau sa-l iert asa usor.Ce ma sfatuiti sa fac? Va multumesc! :*

Răspuns Câştigător
| AmaliaApetri a răspuns:

Degeaba spun ceilalti ca omul nu se schimba si ca nu trebuie sa-i acorzi nici o sansa. E adevarat ca oamenii nu se schimba, dar si ce simti tu nu se schimba usor, nu?
Daca ai puterea sa treci peste, fa-o. Daca nu si-l vrei inapoi, iarta-l si daca te va dezamagi din nou asta doar te va ajuta sa ti-l scoti definitiv din viata. Dezamagirea sterge sentimente. Eu cred ca dezamagirea ajuta, e vindecatoare.
In schimb daca n-ai suficienta tarie sa treci peste relatia asta, si o faci doar din ambitie...te vei gandi cu regret ca nu i-ai acordat o sansa si te vei gandi mereu :"Ce ar fi fost daca...".
Cum consideri tu acum. Noi ne suntem cel mai bun indrumator pentru ca doar noi ne cunostem cel mai bine. Restul poate da doar din gura, de plictiseala.
Ca mine acum, dar ce am scris e parere, nu sfat.Ia-l ca atare.
Gandeste binesi orice decizie ai lua, nu regreta niciodata!

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Sa stii ca omul nu poate fi schimbat.Va continua sa joace la ruleta, sa bea si sa promita o schimbare. Orienteaza-te spre o alta relatie.

| mona a răspuns:

Am avut si eu mai demult un astfel de prieten, am iertat si am cazut de fraiera la toata treaba asta pentru ca promisiunile facute au fost valabile 2 saptamani, in final am pus punct relatiei, tu daca crezi ca el se poate schimba atunci il poti ierta

| neutrino a răspuns:

Este timpul sa-ti calci pe inima si sa accepti ca acest baiat nu te merita si nu veti avea mai departe o relatie frumoasa.

| Ironicnαme a răspuns:

Orice persoană merită a 2a șansă dar asta trebuie să vină și din partea ta, dacă mai ești pregătită să îi dai această șansă, să nu o faci doar pentru că îţi e milă de el.

| Cristina304 a răspuns:

Te-as sfatui sa pui punct relatiei.

| Christian826 a răspuns:

Ca si baiat spun ca daca are cineva pe care iubeste enorm si tu daca stai langa el in greu atunci poate sa renunte si sa schimbe insa asa nu prea vad calea de scapare pentru el numai cu ajutorul medicului insa daca crezi ca merita inca o sansa si spui ca trebuie sa se schimbe si ca te dezamagit atunci poate sa se schimbe sau daca nu mere atunci cu medic dar trebuie sa fi langa el la greu ca e bolnav si are nevoie de ajutor
insa totusi e opinia ta si tu o sa iei decizia potrivita care e cel mai bun pentru tine si pentru el decizia ta viata ta

| Boru_Daria_Maria_1984 a răspuns:

Eu zic sa ii mai dai o sansa daca in trecut, adica inainte de despartire, nu a mai facut greseli.Trebuie sa ii spui totusi ca te-a dezamagit si ca nu vei mai ierta data viitoare.SUCCES! :*