| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Am si eu o mare mare curiozitate. Povestea e cam incurcata dar sper sa intelegeti ce vreau sa spun.
Bunicul meu(din partea tatalui) a murit cand eu eram foarte foarte mica(ucis) si eu stiam cate ceva despre el dar in urma cu cateva zile verisorul meu mi-a spus ca bunicul meu cu tatal lui erau foarte buni prieteni chiar un fel de rude indepartate verisori de gradul 2 cred.
Tatal verisorului meu e indian dar care a trait in afganistan de mic copil. Bunicul meu a trait in india(din cauza parintilor care au mers acolo desi ei erau romanii l-au nascut in acea tara) apoi 2-3 ani a trait in afganistan dar apoi se mutase in Romania ca o cunoscuse pe bunica mea si l-au facut pe tatal meu si a ramas definitiv aici pana a murit.
Eu acum nu inteleg..nu stiu cum arata bunicul meu dar toti care il cunosteau spuneau ca era leit ca tata.
Intrebarea mea este daca bunicul meu a fost indian dar pe tatal meu bunica il nascuse in Romania iar eu la randul meu la fel sunt nascuta in Romania,inseamna ca sunt romanca doar ca as avea si ceva indian in sange?
Eu am tenul alb ochii albastrii si parul negru natural iar tatal meu la fel, iar din cate stiu indienii arata alfel.
De cateva zile incerc sa inteleleg si nu gasesc singura raspunsul.
Astept o parere, dau funda
multumesc!

7 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Bine ti-a zis DianaMr16. Bunicul tau a fost roman, pentru ca parintii lui au fost romani, indiferent unde au trait. Nevasta lui a fost romanca, deci fiul lor (tatal tau) a avut sange de roman 100%. La fel si tu. Parintii dau sangele, nu ţara unde se afla ei la un moment dat.

| Hassel a răspuns:

Nu toţi indienii arată la fel. India e o ţară uriaşă, cu mai multe tipuri de oameni. Unii indieni au ochii albaştri (cei dinspre Nord, sau N-V) şi pielea albă. Din ceea ce ai descris tu, nu ai avea sânge indian. Dacă tatăl verişorului tău e rudă de sânge cu tatăl tău (adică bunicul sau bunica sunt indieni) da, ai sânge indian în tine. În caz contrar, nu ai. happy

| MariusBoy2013 a răspuns:

Buna,Daca mama ta si tatal tau sunt nascuti in Romania(sunt romani).
Tu tot in Romania te-ai nascut(esti romanca)
nai treaba cu india...

| SchiZz20CMrecords explică (pentru MariusBoy2013):

Am inteles, pai da parintii mei sunt nascuti in Romania, dar stiam ca asta se ia si dupa bunic sau ma rog unde a fost el nascut si de aia am intrebat

| fabi123 a răspuns:

Esti romanca, parerea mea dupa descriere nu semeni cu o indianca, bunica romanca, tatal roman, nu stiu de mama ta dar eu cred ca esti romanca si cum ai zis tu poate ai ceva sange indian dar putin.laughing

| MissKitty16 a răspuns:

Pai, nu prea conteaza unde te nastiwinking De exemplu:
Stra-bunica ta - Romanaca n. in India
Stra-bunicul tau - Roman n. in Franta
__________________________________
Bunicul tau este roman
Buicul tau - Roman n. in Germania
Bunica ta - Romanca nascuta in Anglia
___________________________________
Tatal tau este roman
Tatal tau - Roman nascut in Italia
Mama ta -Romanca nascuta in Elvetia
__________________________________
Tu esti romanca.
Poti sa te nasti si pe luna, sangele conteaza!

FUNDA? :* (Please!)

| Edamstar a răspuns:

Pai ai avea un pic de sange indian.
Funda?