| anonim_4396 a întrebat:

Bunicul meu cu bunica lui sunt verişori primari. Pot avea o relație cu el?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, sunteti rude indepartate, respectiv de gr.VIII, astfel ca va puteti chiar si casatori, atat civil, cat si religios.

| untu a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pana la gradul de rudenie de al -9-lea! Nu 8!

| Ioandelasal a răspuns (pentru untu):

Gresesti. Casatoria civila, intre rudele de sange, se poate incheia incepand cu gr.V, dar si cei de gr.IV se pot casatori, conform Codului civil, citez:
"ART.274.Interzicerea cãsãtoriei între rude
(1) Este interzisã încheierea cãsãtoriei între rudele în linie dreaptã, precum şi între cele în linie colateralã pânã la al patrulea grad inclusiv.
(2) Pentru motive temeinice, cãsãtoria între rudele în linie colateralã de gradul al patrulea poate fi autorizatã de instanţa de tutelã în a cãrei circumscripţie îşi are domiciliul cel care cere încuviinţarea. Instanţa se va putea pronunţa pe baza unui aviz medical special dat în acest sens.
(3) În cazul adopţiei, dispoziţiile alin. (1) şi (2) sunt aplicabile atât între cei care au devenit rude prin adopţie, cât şi între cei a cãror rudenie fireascã a încetat prin efectul adopţiei."
De asemenea si casatoria religioasa se poate incheia incepand cu gr.VII si chiar cu gradul V, daca au dispensa.

| untu a răspuns:

Nu! Daca sunt rude de sange, nu se poate sa aveti o relatie cu el!

| 393Dan a răspuns:

Daca bunicii nu sunt legati prin sange, doar atunci poti.

| Elide a răspuns:

Mai bine nu!

| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

Nu poti avea o relatie cu cineva cu care ai o legatura de sange, pentru ca e foarte probabil sa rezulte copii cu anomalii genetice.