| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema cu neamurile, incep cu 2 stra-bunci si apoi se amesteca bunica cu fratele ei, bunicul cu sora ei etc. Este cam greu sa imi dau seama cine este unchi sau veri, ca sunt multi.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Gradele de rudenie se socotesc pe ramuri, pornind de la stramosul comun.
O explicatie buna vezi si aici:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Grade_de_rudenie

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ai probleme si cu romana: niamurile=neamurile, stra-bunci=strabunici, bunicul cu sora ei=bunicul cu sora lui, cine este unchi=care sunt unchii. Axeaza-te pe asta si ai sa le rezolvi pe toate in timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Unchi sunt: fratele bunicii si sora bunicului sunt unchiul si matusa ta, iar copii lor sunt verii tai.