| anonim_4396 a întrebat:

Lamuriti-ma in urmatoarele situatii, cu gradul de rudenie si tipul de ruda... Sper sa fiu destul de clar cum o sa relatez
1. Bunicul are o sora (mie imi e matusa) iar ea are o fata care mie ce imi este? Matusa sau verisoara (ea are 48 ani si pana azi stiam ca imi e matusa dar am aflat ca suntem veri? Iar fata ei ce?
2. In cazul bunicii la fel : are un frate care are un baiat (x) iar la randul lui are un baiat (y).

Voi aveti asemenea situatii in care sa nu stiti ce neam sunteti sau va intereseaza doar neamurile de gradul I? Eu am auzit si cazuri in care se zice ca esti var cu cineva desi el iti e nepot sau unchi; cauza ar fi varsta apropiata. Adica e cam aiurea sa zici unui copil de 15 ani ca x-ulescu iti e unchi si are 20 ani sau 10, asa ca mai bine zici sau se considera ca sunt veri ca e mai noh. Ce lume ciudata traim!

O seara buna!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Iti este matuse si este verisoara cu parintii tai.
2. Barbatul X este unchiul tau si baiatul y este verisorul tau.

| untu a răspuns:

Sora bunicului tau este stramatusa ta si fata ei este matusa ta! In cazul bunicii care are un frate care iti este straunchi, baiatul lui este unchi si iar la randul lui are un baiat care iti este verisor de gradul 1!

| raluk27 a răspuns:

1. Iti e un fel de matusa (e verisoara primara a tatalui tau/ mamei tale). Tu si cu doamna respectiva sunteti rude de gradul 5.

2. Cu baiatul respectiv sunteti veri de-al doilea (parintii vostri sunt veri primari). Sunteti rude de gradul 6.

Ca idee: Parintii tai sunt rude de gradul 1,
bunicii- rude de gradul 2
strabunicii- gradul 3
fratii/surorile bunicilor- gradul 4
copiii de frati/surori ai bunicilir tai -rude de gradul 5.

Fa schema pe hartie si numara de la tine, "in sus", catre parinti si bunici. Asa afli gradul.

| Peridava a răspuns:

Tata sau mama ta (copilul bunicului) este var(a) cu fiica surorii bunicului.
Faci o schema asa: Strabunicul, de la care pleaca doua ramuri: bunicul tau si sora sa. Rude de gradul 1, frati. Fiecare are copii (1, 2... n ramuri). Acestia intre ei sint veri. Acesti copii sint in raport de unchi(matusa) - nepot (nepoata). La urmatoarea treapta, veri de gradul 2. Mai departe, se considera rde dar, nu prea mai sint.
Da, si eu am o matusa si un unchi mai tineri decit mine. Se intimpla. Depinde citi frati sint intr-o familie, diferenta de varsta dintre ei, cit de repede se naste un copil, etc.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Completare
Acesti copii sint in raport de unchi(matusa) - nepot (nepoata) cu parintii verilor lor.

| Peridava a răspuns (pentru Peridava):

Pe mine m-au interesat rudele, insa am cautat ascendentii (bunici, strabunici, stra-stra...)

| DamianCS a răspuns:

Îți este mătușă, verișoară îi este mamei tale (sau tatălui tău).