| Lyss . a întrebat:

Am si eu o problema si sper sa ma ajutati cu o parere.
Acum ceva vreme am fost cu un tip. Mai mult obligata, ma gandeam ca o sa faca el ceva daca spun nu. Suntem la poli total opusi, deci NU a mers.
Ideea e ca e e foarte posesiv si in ciuda faptului ca eu nu mai tin la el *nici nu stiu daca am tinut* el inca mai tine la mine. Orice baiat care se apropie de mine pateste ceva, deci a doua zi vin la mine reprosandu-mi asta.
Sambata si duminica am avut banchetul si pentru ca el nu a mers, am zis sa-mi fac de cap. Un coleg avea o stricla de energizant in mana si i-am cerut. Bausem si eu cateva inainte si a zis ca nu-mi da, ca mi se face rau. Am mai insistat si a zis "Nu-ti dau, ca ma bate Dumnezeu, sau mai bine zis Dumnezeu' care nu e aici". In clipa aia am inceput sa plang, pentru ca nu am mai rezistat sa vad cum toti fug de mine si ma evita din cauza asta. Au incercat sa ma inveseleasca si au reusit, a fost o petrecere pe cinste.
Intrebarea mea e : Ce as putea face sa "repar" situatia? Sa nu mai fuga toti de mine din cauza lui, sa nu le mai fie tuturor frica de mine din cauza lui si cum as putea sa le explic ca NU mai am nicio treaba cu el?
Stiu ca mi-am facut-o cu mana mea, sper sa nu-mi reprosati asta, ci doar sa ma sfatuiti. Multumesc anticipat si sper sa nu radeti sau sa faceti misto.

Răspuns Câştigător
| Dumb0 a răspuns:

In primul rand trebuie sa vorbesti cu ex-ul tau si sa-i explici ca nu mai aveti cum sa fiti impreuna fiindca nu va intelegeti si cand crezi tu ca poti sa ii spui sa lase ceilalti baieti in pace.
Ca sa nu mai rada cei " -@!*@# " de tine, pur si simlu nu ii baga in seama si spune-le ca tu nu mai ai nici o treaba cu baiatul acela si sa inceteze cu subiectul acela.
Si pe acest site nu rade nimeni de tine fiindca nu este un site oarecare si in plus raspunsurile se pot raporta big grin

5 răspunsuri:
| UNfriendLY a răspuns:

Verde-n fata.
singura optiune?
daca e chiar atat de serios ca cineva pateste rele. si nu poti scapa de el dupa ce ii spui. pai. politia? happy

| dyana_8491 a răspuns:

Draga, din experienta iti spun ca va fi foarte greu sa repari toate astea! trebuie sa-l faci cumva sa uite sa nu mai fie langa tine! eu ca sa scap de un tip posesiv, am ales sa-mi petrec vacanta de vara departe de toate cunostintele comunebig grin.asta crede ca e singura metoda, explica-i ca el este pentru tine doar un amic si ca vrei sa ramaneti prieteni, fa-l sa nu se simta dusmanul tau! cere-i sfaturi incearca sa-l faci sa se simta un amic foarte bun! va merge, dar va dura!:* eu asa am procedat si a mersbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul respectiv ar trebui sa stie ca dragoste cu forta nu se poate. nu ar avea ce sa faca daca va despartiti. doar nu o sa se omoare sau alte prosti de genu! orikat de mult ai iubi o persoana, cand vezi ca nu mai merge relatia nu-ti pui capat zilelor. rezisti orikat de greu ar fi. ai incercat vreodata sa porti o diskutie mai serioasa pe tema a cea ce simtiti unu fata de celalalt? spune-i ca nu se poate dragoste cu forta. in legatura cu prietenii tai, poate le e frica de baiatul akela, dar nu ar trebui. si daca ti-ar fi prieteni nu ar lua distanta din cauza lui. ar inkerka sa te inteleaga si sa te ajute. deci in konkluzie nu se pot numi prieteni. dar daca vrei sa-i tii aproape de tine, dupa de termini toate sokotelile cu respectivul baiat, poate isi vor da seama ca totul s-a terminat, acorda-le ceva timp. deageaba te strduiesti tu acum sa le explici ca oricum nu o sa inteleaga. fi mai indiferenta cu toti asa zisi prieteni ca in ziua de azi nu mai exista asa ceva. a devenit un mit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul respectiv ar trebui sa stie ca dragoste cu forta nu se poate. nu ar avea ce sa faca daca va despartiti. doar nu o sa se omoare sau alte prosti de genu! orikat de mult ai iubi o persoana, cand vezi ca nu mai merge relatia nu-ti pui capat zilelor. rezisti orikat de greu ar fi. ai incercat vreodata sa porti o diskutie mai serioasa pe tema a cea ce simtiti unu fata de celalalt? spune-i ca nu se poate dragoste cu forta. in legatura cu prietenii tai, poate le e frica de baiatul akela, dar nu ar trebui. si daca ti-ar fi prieteni nu ar lua distanta din cauza lui. ar inkerka sa te inteleaga si sa te ajute. deci in konkluzie nu se pot numi prieteni. dar daca vrei sa-i tii aproape de tine, dupa de termini toate sokotelile cu respectivul baiat, poate isi vor da seama ca totul s-a terminat, acorda-le ceva timp. deageaba te strduiesti tu acum sa le explici ca oricum nu o sa inteleaga. fi mai indiferenta cu toti asa zisi prieteni ca in ziua de azi nu mai exista asa ceva. a devenit un mit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul respectiv ar trebui sa stie ca dragoste cu forta nu se poate. nu ar avea ce sa faca daca va despartiti. doar nu o sa se omoare sau alte prosti de genu! orikat de mult ai iubi o persoana, cand vezi ca nu mai merge relatia nu-ti pui capat zilelor. rezisti orikat de greu ar fi. ai incercat vreodata sa porti o diskutie mai serioasa pe tema a kea ce simtiti unu fata de celalalt? spunei ca nu se poate dragoste cu forta. in legatura cu prietenii tai, poate le e frika de baiatul akela, dar nu ar trebui. si daca ti-ar fi prieteni nu ar lua distanta din kauza lui. ar inkerka sa te inteleaga si sa te ajute. deki in konkluzie nu se pot numi prieteni. dar daca vrei sa-i tii aproape de tine, dupa de termini toate sokotelile cu respectivul baiat, poate isi vor da seama ca totul s-a terminat, acorda-le ceva timp. deageaba te strduiesti tu acum sa le expliki ca orikum nu o sa inteleaga. fi mai indiferenta cu toti asa zisi prieteni ca in ziua de azi nu mai exista asa ceva. a devenit un mit.