| Cedry2k8 a întrebat:

ma doare ficatul, si in ultimile 5 zile am baut cam 4 litri de energizant, e posibil ca de la energizant sa ma doara? In special cand ma aplec ma doare mai "intens". Nu prea stiu ce sa fac, cum dau de bani, fuga la magazin si iau un energizant, simt nevoia, chiar acum am o doza de 500ml langa mine.ce ar cam trebui sa fac?
Si mai am o problema. Ieri un coleg mi-a dat "in gluma" un pumn putin mai jos de umar, si ma doare cand ridic mana. Nu pielea este afecatata, ci muschiul, nu este vanataie. Si mai iau si multivitamine si calciu. Va rog sa nu radeti de mine pls laughing)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Geez. Du-te la un psihiatru mai bine. Nu e de ris, e de plins.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La cata otrava ai bagat in tine e posibil sa fie de la energizant

| danutzu96 a răspuns:

4litiri de energizant? Alea sunt facute sa le bei ocazional. Da, poate de la ele. Esti dependent de ele (zaharul si cofeina dau dependenta). Daca chiar simiti ca nu poti renunta la ele, incearca sa bei din ce in ce mai putin pana cand nu mai bei deloc.

| Dintrebare a răspuns:

Evident ca energizantul e de vina pentru durerile de stomac. Pe de alta parte, eu zic sa ai grija si cu inima. Aproape un litru de energizant pe zi nu suna deloc bine

| e1xtz a răspuns:

Ai dezvoltat o dependenta pentru bauturile energizante, si in proportie de 100% sunt o reala 'otrava' pentru organism.

In timp sanatatea ta va avea de suferit grav de pe urma acestui tratament la care iti supui ficatul.

Indiscutabil trebuie sa renunti la consumul de energizante, iar curele de multivitamine si calciu se iau periodic si cu recomandarea medicului dupa efectuarea unor analize corespunzatoare care sa demonstreze lipsa lor in corpul tau.

Cel mai indicat este sa iei frumos 60-80 de roni, sa iti faci o programare la o clinica privata(la stat cu trimitere astepti cu lunile probabil), si sa ceri o ecografie abdominala, si iti va arata cum se prezinta ficatul tau, imi imaginez ca gras si marit(steatoza hepatica) de la continutul foarte ridicat de zaharuri.

In functie de rezultat, medicul iti poate recomanda un set de analize a transaminazelor, colesterol, glicemie...etc.

| Gabitzu246 a răspuns:

Ficatul iti este distrus, e plin de zahar happy stai o saptamana fara energizant si fara mancaruri grase adica cartofi prajiti, shaorma etc. si o sa vezi ca o sa fi ca nou.

| Cedry2k8 explică (pentru Gabitzu246):

Au, au. Fara mancare bogata in proteine, adica mancare grasa, sunt o leguma, daca bate vantu mai tare ma darama pe jos (abia 50kg la 1, 66cm am.). Practic sunt foarte plictisit si fara chef de viata daca nu mananc bine.

| K0sti a răspuns (pentru Cedry2k8):

Rezolva-ti problemele de la mansarda si scapi si de alea de la ficat!
http://www.realitatea.net/......37699.html

https://www.mediasinfo.ro/......011/02/08/

| Qweeeeeer a răspuns:

Incearca sa nu mai bei energizant. Iti da energie doar pentru moment si devii dependent. Plus ca iti poate crea boli de inima sau ficat. Mergi la un doctor.