| Ana0821 a întrebat:

As avea nevoie de niște sfaturi. Sunt intr-o situație foarte ciudata, nu mai am ce sa vorbesc cu iubitul meu, nu mai avem niciun fel de subiect... suntem de 3 ani împreuna și cam știm totul despre noi, nu mai avem ce vorbi, am ajuns amândoi la concluzia ca relația noastră s-a dus, dar totuși nu vream sa renunțam unu la altul ca ne iubim mult. Ce ar trebui sa facem? Ce subiecte as mai putea sa găsesc?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dragostea este asemanatoare cu cauciucurile masinii: daca se uzeaza, atunci trebuie resapata sau schimbata. big grin

| Adry05 a răspuns:

Pai poate ar fi cazul sa mai tineti si distanta, sa nu vorbiti intruna. Cand te stii cu cineva de 3 ani ar trebui sa ai ce sa vorbesti ca aveti deja destule cunostinte si prieteni comuni, evenimente la care ati fost impreuna etc. In plus mai sunt si chestii ce tin de rutina voastra. In momente de genu e frumos sa aduci in disuctie ceva ce tine de trecut, niste amintiri frumoase impreuna ca s ava reamintiti si binedispuneti si eventual intariti relatia dintre voi

| romeo78 a răspuns:

Căutați un cabinet de planing familial, unde veți fi consiliați.
De asemenea, schimbați rutina zilnică, schimbați localul unde mergeți de obicei, unde vă plimbați, faceți concediul. Vizitând locuri noi aveți ce discuta.
Dar, din ceea ce scrieți, se pare că el a fost cel care a creat această situație de criză.
Sau, chiar un simplu psiholog.

| relian a răspuns:

Interesanta chestie ce spui laughing adica relatia voastra s-a dus odata ce ati aflat totul unul despre altul laughing e bun si asa rau.Deci sa inteleg relatia vostra se baza,doara pe faptul ca urma sa va cunoasteti,dupa ce ati terminat cunoasterea asta gata s-a dus si relatia laughing
Va iubiti mult laughing pai o relatie pe asta se bazeaza,restul is povesti,poti sa nici nu vorbesti nimic toata ziua, aia nu inseamna ca relatia s-a dus.
Relatie se duce atunci cand nu mai simti, cand nu mai ai sentimente pentru partener, nu ca il cunosti si nu mai ai ce vorbi laughing
Ma intreb cati ani aveti laughing

Ce subiecte ati mai putea gasi? Simplu deschideti televizorul si aveti zilnic stiri noi laughing apoi dezvolati subiectele, dati-va cu presupusu, asa o sa aveti ce discuta toata viata laughing

| Freya1 a răspuns:

Dupa 3 ani de zile sa instalat obisnuinta, respectul iar fluturasi din stomac dispar incet.Nu cred ca este nevoie neaparat sa vorbiti ore in sir ca sa stiti ca va doriti sa ramaneti impreuna, pur si simplu e suficient sa faceti lucuri noi, sa iesiti cu un grup de prieteni, sa faceti excursii etc pentru a reamprospata relatia.
Cine zice ca trebuie sa va despartiti?

| SkyPilot a răspuns:

Iesiti mult mai mult impreuna. Faceti excursii. Mergeti la teatru, film, concerte. Cititi. Discutati despre societate, politica, sport. Inteleg printre randuri ca stati tot timpul impreuna si nu prea faceti nimic. Faceti si ceva sport. Cumparati o carte in domeniu si introduceti fel de fel de noutati in viata voastra intima.
Daca faceti 2-3 din lucrurile de mai sus o sa aveti o multime de subiecte noi. Mai ales de la ultimulwinking
Relatia se duce cand nu mai exista sentimente. Cat timp va iubiti, orice problema se rezolva impreuna.

| vladorcolac a răspuns:

1- cu exceptia statului pe telefon cand sunteti unul lanaga celalalt, interactionati unul cu celalalt?
2- Daca s-a terminat, inseamna ca nu v-ati iubit deloc, dragostea nu moare, inseamna ca a fost o atractie sexuala temporara.
3- luati-va o saptamana libera impreuna. Stati si acasa, unul cu celalalt, petreceti timp impreuna 24/7, nu folositi telefoane/laptopuri/ tablete. Eventual citit carti impreuna,
4- Dupa o saptamana impreuna unul cu celalalt fara internet, eventual daca vreti sa vedeti un film impreuna e altceva. Insa doar voi 2, fara ganduri, nu incercati sa creati conversatii, ci lasa-ti totul sa decurga de la sine. Faceti asa ca dupa o saptamana vreau sa imi raspunzi cu : Ai dreptate.

| Yiing a răspuns:

Of mai. creati amintiri impreuna. nu pierdeti vremea. faceti lucruri impreuna. mereu este ceva de spus. mereu exista un moment in care simti ca nu stii ce sa mai spui. dar trebuie sa treci peste asta tongue nu trebuie sa va ganditi ca vai nu am ce sa vorbesc acum. trebuie sa faceti amandoi lucruri, sa aveti eva ce sa va ocupe timpul, ceva ce merita povestit, ceva ce merita scultat. daca nu faci nimic toata ziua, clar nu o sa ai e sa spui. in viata trebuie sa te misti cat mai mult, sa faci cat mai multe chestii, iar astfel nu o sa ramai niciodata fara idei tongue. orice ai face este bine, pentru ca asta o sa iti umple capul cu informatii, iar acele informatii se pot transforma in discutii. pentru ca ma gandesc ca asta ar fi problema.
sper ca te'am ajutat.
creati amintiriwinking
aveti grija de voi
sa fiti fericiti big grin