| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
As avea o întrebare la voi.
Sunt intr-o relatie cu partenerul meu de câțiva ani și problema e ca nu pare ca vrea sa se schimbe de loc.Sa nu ma înțelegeți greșit ca nu vreau eu sa îl schimb intr-un fel anume sau ceva, dar as vrea ca el sa realizeze când situația e una mai critica și trebuie sa ia masuri în comportamentul lui.
Treaba e ca el ca om e o fire mai rece ce mereu are senzația ca e responsabil pentru tot. Daca avem o problema el considera ca nu o avem, ci ca o are.Nu îmi ia în considerare sfaturile și ma asculta doar în momentul în care chiar avem peobleme serioase ca după sa facă tot ca el. Daca avem o problema financiara și ii propun sa abordam altfel lucrurile cât timp speriat de problema accepta și spune ca mine, dar după ce se mai calmează spiritele face ca el.
Dacă nu ne mai descurcam intr-o situatie sau mie îmi e dificil sa fac fata anumitor chestii și ii propun sa schimbam un pic lucrurile, ba chiar ajungem și al certuri urate și în pragd e despărțire spune pe moment ca mine ca după sa facă ceva sa fel sa iasă tot ca el.Ca sa dau un exemplu banal măcar.Sa zicem ca eu propun a mergem pana la ai mei mâine ca să ii mai vad sau habar nu am din varii motive. Spune ca nu vrea iar o data ce ii aduc argumente și ii spun ca nu mi se pare ok sa ma refuze o data ce nu ii cer nimic atât de greu accepta dar după o ora începe sa caute cumva o modalitate prin care sa apară un "neprevazut" sa ne strice planurile.
Dacă propun sa cumpărăm ceva de ce avem nevoie și el nu e de acord și ii aduc argumente,spune bine dar pe ultima suta de metri apare "o cheltuiala neprevazuta" pe care nu o putem amâna și mai bine amânăm ce am spus eu ca trebuie cumpărat.Iar astea sunt banalități, ca lucurile acum devin mai grave pentru ca avem de luat niste decizii foarte radicale legate de viata noastra pentru ca urmează sa avem un copil.
El își dorea foarte mult sa avem unul dar în momentul în care si-a dat seama de responsabilitate și ca viata noastră trebuie sa se schimbe trăind pana acum mai haotic fiind tineri și ca trebuie sa facă anumite sacrifici se cam codeste și îmi e cam frica pentru ca în prostia mea abia acum realizez ca degeaba ani de zile am sperat ca lucurile vor fi altfel, ca mereu au ajuns sa fie ca el. Orce plan am făcut sa sucit în favoarea lui și sincera sa fiu am întrat numai în necazuri.Am ajuns sa nu mai fac ceea ce imi doresc și sa trăiesc cum în doresc iar în momentul în care avem discuții pe tema asta ori ma liniștește pe moment ca facem ca mine,ori încearcă sa ma facă sa cred ca planul meu nu e bun și ca dacă facem ca mine ii fac rău lui,sau el nu se va descurca, sau ii ingreunez lui viata, din cauza mea are căderi psihice etc.
Eu nu mai știu ce sa fac pentru ca urmează sa am un copil și chiar nu mai pot sa trăiesc ca și pana acum.Nu am spus aici chiar toată situația în care suntem dar credeti-ma ca nu e o situație sau un mediu în care sa crească un copil liniștit.Si dacă o sa ma judecății e ce l-am făcut sa știți ca nu l-am făcut fără sa știu dacă pot sa rezolv.Am soluția, el nu o accepta.

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un cuplu functioneaza pana ce partenerii se accepta reciproc, cu tot "binele" si "raul" laolalta.
Cand nu se mai accepta, atunci se desparte cuplul.

| Lioana a răspuns:

Un om dificil dar tu l-ai ales. Nu te astepta sa se schimbe. Accepta-l asa cum e si incearca sa te adaptezi stilului lui. Nu prea ai ce face altceva.
Eventual doar ghideaza-l sa ajunga singur la solutiile pe care nu le-ar accepta de la tine.

| mi25 a răspuns:

Doar doua lucruri vreau sa spun.
1. Cu toate ca prezinti lucrurile favorabile tie, strabate printre randuri ca vrei sa faca doar cum vrei tu.
2. Vina o porti tu, ca multe femei (sunt si barbati) care ajung la asemenea lucruri. De ce? Pentruca, desi ii cunosc tarele viitorului partener, merg pe conceptul "Lasa ca-l dau eu pe brazda".

| carevaescu a răspuns:

Il iubesti, go with the flow. E mai lejer. Atata timp cat exista o granita clara intre ce e al tau sau e responsabilitatea ta si ce nu.
Inteleg cum e sa ai de a face cu un om extrem de incapatanat. Inteleg si cum te inghionteste le egou.
Multi aici iti vor da sfaturi banale gen "desparta te de el".

Eu iti propun sa te gandesti creativ la problema. Fa ca tie sa-ti fie bine.

| anonim_4396 explică (pentru carevaescu):

Ce cauta un om inteligent ca mata pe TPU? esti ca mine, n-ai cu cine vorbi?

| carevaescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre, e dificil sa numesc a da raspunsuri pe un forum "conversatie" laughing

| CleanHeart a răspuns:

Era frumos daca erati amândoi deschiși, să aveți conversații frumoase și lejere, înțelegere, acceptare, egoismul nu are ce căuta intr-o relație, cat de frumos e sa ai langa tine un om care te intelege și rezolvați totul împreună intr.un mod plăcut, cel mai probabil o sa te lupți in continuare cu morile de vânt, e felul lui de a fi și clar nu aveți o comunicare buna, el sa fie dictatorul și tu o femeie supusă, așa că mai incearca metode prin care sa ii deschizi ochii, și știu că îl iubești dar ai făcut o alegere nepotrivita pentru tine, nu ești fericită, ori accepta să lucrați amândoi la chestia asta, ori e timpul sa face ceea ce e mai bine pentru tine și copilul tau, sunt mii de fete, femei curajoase care s.au salvat așa că eu te susțin în ambele variante, tu știi ce e mai bine pentru sufletul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vad zilnic intrebari de genul asta laughing Banuiesc ca ti s-a spus ca nu poti schimba un om?
Oamenii se maturizeaza unii mai tarziu, altii mai devreme dar niciodata la comanda.
Cand ai vazut ca el trage la stanga tot mereu si tu la dreapta tot mereu ai mai si facut copil cu el, felicitari laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bănuiesc că ești o femeie.

Deci dragă fată, hai să iasă pentru prima dată din mine sincera și să las idealurile astea cu prințul și prințesa în povești. Sper doar ca ceea ce o să scriu aici, nu o să fie în van, eu în final mereu spun, vă las libertatea să alegeți ce vreți, dar pentru prima dată aud o poveste tristă, una de care eu m-am temut mereu să nu o trăiesc și de aceea poate și am ajuns alone la 27 de ani și deci m-aș bucura dacă-mi citești toate rândurile și măcar le treci prin propriul filtru.

Dragă fată, din tot ce citesc, oricât de mult aș dori să te susțin și să țin cu ambii, nu pot. Nu pot deoarece din tot ce citesc observ doar atât, nu zic că el ar fi mai prejos, dar din dinamica voastră, a relației voastre, eu observ atât :

O TIPĂ CARE IUBEȘTE UN TIP, CARE O MANIPULEAZĂ ȘI O ȚINE SUB COMANDA LUI.

Îmi pare rău să zic asta, dar asta este, iar tu ar trebui să te gândești la copilul tău acum, că vei fi mamă, iar un copil este o răspundere mare, dar și are nevoie de iubire și înțelegere.

Acum nu-ți mai vorbesc ca Paty de pe TPU îți vorbesc ca fetița Alexandra, care a trăit într-o familie toxică precum a ta, mă rog, a ta pe care urmează să ți-o întemeiezi, deci ca și copilul acela îți spun să nu-l lași și tu pe copilul tău să treacă prin această poveste, adică măcar dacă tu accepți felul ăsta de ar fi, să zicem că ar fi ok, dar tu te mâhnești de faptul că nu poți avea și tu un cuvânt de spus, de faptul că simți că relația e mai mult despre el, decât despre voi, așa cum ar fi și normal, că nimeni nu-i perfect, e și ăsta un adevăr, adică și tu accepți la el, că poate și el acceptă ceva la tine, ce lui nu-i place happy însă tu spui că el nu acceptă nimic din ce spui sau propui tu și nici nu lasă de la el, și pe tine te și mâhnește, așadar, aici e momentul în care trebuie să stai, să respiri, și să analizezi, dacă asta vei vrea să fie viața ta de acum înainte.

Poți spune și că "ehh, mai târziu, nu-l mai suport, divorțăm" vreau să-ți spun că e și mai toxic pentru copilul tău, pentru un copil e mai dureros să știe că ambii părinți sunt lângă el, nu se înțeleg, stau numai în scandaluri, ca într-o bună zi să mai și divorțeze părinții lui, decât un copil care de când a deschis ochii știa că nu are un părinte, dar cu toate acestea are doar un părinte super dulce și iubitor.

Eu atât îți spun, gândește-te la copilul tău, mai mult decât la un macho, care oricum nu-ți garantează nimeni că mâine nu-ți va întoarce și spatele și te va da dracu'.

Sfatul meu, fă copilul ăla orice ar fi, dă-l dracu' pe idiotul ăla și ocupă-te de rolul tău de mamă, o mamă este o hienă, o fiară pentru puiul său, iar în secolul 21, copiii sunt mai obișnuiți și liniștiți cu un părinte bun, decât în furtuni cu ambii părinți.

| Osana254 a răspuns:

Dacă ți-e ți se par banale lucuri cum ar fi viitorul și stabilitate în pare rău pentru tine.Cred ca nu ai citit ca am ajuns la probleme grave financiare și de familie din cauza încăpatanarii lui de a face doar ca el chiar dacă e rău.
E genul de om ce si-a creat fixuri după care se ghideaza si nu vede mai departe de ele.

| adorbanii a răspuns:

Trebuia s-ăi dai papucii de la primul semn de lipsă de respect ca să-și găsească alta care s-ăi accepte fițele

| Alinuța00 a răspuns:

Din toate cele spuse, plus mesajul pe care mi l ai dat se poate observa ca e o situație complicată.o sa spun ce am scris si in mesajul pe care am incercat sa ți l trimit, trebuie sa fii hotărâtă când îi spui.Nu esti marioneta lui sa te joace pe degete,acum face,acum nu mai face, el nu e pregătit deloc pentru avea un copil, eu cred ca inca e imatur, nu poate duce un lucru până la capăt + trebuia sa se gândească de două ori cu privire la acea afacere, a ales să facă bani singur ca nu vrea sa lucreze pentru nimeni, sa ii dea cineva ordine, în ziua de azi e un lucru destul de practicat de tineri..mai bine spus încercat sa fie practicat,căci nu prea functioneaza,pentru a înființa o afacere trebuie ai un anumit spirit, ambiție, să simți piața... ceva ce nu cred că are iubitul tău, si nici viitorul nu e asigurat decât daca plătește taxele de salariat si astfel primesti pensie parca, daca nu, la bătrânețe nu te mai poti întreține, asta daca afacerea nu mai merge si na, acum nu stiu ce afacere a înființat dar pentru a merge trebuie să vină cu îmbunătățiri.Ca relația sa continue, trebuie să iei atitudine, îi spui clar si cu tupeu ce vrei sa faci si ca asta e mai bine, ca in conditiile astea tu nu mai poti trăi.Ii zici ca trebuie sa fie bărbat si sa ia o decizie pe care trebuie sa o respecte până la capăt, si sa fie si una bună. Renoveaza casa bunicii cu lucrurile necesare prima dată ca se poată sta acolo si fă-ți un trai acolo.Din nou, iti cer un cont de insta sau TikTok ca sa putem vorbi acolo.te pot sprijini eu si chiar insist?

| cristianvalentin337 a răspuns:

Cea mai buna varianta este sa il duci la psiholog..asa a facut si prietena mea cu mine

| carevaescu a răspuns (pentru cristianvalentin337):

Si cum a fost?

| cristianvalentin337 a răspuns (pentru carevaescu):

A fost frumos..initial nu am vrut sa merg dar cand am vazut ce psiholoaga e..ma duc si acum cu drag

| carevaescu a răspuns (pentru cristianvalentin337):

laughing
Buuun

| anonim_4396 explică (pentru cristianvalentin337):

Maxim! rolling on the floor si cum e e belea rau, eh? laughing