| beauty a întrebat:

as avea o intrebare. Sambata trebuie sa merg la o inmormantare in alt oras, persoana care a murit este verisaora iubitului meu. Mie nu imi plac aceste evenimente si chiar nu as vrea sa merg. Cum sa il conving pe iubitul meu sa nu mearga nici el. Precizez ca inmormatarea are loc la 300 de km de noi, parintii veriosoarei lui sunt nanasii lui de botez, si nu s-au mai vazut de cativa ani buni, nici iubitul meu nu este prea incantat cu plecarea asta, ce sa fac sa nu plece?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara suparare, nu te amesteca in relatii familiale care nu te privesc!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In nici un caz sa nu faci asa ceva. Este foarte normal ca iubitul tau sa mearga si sa fie alaturi ne nasii lui. Este o obligatie morala estrem de importanta si, daca nu merge, nasii se vor simti abandonati. In plus, iubitul tau va fi pedepsit de Dumnezeu, fiindca nasii sunt parinti spirituali si e un mare pacat sa nu-i sustina intr-un astfel de moment.
Tu poti sa nu te duci, nu faci parte din familie si, dupa detasarea cu care vorbesti, nu-ti prea pasa nici de decedata si nici de nasii iubitului tau. Probabil aveti o relatie superficiala si nu vrei sa te implici prea mult. Dar el trebuie sa se duca, de-ar fi sa mute muntii din loc.

regis
| regis a răspuns:

Asa cum spune si @bishop, nimanui nu ii face placere sa mearga la inmormantari. Si tot la fel, cred ca ar fi o dovada de nesimtire din partea ta sa il convingi sa nu mearga, ba chiar ar trebui sa te gandesti serios sa il insotesti, in special daca relatia voastra este una serioasa.

| emy a răspuns:

Dumnezeu sa-l ierte! Trebuie sa-ti iei inima in dinti si sa mergi, oricat de greu iti este.Cand iubesti pe cineva, ii esti alaturi si la bine, si la greu, nu? Asa ca...curaj! O sa vezi ca vei trece cu bine si peste asta.

| Bishop a răspuns:

Pai scuza-ma, dar nimanui nu-i place sa mearga la inmormantari. Tu trebuie sa-i fi alaturi si in clipele rele, nu numai in clipele bune. Eu zic ca din respect pentru iubitul tau si verisoara sa decedata sa mergi (condoleantele mele), si mai zici ca parintii ei sunt si nasii iubitului tau. Lasati teama si mergeti, macar daca nu o face pentru el(ca totusi, e verisoara lui, chiar daca nu se vazusera de mult), macar sa o faca din respect pentru familie. Nimeni nu este incantat cand aude ca trebuie sa mearga la o inmormantare...

| Brotacelu a răspuns:

NU te baga unde nu iti fierbe oala...
Nici mie nu imi place sa merg al inmormantari... dar asta e, cand trebuie sa mergi... faci pe dracu in 4 si mergi

Distractie placuta

| DeMentaa a răspuns:

Dumnezeu sa-l ierte! pai... poti sa ii spui ca tie nu iti plac aceste evenimente dar daca e vorba ca nu sau mai vazut eu zic ca trebuie sa mergi.

sper ca ti-am fost de ajutor

| ina_4413 a răspuns:

Este obligat moral sa mearga, iar daca tu il iubesti te duci cu el.Mergeti strict la mormantare si plecati dupa ce transmite-ti condoleante familiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-ti spun ce mi-a spu si mie un vecin, fiindca nu m-am dus la o comemorare.; bine ma tu no sa ai nevoie? asa ca vezi? nu te duci, nu-ti vine.nu a venit? nu ai ce cauta.

| pufuletenebun a răspuns:

Discuta cu el ..si ajungeti voi la o intelegere

| myka_9218 a răspuns:

Gandeste-te doar la faptul ca daca ai fii in locul lui ce ai face?
Eu zic ca trebuie sa mergeti, nimanui nu-i plac astfel de "evenimente" asa ca fii langa el, implica-te si arata ca-ti pasa, ca mai tarziu ca nu ti se aduca reprosuri.Bafta si d-zeu sa o odihneasca