| DeCeMaiContează a întrebat:

As dori daca puteti sa ma ajutati.Eu vreau sa ma mut la alt liceu (cred ca v-am innebunit cu asta dar promit ca va fi ultima intrebare de acest gen). Mama este de acord dar tata nici nu vrea sa auda de asa ceva. De fapt nici nu i-am zis, dar asta e cu siguranta parerea lui. Daca mai raman in liceul actual cred ca voi innebuni. Diriga e o femeie materialista siintarzie foarte mult la ora. Nici cu colegii nu e mai bine. Nu vorbesc cu nimeni dar atunci cand o fac simt ca ma bag in seama degeaba si mai bine nu mai vorbesc. Pe langa asta, colegii (mare parte din ei) nu au cultura generala mai deloc si nu au mesii prea mari. La liceul unde vreau este mult mai bine. Am fost acolo in generala iar profii se ocupa mai mult de elevi iar cei din urma (elevii) sunt mai de treaba fata de liceul actual. Plus ca este un liceu foarte bun (s-a intrat cu medii peste 8). O idee cum sa-l conving pe tata? Va rog sa nu-mi spuneti sa raman unde sunt deoarece nu imi doresc asta, credeti-ma ca stiu in ce ma bag daca fac acest transfer. Dau funda cel mai bun raspuns! Scuzati eventualele greseli gramaticale, dar sunt la scoala in pauza.

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu nu pricep de unde generalizarea, daca ai avut colegi de treaba in generala nu inseamna ca sunt de treaba si la liceu, iar profesorii din generala, foarte putini ii mai ai si in liceu. Deci pornesti cu o premiza gresita ca neaparat acolo e mai bine.

| fyndtnydt7u a răspuns:

Ai putea să îi faci o listă cu pro și contra pentru liceul la care ești și pentru liceul la care vrei să te duci. Poți să faci o argumentare, ceva, orice, care să arate că îți pasă și că vrei să îl convingi. Dacă nu merge nicio variantă din astea, atunci supără-te pe el pentru că ți-a pus o piedică pentru a ajunge ceva bun în viață. Poți discuta aspectul ăsta și cu mama ta, și cu bunicii, alți profesori, prieteni etc. Baftă! Îți țin pumnii!