| AdolescentulEW a întrebat:

as vrea si eu putin ajutor din partea tuturor, am o problema generala in lumea adolescenti vs parinti. Am o problema cu mama mea, ea face circ si dezastru pentru ca vreau sa ma joc maxim 40 de minute pe zi, chiar daca asta nu se intampla zilnic ea face scandal si spune ca se omoara ca se astepata sa fiu un nimeni, nu o sa fac nimic in viata asta si etc,,, mereu cand se intampla ceva eu sunt oaia neagra a familiei si sora mea ii oaia alba a familiei, am facut tot ce a vrut, invat, de curand a fost la o sedinta si nu au fost probleme, nu inteleg ce doreste, daca incerc sa vorbesc cu ea imi spune ca sunt prost si ca nu inteleg nimic. Nu spune ce vrea. spune doar ca sunt prost si ca nu inteleg nimic. Mereu imi scoate ochii cu chestia ca m-a crescut, intr-o zi m-am suparat si i-am spus ca trebuia sa nu ma faca daca ii pare chiar asa rau ca m-a facut. Nu am vrut neaparat sa ii spun asta dar eu nu mai inteleg nimic din ce se intampla in casa asta. Am ajuns sa caut un ajutor in tutun. de 2 ani de zile singurul meu calmant este tutunul. Nu exista o zi in care sa nu imi spuna chestia asta si chiar nu mai pot, vreau doar sa inteleg ce vrea de la mine. Am cautat sute de metode sa pot vorbi cu ea dar fara rezultat. Poate voi stiti o cale. Multumesc celor care raspund acestui mesaj si celor care ofera o atentie acestui mesaj.

Răspuns Câştigător
| Deaad a răspuns:

Din pacate prea multi parinti sunt asa.
Habar nu au cum sa-si creasca copiii si asta e foarte trist. Daca nu sunt in stare,nu sunt siguri pe ei ca pot creste un copil cu adevarat(si aici le dau cu jet la toti retardatii care spun ca l-a crescut material si ca i-a asigurat toate conditile pentru ca e degeaba daca nu face ceva din copilul lor,daca nu se poarta cum trebuie cu el,indiferent daca mai greseste,pentru ca asta e datoria parintilor),atunci sa nu il mai faca.

Prea multi parinti nu sunt alaturi de copiii lor,le gasesc numai puncte negative si nu ii educa cum trebuie,nu petrec timp cu ei.
Nici nu stiu cata tristete simte copilul cand aude din partea unui parinte ca mai bine nu l-ar fi facut.Din pacate multi sunt inconstienti si ii pot lasa cu multe urme negative pe copiii lor. Daca ii mai si bate,e si mai rau.
De aceea,adolescentul se refugiaza in anturaj si isi trage puterea de acolo. Daca nu ar exista anturajul, ar innebuni intr-o casa de retardati.

Sfatul meu este sa iti faci cat mai multi prieteni, cunoaste lume, cunoaste fete, ai varsta.Si crede-ma ca nu poti vorbi cu ea, nu ai ce.Las-o in pace si introduce-ti in viata vorba:"Cui ii pasa?". Doar atunci o sa reusesti sa treci peste toate problemele.

2 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt problema e la ea si se descarca pe tine, discuta cu psihologul scolii si diriginta sa o cheme la o intalnire cu psihologul. Sa discutati problema aceasta impreuna cu psihologul.

Hmm..am zis de cam multe ori " psihologul ". laughing