| anonim_4396 a întrebat:

Casatoria mea e un dezastru. Sunt o femeie musulmana, nascuta in Romania. M-am maritat cu un barbat de 37 de ani din Maroc care ma iubeste si pot sa spun sincer ca e un sot minunat. Dar are un frate de 25 de ani pe care el insusi l-a crescut dupa ce le-au murit parintii. Fratele lui abia implinise 2 ani. Cumnatul meu e un baiat foarte bun, manierat si se vede ca sotul meu l-a crescut exemplar. Ne-am mutat in Maroc de curand si desi sotul meu a ramas la fel de bun cu mine, casnicia noastra cam scartaie. El nu poate sa inteleaga ca fratele sau are deja 25 de ani si ii controleaza fiecare miscare. Daca pleaca de acasa seara, se ingrijoreaza, nu mananca. Il pune sa il sune cand ajunge acasa, sa stie ca e bine. Vrea sa ii raporteze fiecare miscare pe care o face. Cumnatul meu e foarte frumos si are o inima mare. Toate fetele din cartier ar vrea sa se marite cu el. M-am gandit ca asa poate si sotul meu s-ar mai relaxa, dar el nu vrea sa-l „insoare cu oricine" Vrea sa ii gaseasca el nevasta. Cand a fost la noi in vizita acum un an, fratele sau s-a indragostit de o romanca. Sotul meu asa scandal a facut si asa s-a panicat ca pana la urma l-a convins sa o paraseasca. Dar cumnatul meu sufera, caci o iubea. Dar nu e in stare sa zica NU la nimic. E supus maxim sotului meu. Eu stiu ca il iubeste, eu stiu ca l-a crescut, ca a renuntat la scoala pentru el dar noi nici copii nu o sa putem avea in ritmul acesta. Practic copilul lui e fratele sau. Acesta, din urma, nici nu indrazneste sa isi exprime opiniile legate de nimic. El stie ca fratele mai mare, le va rezolva pe toate. Dar se vede ca nu e fericit. Ce sa fac?
PS: Suntem musulmani, nu merge cu „impune-te"

4 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu conteaza ce religie esti atat timp cat casnicia nu iti mai merge din cauza alegerilor exagerate si gresite a sotului.Ori vorbesti cu el ca vrei o familie normala si un copil sa isi vada de casa si de ce trebuie sa construiti voi ori accepti si taci ca sunteti musulmani si tu nu trebuie sa deschizi gura in fata lui

| Raniaa a răspuns:

Bună!
Treaba cu impune-te nu se aplică şi în randul musulmanilor, aici lucrurile sunt un pic mai sensibile. Când îl vezi mai relaxat, spune-i / întreabă-l că dacă cineva apropiat lui, nu te considera potrivită pentru el, ce ar fi făcut?!
Poartă o discuție cu el, calmă, in care să încerci să îi explici, că fratele său trebuie să îşi aleagă singur persoana cu care vrea să îşi petreacă viața, că poate persoana aleasă de el, îl va face nefericit şi ar fi păcat ca un băiat aşa bun să fie nefericit...
Dacă poți încearcă să îl incurajezi pe cumnatul tău să discute liber cu soțul tău, eventual să fiți toți şi să discutați, cu calm.

Răspuns utilizator avertizat
| ccristianaelena a răspuns:

Incearca sa porti o discutie deschisa cu amandoi, spunand ce te deranjeaza si venind cu solutii pentru aceasta problema. Dat fiind faptul ca este previzibil ca sotul tau sa nu aiba o reactie foarte buna, ar trebui sa ii reamintesti ce presupune o relatie cu adevarat si faptul ca ai si tu un cuvant de spus in aceasta casnicie. Succes!