| Claudiudobricanwillkillhimself a întrebat:

Buna,ce as putea face daca traiesc intr-o familie foarte toxica/toxic household si inca nu am varsta necesara pentru a ma muta de unul singur

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ar trebui sa vedem si parerea familiei. Sigur nu este toxica. Poate doar pentru tine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Si eu cred ca ar trebui sa oferi detalii.Toxic a devenit un cuvant atat de uzat incat isi corodeaza sensul initial tot mai mult si de fapt nu mai corespunde cu definitia.Nu orice sentiment de nedreptate pe care il simti fata de parinti poate fi incadrat la toxic household.Restul cazurilor care pot fi considerate au fost mentionate deja mai sus.Doar tu stii ce se intampla de fapt.

| aaanamariaaa a răspuns:

Pai depinde în ce situație te afli, esti abuzat( bătut, amenințat), beau părinții, exista scandaluri în casa, au ei alte așteptări de la tine și tu nu le îndeplinești? Ca pot exista multe situații, după cum ți au mai scris și ceilalți, nu ai dat nici o informație. Noi nu am ști ce sa te sfătuim dacă nu dai un exemplu macar, sa definești ce fel sunt ei toxici. Dacă nu te simți în siguranță și esti bătut sau ai parte de tot felul de violente verbale/fizice, si chiar vrei sa pleci, poți suna la dgaspc (protecția copilului din județul din care ești tu) gasesti pe net, dar trebuie sa te gândești bune, ca daca vin sa te ia de acasă și fie o sa te dea în plasament ( la alte persoane, poate ai avea noroc de niște oameni buni si iubitori, liniștiți etc) dar mai exista și oameni de tot felul (reci, distanti, sau poate mai rai decat parintii tai), sau ai putea rămâne la căminul de copii, cu ceilalti copii care n au fost adoptati/dati in plasament si stai acolo pana împlinești 18 ani, dupa o sa fii pe cont propriu gândește te ca acolo nu este numai lapte și miere. Depinde de ce situație ai acasa si prin ce treci. Dacă ai da detalii, noi poate am ști cum sa te sfătuim, altfel eu ti am dat un sfat la general.

| IamDavidC a răspuns:

Încearcă să le explici concret problema pe care o ai, sunt sigur că nu intenționează să-ți facă rău. Totuși, mai multe sfaturi nu-ți pot oferi, fiindcă nu ai furnizat nimic. Dacă tu consideri că te afli într-un pericol așa de mare și ești minor poți suna la telefonul copilului: 116111