| sonia7026 a întrebat:

Ce faci atunci cand esti deprimat? cum reusesti sa depasesti momentul? mai ales cand simti ca nimeni nu iti este aproape si toti "prietenii" sunt falsi sad

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Ne nastem si murim singuri.Iar prietenii ti-i alegi singur.Cu alte cuvinte,incearca sa te obisnuiesti cu singuratatea ta si sa o petreci cat mai bine.Vrei sa te bine dispui? Citeste bancuri pe net,vezi traznai cu pisici, citeste perle din teze. Vrei sa iesi din starea ta? Pai, fa ceva. Pune-te la 4 ace si mergi la un bar impunator si bea o cafea,singura,nu? O sa te binedispuna temeritatea ideii.Fa fotografii,coase nasturii la o bluza care tot asteapta,aseaza-ti cd-urile,freaca faianta,mergi pe munte, ia-ti un catel, ce sa mai spun? Deprimarea nu are loc aici si singuratatea devine tot mai perfecta...

Răspuns utilizator avertizat
| mgtow a răspuns:

Eu din fericire am un coleg de munca intelegator azi era cat pe ce sa ma las de servici ca ma certasem cu taicameu si el colegu ma convins sa raman.

| PetreConstanta a răspuns:

Du-te la biserica la slujba cd vei iesi de acolo vei realiza ca viata ta nu sta in prieteni. Si ce daca sunt falsi asta este pacatul lor Tu nu ai nevoie de ei Viata este frumoasa uite-te dimineata la cer si la natura priveste ce a lasat Dumnezeu pe pamant si vei realiza ca nu ai nevoie de prieteni ca sa traiesti Si de cate ori esti deprimata spune Tatal nostru si fa-ti Sfanta Cruce de 3 ori Dumnezeu sa te ajute sa te ridici din caderea in care te afli

| ELLSSA a răspuns:

O muzica relaxanta sau o plimbare impreuna cu mama ta ti-ar prinde bine pentru starea deprimata.Prieteni nu exista, doar ne dobandim cunostinte ce si ele ne "musca" cand ne este mai bine/rau.Eu sunt atat si atat de dezamagita de omul din ziua de azi...

| ostea a răspuns:

În primul rînd trebuie să acorzi puțină atenție sentimentelor tale.
Viața este frumoasă, natura, soarele, luna, stelele, copacii, animalele. Doar privește în jurul tău.

Încetează să te gîndești la rău, încetează să te torturezi singură, încetează să fii ceea ce nu ești.

Înfruntă ceea ce îți vine în cale.
Caută în tine răspunsurile, redescoperă-te pe tine însăți.

Acceptă felul tau, elimină negativu. Lăsînd la o parte acele gînduri, emoții, sentimente deoparte o să observi multe chestii.
Totul depinde doar de tine, pentru că numai tu poți să ieși din această stare.
Cu toții trecem prin stări proaste dar aceste stări ne fac să fim conștienți că existăm.
Doar că tu alegi ceea ce vrei să experimentezi.

De astăzi pune punct tristeții, de astăzi alege ceea ce vrei să fii, ceea ce ești.

Fi o bună tovarășă de viață ție însăți!

Zîmbește cînd simți că te prăbușești, bucură-te că exiști, existînd poți fii ceea ce îți dorești.
Poți fii bucurie
Poți fii tristețe
Poți fii iubire
Poți fii TU.

| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Toti avem zile in care suntem cu moralul la pamant si simtim ca in jurul nostru avem doar paraziti. uneori te poate ajuta cineva cu un sfat,un zambet, o vorba buna, dar de cele mai multe ori rezolvarea sta in tine.tu trebuie sa fii acea care sa se incurajeze singura.doar tu decizi daca se merita sa fii deprimata pentru acel lucru, desi eu cred ca nu se merita sa te deprimi pentru nimic pentru ca mai mult sau mai putin totul are o rezolvare. funda?

| NickiMinaj a răspuns:

Eu daca sunt deprimata, prefer sa raman deprimata pana nu mai sunt deprimata. mi se pare cel mai cinstit lucru, sa-ti accepti starea. cat despre prieteni falsi, asta nu e motiv de depresie. asta e natura umana jalnica, pe care o stim cu totii prea bine.

| LonelyLoner92 a răspuns:

Nu vreau sa crezi ca iti raspund la misto, dar incearca sa zambesti.
Arata-le ca nu iti pasa.
A, si mai vreau sa iti mai spun ceva: Nu exista prieteni, doar ni se pare ca ii avem.
Majoritatea ''prietenilor'' ii afli atunci cand esti la greu, cand majoritatea te abandoneaza. Fii tare!

| edytzu4 a răspuns:

Sfatul meu: compune, deseneaza, si nu te deprima. Dale peste nas, si arata-le ce fata puternica esti tu, si ca ei nu au nici un efect asupra ta. Nu uita : orice sfarsit reprezinta un nou inceput!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma simt normal.atunci vezi realitatea si incepi sa te simti liber.sa vezi oamenii intr-o adevarata lumina si sa le acorzi exact atentia cuvenita.decat o prietenie mincinoasa mai degraba o amicitie sincera, si loc de buna ziua.

| Anghelinei_Mihaela_Mya_1999 a răspuns:

Buna si eu sunt suparata si deprimata am o senzatie de singuratate si nu stiu ce sa fac dar stiu ca osami treac va dau un sfat daca aveti senzatia asta nu o bagati in seama mergeti mai departe

| aditzu_1254 a răspuns:

Poti cere mamei un sfat despre ce poti fake si daca il urmezi poate ca va functiona