| Babagskwvsi a întrebat:

Bună! Ce înseamnă că autoritatea părintească este delegată?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca este exercitata de alta persoana decat parintii, de regula un tutore.

| Violleta2022 a răspuns:

Inseamna ca parintii au acceptat legal, sa dea puterea parinteasca asupra copilului lor, unui TUTORE legal.

| Gigiduru007 a răspuns:

Inseamna ca mama ta si tac-tu sunt in imposibilitatea exercitarii autoritatii parintesti (nu mai sunt, sunt in puscarie, nu-i intereseaza de tine) iar statul in loc sa te ia la orfelinat te-a dat in grija unei alte persoane (ruda) sau asistent parental.