| Magie2525 a întrebat:

Bună tuturor, franciscanii - un ordin religios Romano- catolic, dacă sunt laici, sunt sub autoritatea Papei?

1 răspuns:
| ArchangelElohim a răspuns:

Nu sunt franciscan dar am studiat problema, franciscanii sunt un ordin numit chiar prim ordin fondat chiar de sf. Francisc din Assisi în 1209 astăzi grupaţi în trei mari ramuri, egale şi independente între ele: Fraţii Minori (sigla OFM; în trecut cunoscuţi sub numele de Observanţi, Reformaţi), Fraţii Minori Conventuali (sigla OFMConv) şi Fraţii Minori Capucini (sigla OFMCap). Membrii acestor trei ramuri franciscane profesează cu toţii aceeaşi Regulă (din 1223) a fondatorului, însă cu Constituţiuni, tradiţii şi caracteristici proprii. Ordinul Fraţilor Minori este numele dat de însuşi fondatorul acestuia, după cum citim în vechile cronici, azi transmise nouă prin monumentala operă Izvoare franciscane (Fonti francescane), care adună toate scrierile lui Francisc şi despre Francisc din primul secol franciscan: În timp ce se scriau în Regulă cuvintele să fie minori, a exclamat: vreau ca această fraternitate să fie numită Ordinul fraţilor minori, nume ce a fost apoi instituţionalizat de papa Honoriu al III-lea, prin Bula Solet annuere din 29 noiembrie 1223, unde această denumire apare atât la începutul salutului introductiv, cât şi în titlul şi începutului primului capitol. Este vorba deci despre un nume oficial pe care Biserica l-a acordat apartenenţilor la fraternitatea franciscană în totalitatea ei de mai bine de opt veacuri.

Pana la urma este vorba ca dupa moartea lui Francisc de Assisi fratii aspirau la un mod de viata ascetic, Ordinul Fraţilor Minori este numele dat de însuşi fondatorul acestuia, după cum citim în vechile cronici, azi transmise nouă prin monumentala operă Izvoare franciscane (Fonti francescane), care adună toate scrierile lui Francisc şi despre Francisc din primul secol franciscan: În timp ce se scriau în Regulă cuvintele să fie minori, a exclamat: vreau ca această fraternitate să fie numită Ordinul fraţilor minori, nume ce a fost apoi instituţionalizat de papa Honoriu al III-lea, prin Bula Solet annuere din 29 noiembrie 1223, unde această denumire apare atât la începutul salutului introductiv, cât şi în titlul şi începutului primului capitol. Este vorba deci despre un nume oficial pe care Biserica l-a acordat apartenenţilor la fraternitatea franciscană în totalitatea ei de mai bine de opt veacuri.