| Anais129 a întrebat:

Bună seara!
Am o fetita de 7 luni rezultată dintr-o relație de concubinaj, tatăl fetei nu a recunoscut-o la naștere deci în actul de naștere al copilului apar doar eu. Nu știu din ce motiv dar tatăl fetei m-a dat în judecata pentru a cere drepturi asupra copilului iar azi am avut primul termen în proces. Judecătorul m-a întrebat dacă sunt de acord ca fetița să poarte numele lui de familie, dacă sunt de acord cu o pensie alimentara și dacă sunt de acord să exercite și el autoritatea părintească și am răspuns în mod clar că nu.
Judecătorul a zis că va mai fi doar un termen în proces în care vor fi citați și martorii.
Întrebarea mea este, va obține el drepturi asupra copilului și va putea trece fata pe numele lui dacă eu nu sunt de acord cu asta?
Va mulțumesc frumos!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este ca ar trebui sa fii de acord, mai ales cu pensia alimentara, este dreptul copilului sa o primeasca, nu este dreptul tau.
Cat despre numele de familie poti sa fii de acord sa nu poarte numele lui si judecatorul nu cred ca il va acorda.
In asemenea cazuri, in prezent, regula este sa se stabileasca domiciliul minorului la un parinte si celalalt parinte sa primeasca un drept de vizitare. De obicei se stabileste domiciliul la mama, rareori la tata, mai ales daca tatal are conditii mult mai bune decat mama de crestere a minorului.
P.S. Sa ne spui cum s-a terminat, respectiv daca am avut sau nu dreptate.

| Anais129 explică (pentru Ioandelasal):

Eu înțeleg că este dreptul copilului dar până în prezent el nu i-a dat nici măcar un leu, copilul meu nu l-a văzut nici măcar o data.
O singură dată a venit la noi dar și atunci a venit cu scandal nu să-și vadă copilul.

| iulia0514 a răspuns:

Bună! Pana acum unde a fost tatăl? Părerea mea strict personală este ca dacă nu sa interesat pana acum de copil înseamnă că nu îi pasa, când ai născut a zis ca vrea sa înregistreze copilul pe numele lui sau doar acum s-a trezit?

| Anais129 explică (pentru iulia0514):

Doar acum s-a trezit, când am născut a zis că nu e copilul lui. Fetița mea are 7 luni iar el nu a văzut-o niciodată și nu i-a dat nici măcar un leu dar în schimb mă amenință cu moartea de fiecare data când are ocazia

| iulia0514 a răspuns (pentru Anais129):

Dacă pana acum nu sa interesat de copil înseamnă că nu îi pasa! A solicitat vreun test ADN?

| Anais129 explică (pentru iulia0514):

Nu, nu a solicitat nici un test ADN.

| iulia0514 a răspuns (pentru Anais129):

Sper ca un avocat bun care știe ce are de făcut

| just4ubr2015 a răspuns:

Pacat de copil ca va creste fara dragostea ambilor parinti daca parintii se iubeau si nu traiau din interes poate ca copilul avea si el o familie normala dar unde nu e cap e vai de picioare