| chibiusa a întrebat:

cum as putea scapa de intalnirea cu parintii mei biologici?
ca de curand s-au trezit ca vor sa ma cunoasca si la la la...si am vorbit cu parintii mei si le-am spus clar ca nu-mi doresc, dar biologicii tot insista si sunt foarte stresanti si incep sa ma tem de ei.
ce as putea face in privinta asta, oare pot merge la politie sau ceva?

multumesc mult

8 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ei nu au nici un drept, adica si-au pierdut orice drept cand te-au dat spre adoptie, asa ca daca tu refuzi nu au ce sa faca.
Parintii tai care te-au crescut ce vor sa faci? Daca ei zic ca vor ca tu sa te intalnesti cu ei, fa asta pentru ei, din recunostinta ca te-au crescut, daca nu vor asta, atunci "end of story", nu te duci la nici o intalnire si gata.

| Ramonaaaa a răspuns:

Buna!
De ce nu iti pui,tu,mai bine ordine tie in ganduri? Gandeste-te pe bune! De ce as vrea sa ii cunosc? Care ar fi avantajele de a sta fata in fata cu ei? As putea,bineinteles,sa vezi cum arata, daca seamana cu tine, cu care din ei semeni mai mult(etc!) pentru ca si curiozitatea este normala.Nu ai vrea sa stii cum arata cei care ti-au dat viata? Pentru ca da,ei ti-au dat viata!
Poti,cu ocazia asta,sa le ceri cateva explicatii,sa ii intrebi de ce te-au abandonat,dat spre adoptie(nu iti stiu situatia!),sa le afli motivele si tu hotarasti daca sunt intemeiate sau nu desi,dupa parerea mea,nu exista motiv intemeiat pentru a nu fi alaturi de copilul tau.
Ar trebui sa ii rogi sau sa le ceri sa iti povesteasca cum s-au cunoscut,de ce te-au conceput pe tine(cu intentie sau act sexual neprotejat!),de ce nu te-au pastrat,ce i-a determinat sa nu fie alaturi de tine,daca au avut remuscari,mustrari de constiinta,daca si-au dorit vreodata ca tu sa fii cu ei,daca s-au intrebat vreodata cum arati,unde esti,care este viata ta actuala.
Intreaba-i clar de ce au ales tocmai acest moment ca sa te caute,sa te cunoasca mai bine.
Spune-le cum te-ai simtit cand ai aflat adevarul,cand ai aflat ca vor sa te cunoasca pe "nepusa-masa".
Asculta-i,incearca sa ii intelegi si doar tu vei putea hotari daca au avut motive intemeiate ca sa nu fie alaturi de tine. Daca consideri ca, da,au avut atunci da-le o sansa sa te cunoasca mai bine, dar doar sa te cunoasca si explica-le ca deocamdata nu poti face mai mult de atat.
Daca crezi ca nu au avut motive destul de intemeiate atunci explica-le acest lucru. Poti sa le acorzi o mica sansa si asa sau poti sa ii scoti definitiv din viata ta.
Nu iti baga ideea asta in cap: Nu vreau sa ii vad! Esti destul de curajoas/a ca sa ii poti infrunta, ca sa stai fata in fata cu adevaraul.Nu incerca sa te ascunzi pentru ca trecutul te prinde din urma si astfel nu vei reusi decat sa demonstrezi ca esti o/un las/a.
Raspunsul il stii doar tu si sper sa iei decizia potrivita pentru tine!

| MulteLucruriFaraRaspuns a răspuns:

Bunahappyparerea mea e ca ai dreptul de a fii oarecum suparata pe ei si poate nu ai nici un motiv sa vrei sa ii vezi pentru ca te`au abandonat si nu au fost langa tine in momentele importante si toate astea,dar eu zic sa te mai gandesti pentru. ca sunt multi copii in centre de plasament si ei si-ar dori sa is cunoasca parintii,gandeste-te ca tu ai fost un caz fericit, poate te-au lasat pentru ca nu aveau posibilitati si au preferat ca tu sa traiesti bine, si nu sa vezi de ex. o bomboana si sa nu ti-o poata oferi...eu zic sa le dai o sansa...acum tu alegi

| CryssCrySta a răspuns:

Te intanlesti o data si dupa nu o mai faci doar daca nu ii mai suporti.Succes la rezolvarea problemei.

| lSchizo a răspuns:

WTF. :o De ce sa te duci la politie? straight face
I mean...1-2 ore nu mori si tu sa ii vezi. straight face

| SenioritaTeePupaceşte a răspuns:

Sa mergi la politie? De ce? Daca ei isi doresc asa de mult sa te vada indeplinestele dorinta! Asa poti sa ii vezi, stiu ca o sa iti fie greu sa ii privesti dupa ce te-au parasit.Si daca vor sa te ia la ei si tu nu vrei poti sa le zici: Eu nu am vrut sa vin sa va intalnesc, deci v-am indeplinit o dorinta! Asa ca indepliniti-mi si mie dorinta de a ramane cu parintii mei adoptivii! Mult succeswinking!

| 9089 a răspuns:

Le spui clar ca voi nu mai faceti parte din viata mea si daca nu te lasa si insista le spui ca te duci la politie si te duci

| Ciapi a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa te duci si sa vorbesti si sa le spui tot ce-ai pe suflet ca daca o sa-i eviti o sa te streseze mai mult Salut