| Anonimabtm a întrebat:

Daca bunicul mamei mele a fost tigan iar de pe partea tatei toti sunt romani care sunt sansele ca sa imi iasa copilul brunet? Mentionez ca eu sunt alba ca varul, blonda si cu ochii albastri, iar culoarea mamei mele este obisnuita ca orice roman.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce a fost tatal mamei tale.
In orice caz insusirile fizice se pot transmite de la ambii parinti, numai de la unul sau de la unul dintre ascendentii parintilor, nu este o stiinta tocmai exacta sau precisa.

| Violleta2022 a răspuns:

50% sanse! De obicei copii mostenesc mai multe de la bunici decat crezi. Am 2 cazuri in familie, sora si cumnatul cu ochii negrii, fetita lor s-a nascut cu ochi albastrii ca ai bunicului din partea tatalui.
Sotul este blond, ochii albastrii si pielea perfect alba, parintii amandoi sunt bruneti, ochi negrii, par negru, iar pielea mai inchisa la culoare. Sotul semanand foarte mult cu bunica din partea mamei.

| OoBunnyoO a răspuns:

Este cam greu de prezis. Tatal meu a iesit si el negricios, desi parintii aveau pielea normala, la fel si fratele tatalui meu. Din cate am inteles strastrabunicul tatalui meu avea pielea inchisa la culoare. Eu de exemplu, am iesit foarte alba. Depinde si de tatal copilului tau. De spus cu precizie care-s sansele, este destul de greu. Oricum ar fi, nu ar trebui sa conteze atat de mult culoarea pielii copilului.

| octav005 a răspuns:

Depinde cu cine te combini. daca el este brunet, ai toate sansele sa iasa copilul brunet.

| Claudiu1905 a răspuns:

In liceu m-am indragostit de o blonda si parerea colegilor era ca vor iesi in dungi