| Xuhskaoxjakakam a întrebat:

Bună! E ceva ce ma macină de mult timp și am nevoie urgent de răspunsuri. Sunt împreună cu iubitul meu de 3 ani, ma înțeleg foarte bine cu familia lui, în special cu mama lui. Dar de câteva luni lucrurile stau diferit. Iubitul meu mi-a explicat ca mama lui ne ascultă conversațiile la telefon, anume ca intr-o zi am avut o mica cearta pe un subiect intim, mama lui a ascultat tot ce am vorbit, s-a îmbătat și a început sa spună foarte multe lucruri urate despre mine. Ceea ce mie nu mi-a plăcut deloc și nu mi se pare normal în primul rand sa asculte conversații private și în al 2 lea rand sa continue sa asculte când aude ca vorbim despre ceva foarte intim. Mama lui nu știe ca el mi-a povestit și se comporta oarecum normal cu mine, dar eu am început sa țin o anumita distanță. Plus ca sunt foarte multe lucruri ciudate între ei doi. De exemplu, mama lui îl pune sa ii facă masaj pe spate, umeri, cam pe tot corpul in afara de zonele intime, dar modul în care o face este ciudat, practic se urca pe spatele ei sau uneori se "joaca" amândoi și el se arunca peste ea. Alt exemplu ar fi ca la fiecare cearta între părinții lui, mama lui vine și plânge la el, îl încarcă pe el cu absolut toate problemele, de parca el ar fi părintele în casă. Când mama lui pleacă la cumpărături, doctor, rude, prieteni sau oriunde altundeva, îl "obliga" și pe el sa vina cu ea...deși are carnet și este și tânără (40 de ani abia impliniti) asa ca nu vad motivul sa îl ia și pe el absolut peste tot. Iar de ceva timp, de fiecare data când aude ca petrece timp cu mine, îl cheamă sa o ajute cu treburi sau îl cheamă sa vorbească la telefon cu x rude. Deși are telefon și minute, lui ii da sa tina 50 de numere de la tot felul de persoane random, uneori chiar și fete tinere. Și nu înțeleg de ce, pentru ca mereu îl deranjează și ii spune sa sune pe x și y. Menționez ca amândoi avem 19 ani, mi se pare o vârstă la care ar trebui totuși sa ai putina intimitate, dar el nu are deloc. Ii umbla prin dulapuri, sertare, prin lucruri ce țin de intimitatea noastră. O deranjează dacă e cu mine în camera și încuie usa. Chiar nu înțeleg. Ideea e ca m-am documentat și am inteles ca se numește "incest emotional", nu este vorba de nimic sexual dar mama lui se comporta cu el de parca ar fi partenerul ei, nu copilul. Și nu știu ce sa fac pentru ca el mi-a spus ieri ca simte ca o urăsc pe mama lui, ceea ce nu e adevarat și nu i-am dat nici un motiv sa creadă asta. As vrea sa ii explic ce cred ca se întâmplă între ei 2 dar mi-e frica ca asta o sa ne strice relația, pentru ca nu mi-as dori sa I stric relația cu mama lui, pur și simplu mi se pare mult prea ciudata. Sfaturi?

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

O sa încep cu începutul.
Dacă nu i-ai făcut nimic femeii și ii mai ești și "nora", normal ca atunci când ești fata în fata cu ea sa se comporte frumos.Dar trebuie sa înțelegi ca daca te îmbie cu un suc, o placinta, zâmbește la tine sau face o glumita e din politețe nu pentru ca te iubește neapărat ca pe fica-sa.

Acum încă aveți 19 ani și sunteți tineri,plus ca nu locuiți încă cu ea,sau sa aveți discuții de viitor,mature și etc și e ok.Dar din perspectiva mea sunt puține cazuri în care te poți înțelege bine cu soacra.
Da,mai sunt excepții în familiile asemănătoare ca și comportament și mentalitate,sau în familiile ce se vizitează sau ajuta în funcție de când și cum pot.Dar nici de cum când sunteți diferite ca persoane, când ea îl tine pe fiul ei în lesa, sau când stați non stop bot în bot.
Deci asa ca, ea cel mai probabil încă îl vede puiul ei, și devine geloasa în momentul în care îndrăznește sa te pună pe tine un pic mai sus.Mai sunt genul acesta de mame ce nu înțeleg ca puiul ei mai trebuie sa și zboare din cuib și sa își facă propria viata.
Poate ca lucurile pe care le fac nu sunt cu tenta sexuala, si poate și le permit pentru ca se înțeleg ei super ok și sunt mai întâi de toate prieteni, dar în momentul în care ea ca mama nu înțelege anumite limite și depășește anumite bariere e nasol și chiar se poate vorbi despre o problema emoțională.

Tu cred ca ai putea sa ii explici faptul ca nu ai nimic cu ea, doar ca te-a deranjat faptul ca a ascultat acea conversație și în plus de asta ca te simți stanjenita de comportamentul și relația lor de ici colo.
Ii spui ca tu ai fost crescut si obișnuită cu un alt stil de viata, iar comportamentul ei din anumite perioade fata de tine îți denota ca nu prea te agreaza.

| Xuhskaoxjakakam explică (pentru Freya1):

Ba chiar avem planuri de viitor și familiile noastre știu despre lucrul ăsta. Cred cu tărie ca ma place, sau cel puțin a facut-o, pentru ca a făcut multe lucruri foarte mari pentru mine și știu ce vorbește despre mine și când nu sunt de față iar pentru asta ii sunt foarte recunoscătoare. Cred doar ca de la incidentul cu conversația, nu ma mai agreaza mai deloc. Iar lui nu știu dacă pot sa ii spun chiar asa direct, pentru ca am mai încercat sa ii explic lucruri pe anumite subiecte legate de mama lui, intr-un mod frumos și respectuos și s-a aprins. Nu suporta sa am ceva de zis despre mama lui.

| Freya1 a răspuns (pentru Xuhskaoxjakakam):

Am aproape 30 de ani și doua relații de ani de zile cu socri foarte aproape de creierii mei.Eu nu vreau sa îți impun ție o gândire fixa, ca nu am de ce și voi știți ce aveți în relatie.Dar dacă ea ca mama nu poate agrea ca tu te mai și certi cu iubitul tău, și ca și el mai greșește o sa ai multe de tras.
La fel și legat de el. Daca nu suporta nici măcar sa ii spui ca mama lui te-a deranjat cu ceva sau a folosit un cuvânt aiurea la adresa ta etc, lucruri ce se mai intampla în viata.Aoleo ca viitorul suna mai sumbru.

Eu îți spun din patite.Tu îți dai seama ca dacă tu o sa ai o idee spre exemplu sau o dorinta de a face ceva cu el, de a va muta, de a face N lucruri și mama lui nu e de acord planurile tale și dorințele se vor duce pe apa sâmbetei? Pentru ca el nu o sa suporte ca tu sa o contrazici pe masa.

Sper și îți doresc sa nu se întâmple toate astea.Dar încă la 19 ani mai crezi ca toate sunt roz pentru ca ești îndrăgostită.

| Xuhskaoxjakakam explică (pentru Freya1):

De asta ma și îngrijorez, ca știu ca dacă o ținem tot asa o sa se aleagă prafu de viitorul nostru. Sincer mi-as dori sa mai cred ca totul e roz, dar am scăpat de mult de gândirea asta văzând prin ce ma trece viața. Intr-adevar, mama lui nu suporta sa ne audă ca ne certam sau sa audă măcar ca băiatul ei e trist, ceea ce înțeleg. Problema nu este ca exista posibilitatea sa nu ma suporte pe mine, problema este relația lor mult prea atașată emotional și ciudata din foarte multe puncte de vedere. Trebuie doar sa găsesc o cale sa ii explic lui, bănuiesc. Mulțumesc oricum pentru răspunsuri.

| Freya1 a răspuns (pentru Xuhskaoxjakakam):

Am spus ca o data ce ea e asa sensibila la orce legat de băiatul ei e aiurea.In fond chiar dacă e copilul tău,trebuie sa ști ca e normal sa se mai certe cu cineva sau sa mai greșească.

Pai lui poți sa ii spui dar cum ti-am zis,doar dacă îți asumi ca nah,poate se supăra.
Pai poți sa îl întrebi pe el despre planurile de viitor,cum vede el viata,unde crede ca veți locuii, ce vrea sa facă, ce vrea de la tine sa faci sau cum ar vrea sa fi tu și relatia voastră și din discuție îți cam vei da seama ce se intampla.
Dacă o implica pe masa continuu în toate, dacă se vede locuind la ea, dacă vrea sa o ia după voi etc macar ști ca exista șansă să te pricopsesti cu o relatie toxica pentru ca el e lipit emoțional de ea(intr-un mod mai aparte) și vice versa.
Relatie cu atracție sexuala și din astea nu cred ca se pune problema. Poate doar e femeia mai zvapaiata de fel.

| Xuhskaoxjakakam explică:

Este mama lui biologică, sunt sigură de lucrul ăsta.