| bbnnmm a întrebat:

E un mare scandal între mine și părinții iubitului meu. Ei nu mă plac, nu mă vor nici de cum și din cauza asta se ceartă exagerat de mult cu iubitul meu, au ajuns să îl amenințe că-l dau afară din casă. Iubitul meu îmi ia mereu apărarea și se ceartă efectiv zi de zi cu ei pentru mine, că nu vrea să se despartă de mine. Mama lui i-a spus că dacă rămâne cu mine familia lor se va destrăma pentru că tatăl lui o amenință pe mama lui că o va da afară din casă deoarece ea l-a crescut așa. Dacă mă întâlnesc cu ei în public se comportă frumos, mă salută, îmi zâmbesc, deși ei știu că eu știu că ei nu mă plac. Efectiv mă urăsc, dacă iubitul meu le zice că vine la mine, ei îi găsesc ceva treabă să nu mai vină. Îi spune în fiecare zi că să se distanțeze de mine, să mă lase, că eu îl spăl pe creier, că i-am sucit mințiile, că sunt o egoistă și o individualistă, iar el le-a spus că nu e deloc așa că el știe ce e în relația noastră și că el știe cum sunt eu, că nu l-am dezamăgit nici măcar o dată de când e cu mine. Lor nu le-am făcut absolut nimic, mereu am vorbit frumos cu ei, am fost respectuoasă, le luam cadouri la ocazii. Uneori mă scot din sărite cu anumite vorbe și mă tot gândesc să am o discuție cu ei să-i întreb ce probleme au cu mine, dar iubitul meu îmi spune să fiu indiferentă că știe că dacă o să vorbesc cu ei o să le spun pe direct unele lucruri, dar deja nu mai suport. Ce să fac? Trebuie să discut cu ei pentru că zi de zi îl înnebunesc la cap ca să se despartă de mine. Să discut cu ei sau să las lucrurile așa?

6 răspunsuri:
| sonya a răspuns:

Buna,

Ceva s-a intamplat sau ceva i-a determinat pe acei oameni sa se comporte asa, sa aiba aceasta parere despre tine.

Iubitul tau trebuie sa afle exact de ce parintii lui nu te accepta. Sa incerce sa discute cu ei cand atmosfera este una relaxata, astfel incat ei sa se deschida lui si sa ii spuna motivele. Daca va incerca sa comunice in momentele tensionate, nu va afla nimic, din contra, totul se va amplifica.

Roaga-l pe prietenul tau sa incerce o discutie sincera cu parintii lui cand sunt linistiti. O alta varianta ar fi sa incerce sa discute separat cu ai lui. Prima data cu mama, a doua zi sau a treia zi cu tatal. La fel, cand sunt ei linistiti, cand ii prinde intr-o stare buna.

Ultima varianta ar fi ca tu sa intervii. Dar asta, ca pe o ultima solutie. Daca e o problema si parintii nu te plac, fii sigura ca nu le va pica bine nici o interventie din partea ta. Daca ajungeti aici, ai grija ca tonalitatea, postura, limbajul non verbal sa fie placute din care sa nu reiasa ura, superioritate, fitosenie, aroganta. Le intaresti convingerea ca nu esti de fiul lor.

Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai prin alta intrebare parca te a cerut in casatorie, caz in care va vedeti de viata voastra la casa voastra si parintii nu mai au nicio implicatie. E simplu.

| Freya1 a răspuns:

Acuma depinde si ce varsta aveti. Daca sunteti majori mai bine v-ati gandi serios sa puteti bani pe bani si s-a cam plecati de pe acasa (bineinteles daca aveti si o relatie ce dureaza de ceva timp nu doua luni).
Daca voi va iubiti sincer si aveti incredere unul in altul e pacat sa va ratati iubirea pentru niste mofturi ale unor parinti pe care ii apuca din seni.
Mai sunt oameni ce cinsidera ca puiul lor este perfect si orice fata pe langa el e o pocianie, sau ca ei au un rang mai inalt si oricine nu face parte din clasa lor sociala sau oricine nu ii poate ridica si pe ei un grad mai sus nu are ce cauta printre ei.Doar ca vezi tu nu e dupa cum vor ei, ci dupa cum dinteaza creierul si inima copilului lor.
Eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei si sa le spui ca sti ca nu te suporta si ca vrei sa afli de ce.Asa macar afli daca cumva el fara sa vrea le-a indus asta in cap (probabil sa scapat cand s-a certat cu tine, sau le-a spus cand ati inceput relatia ceva de tine si ei au tras o concluzie) sau pur si simplu e ce cred ei si vad asa din mare de gelozie si teama ca isi vor pierde puiul.Le spui ce ai de gand cu el si ii inviti frumos sa va fie alaturi.
Indiferent daca muriti impreuna sau va despartiti mai devreme sau mai tarziu parintii trebuie sa te sustina si sa iti fie alaturi.

| Emma30555 a răspuns:

Nu i înfrunta ca e posibil sa înrăutățești situația, dar trebuie sa afli motivele lor de sunt atât de împotriva, e posibil sa fii greșit cu ceva mai grav fără de ei? E diferența sociala sau de educație între tine și iubitul tău? El a făcut ceva rău de când e cu tine? Dacă sunt ceva motive de genul încearcă sa remediezi cumva aceste aspecte

| RobertMoon a răspuns:

Buna, am trecut si eu prin asta acum ceva timp si s-a ajuns la despartire, o sa incerc sa fiu scurt sa nu iti umplu capul de detalii neinteresante:

Din experienta iti pot spune ca daca nu te plac parintii dintr-un motiv anume, sau pur si simplu ca nu accepta ca el sa aiba o relatie mai devreme si mai tarziu si vor ajunge la certuri interminabile si la final la despartire.

Am fost la punctul in care ei ii bagau in cap tot felul de chestii, iar de la,, iubirea mea,, pana la,, daca ar fi sa aleg intre ei si tine nu ramane discutie,, a fost cale scurta.

Eu am discutat cu ei si au parut chiar de treaba, dar pana la urma s-au dovedit niste oameni cu doua fete, una mi-au spus mie, iar ei altceva, nu era urat, ba chiar foarte frumos, mult mai frumos ca ea sau ei laughing, dar unul din parinti avea mentalitate foarte proasta, pur si simplu nu voia ca ea sa aiba o relatie si s-a ajuns la despartire, de aici tragi tu concluziile si ce ai de facut.

| Rux2000 a răspuns:

O sa se obișnuiască cu tine si părinți prietenului meu au fost asa (bine nici chiar asa) ii spunea sa ma lase ca nu sunt de nasul lui ca il fac de bani ca ii bag prostii im cap si el nu m-a lasat. Părinți si fratii lui au trebuit sa se obișnuiască cu ideea si acum dupa ce ma cunosc mai bine, ma plac (75%) acum ma inteleg cu ei infara de sorsa aia ii satana? lasa totul sa mearga de la sine cand vor vedea ca nu te lasa o sa înceteze cu dramele