| anonim_4396 a întrebat:

eu am 23 de ani si traiesc in Italia, am o sora mai mica (are 12 ani)si nu reusesc sa ma inteleg cu ea.Sta la mine doar pe periaoda vacantelor, si ma bucar ca vine pe aici dar are un caracter imposibil(raspunde, vrea sa aiba mereu dreptate si ultimul cuvant, orice i-ai spune, chiar si pentru binele ei o ia ca pe ceva rau). Eu am o fetita de 3 ani si se cearta mereu cu ea, nu as vrea sa o fac sa se simta prost dar cate o data depaseste masura, si in fiecare zi ma face sa ma enervez la maxim. ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Ce sa mai bati la fund la varsta de 12 ani? E o perioada dificila si pentru ea, este in crestere si varsta la care cand le convine se considera copii, iar alteori fac pe grozavii ca au crescut. Intampin si eu aceasta problema cu fetita mea ( tot 12 ani ), imi raspunde si are impresia ca ea are ultimul cuvant de zis. Nu ai decat sa ii explici cu vorba buna ca isi deformeaza caracterul si ca este destul de mare sa inteleaga ca se va lovi in viata de fel de fel de situatii similare, pe care va trebui sa le intampine cu brio! Atentioneaz-o ori de cate ori greseste si scoate un porumbel pe gura, ca nu iti place si ca nimanui nu i-ar placea comportamentul ei. Vorbeste-i clar! Va pricepe! Nu uita : este o varsta critica de formare si poate chiar definitivare a caracterului. Cum o educi asa o ai! Vorbeste si cu parintii...

10 răspunsuri:
| UPSsss a răspuns:

Trimite-o acasa! daca nu vrea sa isi schimbe comportamentul las-o in tara!

| Deny1333 a răspuns:

Trimite-o acasă.

| MMihai a răspuns:

Copii care nu înțeleg cu vorba bună, pot fi și bătuți la fund!

| Oliveoo a răspuns:

Fara suparare dar asta e deja proasta crestere, deci are nevoie de un super nani...
Tu nu poti face nimic decat sa ii explici ca nu e bine ce face si daca continua asa o vei trimite inapoi in tara vezi poate functioneaza.

Răspuns utilizator avertizat
| AnnaMaria a răspuns:

As expedia-o acasa.

| vrak a răspuns:

Eu nas mai vorbi cu ea si as da-o afara!

| Kyky31 a răspuns:

Te inteleg,sunt cam in aceeasi situatie! In primul rand,stai de vorba cu ea(deja este marisoara,intelege altfel)iar daca nu te va intelege de buna voie,ori bataiza ori pedeapsa(gen:fara tv,dulciuri,iesiri la joaca,doar scris,citit si izolare maxima-n casa.)Incearca, n-ai de pierdut nimic, bafta pup

| Minnie_6826 a răspuns:

Limiteaza-i vacantele. Sau f-o sa inteleaga ca daca nu e cuminte nu o mai primesti la tine.

| LuLu_5521 a răspuns:

As alungao. in loc sa fie recunoscatoare ca sta la tine si ca ai grija de ea iti face asta. mai bine vb serios cu ea si sa-i spui ca daca nu intelege sa plece acasa.