| anonim_4396 a întrebat:

eu am 23 de ani si traiesc in Italia, am o sora mai mica (are 12 ani)si nu reusesc sa ma inteleg cu ea.Sta la mine doar pe periaoda vacantelor, si ma bucar ca vine pe aici dar are un caracter imposibil(raspunde, vrea sa aiba mereu dreptate si ultimul cuvant, orice i-ai spune, chiar si pentru binele ei o ia ca pe ceva rau). Eu am o fetita de 3 ani si se cearta mereu cu ea, nu o suporta, si ar vrea sa o bat si sa o cert mereu pe fica-mea ca nu face ce zice ea, nu as vrea sa o fac sa se simta prost dar cate o data depaseste masura, si in fiecare zi ma face sa ma enervez la maxim. ce ati face in locul meu?

Răspuns Câştigător
| Gellyfish a răspuns:

Isi doreste mai multa atentie din partea ta si a persoanelor din jur... Existenta ficei tale atat de mici capteaza atentia tuturor persoanelor...iar atunci daca sora ta mai mica in mintea ei este "ignorata"ea trebuie sa faca ceva ca sa iasa in relief.Pentru a corecta aceasta purtare poti de exemplusa organizati cat mai multe activitati in timpul liber in care sa fie implicata si fica ta dar si sora ta.La varsta de 12 ani ea poate percepe multe lucururi, dar daca tu ii vei acorda mai multa intelgere si o vei lauda si rasplati de fiecare data cand face ceva bun, iar atunci cand nu face sa raspunda pentru fptele ei.atunci totul va fi in regula.Intre timp incearca sa te aporpii de ea, sa vezi ce ii place.Fa-i mici cadouri din cand in cand.complimenteaz-o atunci cand este nevoie.Lasa totul sa para natural.Succes!

3 răspunsuri:
| ignore a răspuns:

Spune-i ca daca mai continua asa nu o so mai iei l tinehappy

| ioanaioana a răspuns:

Ias spune la sora ta tot ce gandesc despre ea si i-as spune la maicata sa no mai aduca(adica nu definitiv dar sa no mai aduca chiar in fiecare vacanta)

| AFR81 a răspuns:

Da'i cateva palme peste bot si sa vezi cum se potoleste.