| Symona91 a întrebat:

Eu si prietenul meu suntem invitati la nunta verisoarei mele. Cine, cum plateste? Mentionez ca eu si iubitul meu suntem impreuna de 4 ani si stam impreuna de un an, iar invitatia care am primit-o e pe numele meu si al lui, si nu al familiei mele, parintii mei au primit o invitatie separata. Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este edstul de complicat. Regulile sunt cam asa: pentru un cuplu aflat la inceput, plateste cel care este ruda cu mirii, in speta tu. Dar voi nu sunteti in situatia asta. daca locuiti impreuna, logica spune ca aveti si buget comun, nu exista banii tai si banii lui, ci numai banii vostri (sunt convinsa ca asa a crezut cel care v-a invitat si de aceea v-a trecut impreuna pe invitatie). Dar voi nu sunteti nici in situatia asta. Asa ca va raman variante in functie de cat de eleganti sunteti. daca tu esti o fata eleganta, platesti tu. Daca pretuiesti mai mult banul si mai putin eleganta, pueti fie plati jumi-juma (caz in care stabiliti de comun acord suma), fie, daca tu vrei sa oferi mai mult decat la o nunta oarecare (banuiesc ca fiind verisoara ta si nu o vecina sau o prietena, iti doresti sa ii faci un cadou mai mare), el va plati o suma care sa acopere consumatia lui si putin in plus (ca un invitata oarecare), iar tu vei adauga suma necesara pentru a se atinge suma dorita de tine.

8 răspunsuri:
| pisoias a răspuns:

De vreme ce formati un cuplu, normal ar fi iubitul tau sa plateasca, dar acum depinde si de voi.

| annakarenina a răspuns:

Ar trebui ca familia ta sa dea suma care ii corespunde, iar tu si iubitul tau sa platiti impreuna, semnandu-va pe plic. Cateodata, cartonasele pe care sunt indicate numele si locul invitatului la masa pot fi plicuri. Oricum, codul bunelor maniere spune ca barbatul este cel care ofera banii in numele amandurora.

| K0sti a răspuns:

Jumi-juma!

| WaterDrop a răspuns:

Aaahhhh greu de zis, poate el, poate tu, poate amandoi, poate vecinii, poate banca.Hmm cred ca acesta suna a motiv de cearta si despartire.Nu`l lasa sa scape ieftin.

| Symona91 explică (pentru WaterDrop):

WaterDrop, am intrebat din curiozitatea de a afla parerea mai multor persoane, noi jumi-juma vom face, iar referitor la insinuarea ca e motiv de cearta si despartire, o bomba mai mare nu mi-a fost dat sa aud de multa vreme. Dintr-o banala intrebare, cataloghezi relatia noastra ca fiind ultra-superficiala. Daca tu consideri ca intr-o relatie cu planuri de viitor, e "care pe care", iar partenerul nu trebuie lasat sa scape ieftin, te intreb doar: Ai 13 sau 14 ani?

| WaterDrop a răspuns (pentru Symona91):

Aproape 15 dar sa stii ca par mai matura pentru varsta mea.

| UnBroken2016 a răspuns:

50/50. Ignora al 3 raspuns, clar traieste pe luna fata.

| kandaraki a răspuns:

Logic ar fi tu sa pui toata suma, e verisoara ta, e din neamurile tale, e prietena ta, iubitul tau e altruist in cazul dat, el merge doar dat faptul ca iese cu tine, atita tot! DAR, daca ai un iubit ce tine la tine, el singur iti va propune 50/50 sa puneti bani! succes!
tu ai vrut sa scapi sa nu pui bani dar iubitul tau sa puna bani la nunta verisoarei tale, bravo fato, genial planul!