| Shreksophone a întrebat:

Buna TPU,

Sunt prinsa in dilema de a alege intre 2 petreceri la care am fost invitata si la care simt ca ar trebui sa merg.
Din pacat ambele pica fix in aceeasi zi.

Context:
Prima data am fost invitata de catre unchiul si matusa mea (cu care stau in aceeasi curte) sa merg la botezul verisoarei mele. Pot spune ca sunt destul de apropiata de ei, deci nu e cazul unor rude de care nu imi pasa.
La scurt timp, am primit invitatia la nunta unui prieten foarte bun(top 3) de-ai iubitului meu. Nu pot spune ca am o relatie de prietenie cu persoana respectiva, dar ne stim si ne intelegem bine atunci cand interactionam. Iubitul meu oricum trebuie sa mearga si ma simt prost sa il las singur.

Ce credeti ca ar trebui sa aleg?
Mie una mi se pare mai importanta nunta decat botezul, dar in acelasi timp familia e mai importanta decat prietenii.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mergi la botez. Daca vrei si se poate, te poti prezenta la ambele. Formal la botez, apoi mergi la petrecerea nuntii, cu iubitul.

| Emma30555 a răspuns:

Alege familia, cu ei stai in aceeasi curte deci sunteti foarte apropiati, sau incearca sa ajungi si la nunta, cu siguranta nunta va tine mai mult decat botezul, dar aici intra in discutie partea financiara dar daca nu sunt probleme cred ca poti incerca sa ajungi la ambele, doar sa nu fie distanta prea mare intre ele sa nu fie orase la, sute de km altfel se poate lejer.

| mi25 a răspuns:

Cred ca ar fi sa va despartiti ca reprezentare: el la nunta prietenului - tu trimitindu-i un cadou. Tu la petrecerea rudelor.
Sau poate el sa renunte la a participa la nunta prietenului lui (desi este greu) si sa-i trimiteti un cadou.

| mi25 a răspuns:

Da, ai si tu dreptate: nunta este mai importanta decat botezul - mai ales datorita prieteniei iubitului tau cu mirele. Un cadou pentru botez.

| 1997onur a răspuns:

Eu nu mă duceam la nici una îmi loam dulciuri și băgăm un film pe Netflix sau îmi făceam de lucru prin casă.

| anonimulmut a răspuns:

Eu as alege familia inaintea prietenilor la care nu as putea sa apelez in caz de nevoie! acum, decizia e a ta! daca o suni pe matusa ta sigur ea te ajuta cu orice sfat, pe cand un prieten de al iubitului tau care crezi ca iti este prieten sau doar va intelegeti din cauza iubitului tau? sunt doua chestii diferite!