| Costache_Elena-Loredana_1992 a întrebat:

Imi poate da cateva informatii despre depunerea actelor pentru cununia civila? La cat timp dupa depunerea actelor poti oficializa cununia? Mulțumesc!

1 răspuns:
| raluk27 a răspuns:

Actele trebuie depuse cu exact 10 zile inainte de ziua in care vreti sa va casatoriti.

Pentru asta trebuie sa va prezentati impreuna, cu:
- buletinele (in original si copie),
- certificatele de nastere (in original si in copie)
- certificatul medical prenuptial (este valabil 24 de ore, deci in ziua in care l-ai obtinut, depui si actele la starea civila). Este eliberat de medicul de familie, pe baza analizelor de sange si urina pe care trebuie sa le faceti amandoi. La analizele de sange, intereseaza in principal HIV-ul, Hepatita si VDRL-ul (Sifilis).
Apoi trebuie facuta si analiza MRF (radiografie pulmonara) + de la Posta, timbru cu matca de 1 leu.
Deci faceti analizele si apoi mergeti la medicul de familie sa va elibereze certificatul in ziua in care depuneti actele.
- chitanta ca ai platit taxa pentru oficierea ceremoniei. Se achita la Primarie si e in jur de 200-300 lei daca vreti sa va casatoriti in weekend.
Daca vreti in timpul saptamanii, costa 100 lei.