| Andreeaprinti01 a întrebat:

Imi poate spune cineva ce trebuie facut pentru a beneficia de cele 48 de ore dupa casatoria in penitenciar si si daca se acorda imediat dupa casatorie?

8 răspunsuri:
| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns (pentru Țoglă):

Daca trimit scrisori la criminala de la metrou si o cer in casatorie, accepta etc putem avea copi?

| sofisis a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Aia nu e la inchisoare....curios, nu?
Sta intr-o cladire de nefamilisti pe undeva pe Pallady, sector 3.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns (pentru sofisis):

Pai a fost condamnata pe viata!

| sofisis a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Asa auzisem eu. Acum am citit si vad ca asta e prima sentinta dar are dreptul la apel....deci sa speram ca nu gaseste un avocat mai smecher care sa o scoata pe motiv ca nu e stabila psihic.
Apropo, la tribunal a declarat, citez: "Nu stiu de ce nu a opus rezistenta. Eu am lovit geanta, nu pe ea"...

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns (pentru sofisis):

E definitiva!

| UnuPentruAltu a răspuns (pentru sofisis):

"Aia nu e la inchisoare....curios, nu?
Sta intr-o cladire de nefamilisti pe undeva pe Pallady, sector 3. "

În România nu există pedeapsa cu "închisoarea pe viață". Pedeapsa cu "detențiunea pe viață" este pedeapsa care se aplică pentru infracțiunile cele mai grave.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns:

Dreptul la vizită intimă

(1) Pot beneficia de vizită intimă persoanele condamnate care îndeplinesc, cumulativ, următoarele condiții:

a) sunt condamnate definitiv și sunt repartizate într-un regim de executare a pedepselor privative de libertate;

b) nu sunt în curs de judecată în calitate de inculpat;

c) există o relație de căsătorie, dovedită prin copie legalizată a certificatului de căsătorie sau, după caz, o relație de parteneriat similară relațiilor stabilite între soți;

d) nu au beneficiat, în ultimele 3 luni anterioare solicitării vizitei intime, de permisiunea de ieșire din penitenciar;

e) nu au fost sancționate disciplinar pe o perioadă de 6 luni, anterioară solicitării vizitei intime, sau sancțiunea a fost ridicată;

f) participă activ la programe educaționale, de asistență psihologică și asistență socială ori la muncă.

(2) Persoana condamnată căsătorită poate beneficia de vizită intimă numai cu soțul sau soția.

(3) Pentru acordarea vizitei intime, partenerii trebuie să fi avut o relație similară relațiilor stabilite între soți anterior datei primirii în penitenciar.

(4) Dovada existenței relației de parteneriat se face prin declarație pe propria răspundere, autentificată de notar.

(5) Directorul penitenciarului poate aproba vizite intime între persoane condamnate, în condițiile prezentului articol.

(6) Numărul, periodicitatea și procedura desfășurării vizitelor intime se stabilesc prin regulamentul de aplicare a prezentei legi.