| anonim_4396 a întrebat:

Imi tot pun niste semne de intrebare, nu stiu daca se joaca cu mine, daca ma vede ca pe o amica, daca doar se lauda samd.

Povestea mea incepe cam asa, am fost impreuna un timp relativ scurt, cateva luni- insa ne legau emotii puternice. Nu stiu daca sa le numesc sentimente si din partea lui, desi mi-a spus de multe ori ca ma iubeste in trecut, nu am stiut niciodata cat de sincer este cu afirmatia asta.Insa sunt sigura ca ceva pentru mine puternic a simtit. Dar vorbeam orice, ne vedeam mereu, a fost o relatie frumoasa. Pana el a plecat in afara, ne-am si despartit cand el a plecat, si-a facut acolo o cariera(este fotomodel), ii merge foarte bine ba chiar de cateva zile are si o noua relatie, cu o tipa de acolo de care pare foarte indragostit ( el zice ca o place mult, ca e mult spus indragostit dar o sa vedeti de ce zic eu ca este indragostit laughing ).

In anul acesta cat a fost plecat, nu am vorbit foarte mult, a venit prin vara acasa si ne-am vazut intr-un grup de prieteni pentru cateva ore, unde cand m-a vazut ma strans in brate, m-a pupat si mi-a spus ca i-am lipsit. Apoi iar a plecat si n-am stiut nimic de el cateva luni. In fine, acum cam de cateva saptamani vorbim mai des, ca prieteni zic eu. Insa el tine mereu motis sa-mi arate mereu fotografile care ii sunt facute la job, indiferent de proiect, imi spune cati bani face, cat de bine ii merge, de tipa asta cu care e acum imi mai trimite poze cu ei si rade, imi spune ca ii place mult de ea dar inca nu e indragostit, ca nu stie ce sa faca, ca n-are timp de relatii si samd. Toate bune si frumoase, marea mea intrebare este de ce imi spune toate astea? Sa se laude, sa ma faca geloasa sau pur si simplu acum sunt o prietena caruia ii impartaseste totul?

A mai avut momente, chiar si acum cateva ore, cand mi-a scris despre noua lui relatie, apoi mi-a spus ca eu sunt inca "nefericita" pentru ca e greu sa gasesti un barbat care sa merite o femeie asa ca mine, ca eu am multe calitatii, ca sunt frumoasa, ca am un suflet minunat si demn de apreciat apoi a mai adaugat,, Sa nu crezi ca nu-mi lipsesti cateodata", ca sa am rabdare ( nu stiu ce vrea sa spuna prin asta, nici n-am intrebat. Sa am rabdare ca o sa-mi gaseasca si mie Dumnezeu fericirea? Sau sa am rabdare sa-l astept? laughing ), ca eu sunt ca el : desteapta si puternica. Ca ma apreciaza enorm, ca am un potential mare, ca stie ca pot multe de la viata in orice domeniu si ca stie ca merit un barbat cu o cariera, care sa ma iubeasca si sa-mi ofere mai mult. Acum o luna cand vorbisem cu el, ii spuneam despre cat de greu imi este sa scot anumite persoane din suflet, iar mi-a spus ca pe el sa-l mai tin acolo intr-un colt. Ca vrea sa ne vedem peste ceva timp si sa fie bine. La fel adauga, cat de "minunata sunt" si despre cat de multe merit. Cateodata ma ignora total, zice mereu ca munceste mult oricum, apoi cand imi scrie imi povesteste despre job, despre noua iubita, despre ce i s-a mai intamplat si mai adauga ceva si despre mine sau noi, cum am scris si mai sus.

Tin sa precizez si ca noi nu ne-am despartit imediat ce a plecat, vorbisem ca e mai bine sa ramanem prieteni daca tot pleaca, insa timp de o luna jumatate- doua noi am continuat sa vorbim zilnic, pe atunci imi spunea ca ii este greu fara mine, ca ma iubeste, ca sunt importanta pentru el, ca vrea sa ma vada bine, vorbeam aproape non-stop. Insa totul s-a stins cand a inceput mai multe proiecte si a avut niste probleme cu cazarea de acolo.

Nu reusesc sa-l descurc, eu inca tin la el. Dupa cum am spus, am trait emotii puternice. Insa nu stiu cum sa interpretez aceste discutii pe care le mai avem cateodata, ma gandesc ca poate este si egoul lui? Ca vrea sa-mi arate ca a ajuns bine, si din cauza asta imi povesteste aceste detalii din viata lui? Iar apoi, cand imi spune chestiile acestea, mi le spune ca un prieten? Sau poate si el ma vede ceva mai mult?

Chiar sunt curioasa de parerea voastra. Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ca mai tine la tine, insa nu vrea neaparat o relatie cu tine. Nu cred ca vrea sa te faca geloasa. Tu ai spus ca ati comunicat extrem de bine cat ati fost impreuna. Cel mai probabil te apreciaza ca prietena. Eu daca m-as desparti de prietenul meu la un moment dat (sper ca nu totusi laughing ) si ar fi o despartire de comun acord, cu siguranta mi-as dori sa ramanem prieteni, chiar daca imprejurarile nu ne-ar lasa si chiar daca sa zicem ca iubirea nu mai exista, insa tot mi-ar placea compania lui, prin simplul fapt ca ii apreciez personalitatea si consider ca este un om foarte inteligent. Cred ca este la fel si in cazul vostru. Este normal ca inca mai tine la tine, aveti o istorie si daca te considera o fata de nota zece va dori sa pastreze legatura cu tine, fara sa isi doreasca ceva mai mult, ci doar pentru ca te apreciaza ca persoana.

Cat despre faptul ca ti-a spus sa ai rabdare, nu cred ca a fost un mesaj secret inclus, ci cred ca pur si simplu a insemnat exact ce ti-a spus. In ochii lui esti o femeie speciala si va dura o perioada pana gasesti pe cineva care sa te merite, asa ca trebuie sa ai rabdare. Nu cred ca facea nicio referire la el insusi.

Plus de asta, este posibil sa pastreze contactul cu tine pentru ca ii este greu sa stabileasca contacte acolo. Si nu neaparat contacte superficiale, insa pur si simplu relatii mai adanci. Din proprie experienta iti spun ca atunci cand pleci intr-o tara straina, in primii ani te poti simti extrem de singur. Chiar daca ai prieteni, chiar daca ai cu cine sa iesi la o cafea si ai cu cine sa faci glume la munca pur si simplu nu ai nicio relatie care sa aiba o istorie. Totul incepe de la 0. Iar plus de asta, nu stiu ce tip de persoana este el, insa eu cunosc multe persoane care nici nu pot sa se deschida sau sa se imprieteneasca cu alte persoane care nu apartin aceleasi nationalitati, asa ca pentru unii este extrem de greu sa se adapteze unei societati noi, chiar daca par adaptati. Prin urmare, multi sunt inclinati sa pastreze legaturi foarte stranse cu cei pe care i-au lasat in urma.