| kesha:D a întrebat:

in ultimul timp ma cert f mult cu mama, nu stiu ma enerveaza f tare uneori, si mereu cand mergem undeva la cumparaturi zice ba ca haina asta mie mare, ba ca nu-i place, ba cai prea scumpa... ew i-am explicat ca mie trebuie sa-mi placa, si ma enerveaza cand vine vorba de baietii, am doar 13 ani si ma enerveaza ca ma tot intreaba daca am iubit sau uneori ma ia cu vorbe de genu: "si ce mai face x sau y", nu-mi place sa ma tot intrebe i-am spus odata ca nu am iubit si cand o sa am o sa-i spun(si chiar asa este), si inca ceva toti pr amikii mei o au pe mama lor pr cea mai buna, dar mama nu pare genul cu care poti vb, nu stiu nu pot vb cu ea despre baietii pentru ca nu reactioneaza deloc cum as vrea ew, alte mame cand o fata ii zice ca are iubit incepe sa rada sa glumeasca sa o intrebe ii frumos, dar mama mea daca as avea iubit si i-as zice ar incepe cu alele luuungi discutii inconfortabile, in loc sa ma sustina si incurajezesadceas putea sa fac?

6 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai doar 13 ani, pentru ea esti tot copil si simte nevoia sa te protejeze. Daca te cicaleste, o face pentru ca te iubeste si te vrea lipsita de pericole.

| Nimic special a răspuns:

Pfff greu cu mamele astea...
Incearca si tu sa-i faci pe plac sa vorbesti deschis cu ea
spune-i ca ai nevoie de o prietena sa te sustina si ea ar fi persoana potrivita. Cere-i mai multa libertate.

| LoveMusic a răspuns:

Să-i explici deschis, că nu mai eşti acea puştoaică de 10 ani.
Dar nici să întreci măsura.
Deocamdată ai grijă de învăţătură că mai târziu o să ai timp şi de băieţi.
Mama e cea mai bună prietenă a mea şi îi spun totul.
Când i-am spus că-mi place de "X".
S-a apucat să glumească cu mine.
Mama e genul acela care mă ascultă, mă sprijină şi mă iubeşte.
Dacă-mi place mie o haină şi ei nu, dacă o port, mi-o ia.
Acum, nu oricine e ca mama big grin
Dar încercaţi să vorbiţi deschis.

| nobody_9468 a răspuns:

Este normal sa se comporte asawinking
Demonstreaza'i ca esti matura! Doar asa iti va respecta gusturile, intimitatea! Adica si eu ma simt aiurea cand ma intreba de baieti, dar nha...asta e viata! Pana la urma si'a dat seama ca nu vreau sa vb de baieti cu ea si nu ma mai intreababig grin.

Bafta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De un lucru sunt sigura, tot comportamentul mamei tale denota o mare dragoste si grija fata de tine, stiu ca e sufocanta, la varsta asta. Stii vorbiti limbi diferite, ea incearca sa te ajute presupunand ca ai avea sau vei avea probleme ( cu baietii ) iar tu vrei doar sa te asculte. Problema secolului: comunicarea. Spune-i, dar pe ton civilizat si cu mult drag, cum ai vrea sa te ajute si la ce, nu mai presupune tu ca trebuie sa inteleaga si singura. Vezi tu, toti oamenii trag concluzii prin comparatii, in loc sa puna intrebari. Si mai e un aspect, experienta dansei in privinta relatiilor cu sexul opus s-ar putea sa nu coincida cu ceea ce tu crezi la varsta asta. In privinta hainelor, iar este un subiect controversat, apeleaza daca exista posibilitatea, la o persoana din anturajul familiei care are cunostinte privind stilul vestimentar, va va ajuta pe amandoua. Succes, bucura-te ca intotdeauna dintr-un conflict vei invata foarte multe lucruri: atitudine, gasirea de solutii, etc, care mai tarziu la maturitate te vor ajuta in viata.