| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Întâmpin o problema destul de urata și v-as întreba pe voi ceva legat de asta.
Cum functioneaza manipularea în primul rand? Adică cum iți dai seama ca ești manipulat?
Ca eu una nu știu în ce situație ma aflu.Adica locuiesc intr-o zona nașpa pentru mine unde nu prea am activități, munca și persoane cunoscute sau prieteni.Stau aici de câțiva ani și tot de aproape atâția încerc sa îl convin pe iubitul meu sa ne mutam.E un orășel foarte slab dezvoltat unde locuim cu chirie dar unde el își îndeplinește visele(profesionale) se pare în timp ce eu ma ofilesc.
Am posibilitatea de a ma muta intr-un oraș mai mare la casa mea dar el prefera și se încăpățânează sa rămânem aici.Problema e ca avem și un copil pe drum și nu prea vad nici eu cât nici el/ea sa putem face ceva (nu avem parcuri,avem o singura grădiniță, o școală 1-8, un singur loc de primit urgente unde nu îți face nimic,câteva magazine,baruri cate vrei,locuri de munca ioc,psiholog,profesori pentru meditații etc nimic,loc unde sa iei cursuri pentru o calificare sau copilul sa facă un sport sau sa practice ceva ce ii pace chiar nimic și lista poate sa continue mai ales ca e la o distanta foarte mare de un oras dezvoltat ),iar eu mereu ma cert cu el pe tema asta si ii aduc N argumente pentru care ar trebui sa ne mutam.El îmi spune ca el aici se descurca și ii place, se supăra și tot eu ma simt vinovata și uita asa am tot mai împins un an pana am făcut aproape 30 fără sa realizez nimic,fără sa ma pun la casa mea la propriu și acum si certandu-ma cu iubitul pe faptul ca un copil are multe nevoi dar el le cam pune pe ale lui pe primul loc cu mențiunea ca e pentru viitor ce face el (adică sa nu ai o siguranță,sa stai pe chirie,sa faci investiții în fel și fel de lucruri etc).
Nu vreau sa ma înțelegeți greșit,țin la el și complicațiile pe care le creaza frecvent, situațiile aiurea sau datoriile le rezolva intr-un târziu.Dar eu una m-am saturat sa mai vina acasă cu încă o "boacana" făcută și sa vad cum mai trece un an pe lângă mine încercând sa rezolvam sau sa plătim.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Insista sa va mutati in continuare, pana va ceda. Exista multe orase decente, care au toate functiile necesare traiului zilnic, mai ales cel cu un copil, fara sa fie extrem de scumpe.In tara nu exista numai Bucuresti, Cluj si altele. Deci nu asculta de toti sfatuitorii...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Spune STOP inainte sa se nasca copilul. O sa iti multumesti peste niste ani. Dar despre ce oras mic/mare e vorba, daca nu sunt indiscret? Poti sa imi raspunzi in privat, la o adica. Posibil sa am ceva cunostinte/relatii care sa te ajute. Fara nici un interes obscur.

| Elinelaaaa a răspuns:

- cand iti stie slabiciunile si se folosesc de ele
- se folosesc de insecuritatile tale impotriva ta
- te fac sa renunti la ceva ce e important pentru tine, sa te faca mai dependenti de ei
- abuz verbal
- te controleaza, se asigura ca faci exact cum vor ei
- nu te lasa sa ai propile alegeri
- mint, te invinovatesc
- cauzeaza indoieli si te fac confuz
- critica, te fac sa te simti rusinat
- se victimizeaza
- te ameninta
- te fac sa crezi ca dramatizezi
- vor refuza sa recunoasa ca unele idei sunt ale lor si vor spune ca tu ai venit cu o astfel de idee

Pot fi multe semne.

In cazul tau, daca te-ai saturat iti iei bagajelul si iti vezi frumos de viata ta plus ca pare ca nu sunteti amandoi pe aceeasi lungime de unda, va doriti lucruri diferite. Iar cand intr-o relatie nu mai sunt lucruri in comun si dorintele difere nu prea mai functioneaza.

Lasa-l pe el sa se ocupe de viitorul lui, iar tu sa te ocupi de viitorul tau.

Ai putea acesa grupul de Facebook Confesiuni Anonime Romania. Acolo cu siguranta ai sa primesti mult mai multe sfaturi potrivite.

Ai grija de sufletul tau❤️