| Shalalala123 a întrebat:

Buna la toti! Am o mare problema straight face Tatal meu, a avut azi un accident cu masina din cauza alcoolului. Partea cea mai proasta este ca si anturajul locului de munca il influenteaza in acest viciu. Cum as putea sa procedez eu impreuna cu mama mea sa-l determinam, sa se lase de alcool? Plss...help straight face

Răspuns Câştigător
| NoKidding a răspuns:

Ce medic? Ce psiholog? Credeti ca sta el la dezalcolizare? Sambata cand nu lucreaza si e treaz, la prima ora o iei pe maicata si faceti un fel de "sedinta". Trebuie spus ceva de genu' asta...ca tu si mama ta a'ti stat si a'ti analizat problema si ca nu este decat 2 posibilitati:ori se lasa de bautura de dragul familiei, ori se lasa fortat pentru a nu se ajunge la divort, iar daca el este un barbat cu capu' pe umeri si tine la familia lui, o sa lase deoparte acest viciu.Altfel...nu stiustraight face

11 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Discutati cu un medic.

| ikram a răspuns:

Ineracti sa isi schimbe serviciul, ca sa nu se mai intalneasca cu asa zisii prieteni, sau mutati-va daca aveti cum in alt oras.

Stiu un caz asemanator, si s-au mutat in alt oras (tot in acelasi judet), numai asa l-au putut desparti de anturaj.

Va va fi foarte greu. Incercati sai gasiti un alt loc de munca si sa se multe acolo, altfel nu aveti cum pentru ca el se va intalni in fiecare zi cu aceste persoane.
Sper sa rezolvati problema.

| simina a răspuns:

E o boala foarte greu de tratat.Trebuie sa-l tratezi atat psihic pentru ca bea ca sa-si uite problemele deci eliminat factorul de stres si cautarea unei alte metode de refulare, am avut cunostinte pe care le-am indrumat la spitalul de la Paraul Rece si au venit absolut toti alti oameni de acolo si mai trebuie si un tratament naturist pe baza de miere caci se pare ca organismul are un deficit mare din unul din compusii acesteia, Poti sa tastezi pe google tratament antialcoolic cu miere si poate gasesti ceva sau cauta revista Medicina Naturista am auzit de multe rezultate uimitoare in urma tratamentului.

| Ganduri albe a răspuns:

Un medic te va ajuta... el stie cel mai bine ce il va determina sa scape de acest viciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inscrietil la un curs de dezalcolizare.sau nu-i mai dati banihappy.tongue

baftahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint niste picaturi care se numesc non-alcool le gasiti la plafar.Sint foarte bune, pe mama prietenei mele au ajutat-o foarte mult.Ile puteti pune in mincare, in ceai, in cafea fara ca el sa stie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint niste picaturi care se numesc non-alcool le gasiti la plafar.Sint foarte bune, pe mama prietenei mele au ajutat-o foarte mult.Ile puteti pune in mincare,in ceai,in cafea fara ca el sa stie.

| roksy a răspuns:

depinde si de cat de dependent este daca e foarte singura solutie dezalcolizare daca e doar putin dependent exista niste picaturi, facute de Plantextrakt, se numesc chiar Antialcool.
Efectele sunt foarte bune (le-am recomandat mai multor persoane si toti au spus ca nu mai beau atat, unii chiar deloc).
Calmeaza dorinta de bauturi alcoolice si au si un fel de efect de dezgust (au spus ca te simti de parca ai fi mahmur si nu-ti mai trebuie nici sa mirosi alcool), si sunt si foarte usor de folosit: se pun direct in bautura. Dar sa fii sigur ca nu se rezolva problema ta in doua saptamani, o luna... Stiu persoane care le-au luat opt luni. In plus, cred ca cel mai bine ar fi sa discuti si cu un psiholog. Incearca sa golesti casa de orice contine alcool, si cand mergi in vizita undeva spune de la inceput care-i situatia, ca sa nu ti se ofere alcool. Sa nu-ti imaginezi cumva ca va fi simplu,
sau ca nu-i va afecta pe cei din jurul tau. sau daca nu inlocuieste temporar cu alt viciu seminte alune daca nici asta rogate pentru el poate doar asa scapa fa acatistul maicii domnului potirul nesecat 40 de zile da rezultat

| alina21 a răspuns:

Daca el nare buna voinata sa se lase de alcool.nici o sansa.cu cearta si cu predici nu rezolvi nimic, dar uite am gasit ceva http://forum.romedic.ro/......33753.html

| alina21 a răspuns:

Sper sa fie de folos

| anonymous_6743 a răspuns:

In primul rand puteti discuta in familie despre asta si sa-l incurajati sa se lase de alcool, ii dati sfaturi, il ajutati, ce stiti mai bine, fiti alaturi de el si sa-i explicati ca nu e bine ce face. Puteti apela si la un psiholog, la medic, poate va mai ajuta rudele. Sper ca te-am ajutatbig grin Baftawinking