| kenNNzorFTW a întrebat:

HELP me! Deci sa incepem cu inceputul straight face parintii mei nu mai vor sa fie impreuna deoarece sunt discutii mai mereu din cauza alcoolului, etc. Acum intrebarea mea vine : Stiu ca trebuie judecatorii, tribunal... As putea alege sa stau la bunicii din partea mamei? da sau nu un sigur raspuns am nevoie
Multumesc frumos,
Baftawinking

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ca să stai la bunici trebuie îndeplinite mai multe criterii: bunicii să aibă o stare financiară bună dar și sănătatea să fie una fără probleme, consințământul din partea lor de a fi tutoterele tău, acordul judecătorului cât și solicitarea ta.
Ai grijă de tine!
Pa, pa.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu poti alege sa stai unde vrei, problema este sa fie de acord si judecatorii si sa pronunte o hotarare in acest sens. De asemenea trebuie sa ceara si bunicii acest lucru si sa aiba conditii mai bune decat unul dintre parintii tai si acestia sa fie si ei de acord. Numai bine!

| TiffanyღBJ a răspuns:

Esti minor/a presupun?
In cazul unui divort, dupa legea nou, custodia este comuna, deci nu se mai acorda numai mamei sau tatalui. Din punct de vedere legal trebuie sa stai cu unul din ei.

| kenNNzorFTW explică:

Multumesc frumos tuturor o sa vad ce se va intampla pe parcurswinking

| Ionescu_Victor_1970 a răspuns:

Ce varsta ai si de ce nu stai cu cel care iti place si te intelege...bine ar fi sa incerci sa ii impaci; cam tu esti singura pers care o poate face. Da poti alege sa stai la bunicii care iti doresti doar daca ai varsta la care poti decide tu. sfatul meu este sa alegi unul din parinti iar apoi sa te duci la bunici.
Eviti sa pui bunicii pe drumuri la audierii, dovada ca au posibilitatea sa te intretina si nu in ultimul rand ti-am mai spus...varsta ta.