| Liuba3x0 a întrebat:

Bună!
Ma confrunt cu o problema.
Am un băiețel de 2 ani pe care îl cheamă Amner Șerban Mihai.
Pe mine ma cheamă Ana și pe soț Marius.
Problema e ca socrii mei nu accepta sub nici o forma numele Amner, ca e urat și etc.
Eu și soțul am hotărât sa rămână asa.
Eu am impresia ca ei nu vor sa fie după mine și nu îmi respectă decizia.
Ii zic, ba Șerban, ba Mihai numa Amner nu.
Ce as putea face în aceasta situație? De explicat, pana și nașii le-au explicat, ce sa mai zic de noi.
Vă mulțumesc!
Zi minunata!

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu le place, e problema lor.
Desi, sincer, numele este destul de ciudat. Nici mie nu-mi place.
De unde v-ati inspirat, soro, cand i-ati ales numele ăsta?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Liuba esti ucraineanca? Te cheama Ludmila? Ce mai conteaza ca socrilor nu le place numele copilului, treaba lor, lui(copilului) sa i placa numele, ca el il va avea toata viața nu socrii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o importanta ce zic sau ce vor socrii tai, fiindca LEGA ei NU au nici un drept la copilul tau si al sotului.
Poti sa-i dai si afara din casa, daca nu va repsecta si nu va accepta cum vreti boi, ca doar nu suntetvoi copilasi sa ascultati de socrii.

Cum adica, ce faceti in situatia asta?
Mergeti la Primarie si inregistrati copiul cu numele pe care-l vreti voi, ca-i copilul vostru, indiferent cat crapa d enecaz soacra si se tranteste cu curul de pamant socru.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă vroiai sa îl cheme doar Amner de ce i ai mai pus inca 2 nume?

| gabicoo a răspuns:

Amner este un nume rar de origine franceza, dar se intalneste si prin Spania. Le explici socrilor tai ca nu este nimic ciudat la el, ca insemna capelan in franceza medievala si ca ai vrut ca al tau copil sa aiba un nume rar. Daca nu vor sa inteleaga atunci ii lasi sa ii zica Mihai. Nu poti sa le impui asta. Lasa de la tine. Cel mai inteligent cedeaza primul. Nu?

| VoidEternal a răspuns:

O sa fiu rău, dar iarta-mi sinceritatea.

Chiar e un nume ciudat. E și asta o boala. Lipsă de atenție se numește. Eventual de personalitate. Mă refer la sportul ăsta a unor cupluri de a găsi nume cât mai ciudate pentru copilul lor. Ca să ce? Ca să se uite lumea strâmb și să întrebe de 3 ori? Ce satisfacție o fi și asta? Nu mai zic de bietul copil care o sa sufere fara vina că atâta personalitate a avut maica-sa că a simțit nevoia sa pară the most specialest uniquest snowflake dandu-i copilului ei un nume fără legătură cu lumea în care trăiește, asta daca nu cumva plănuiești să-l crești in Franța sau wherever. Păcat că nu te-ai gândit și la copil când i-ai dat numele asta care probabil toată copilăria și adolescența o sa auda "Am, ce?" de fiecare dată când se prezintă.

Din nou, ca să ce?

Nu-mi spune că soțul tău a avut ideea asta.

| AliGab a răspuns:

Pai asta-i problema soro? Problema este atunci cand ti-e copilul bolnav, cand nu te intelegi cu sotul, cand iti moare cineva drag etc. Si daca socrii il striga pe copil Mihai, care-i problema daca are si acest nume? Nici mie nu imi plac numele ciudate la copii, in consecinta nu ii pot judeca pe socrii tai.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Nu ai ce le face dupa atata timp. Sunt oameni needucați, imi pare rau, scuze. Un om civilizat respecta dorinta mamei si cum il striga ea, asa ar trebui sa l strige toata lumea.
Tine de respect. La un moment dat, copilul, care va invata sa se recomande, s-ar putea sa le spuna ca prefera sa fie apelat pe numele Amner.
Este un nume frumos.
Pana atunci, asa ca o paranteză, este bine ca are mai multe nume si este strigat pe ele, ca cica fug bolile ca nu mai inteleg nimic.
Mihai este nume de sfant protector. Poate nimic nu este intamplator.
Si daca sunt atat de involuati incat cauta sa te supere cu nerespectarea cerintei tale, chiar trebuie sa te faci ca nu bagi de seama. Asta sa ti fie problema.
Sa fiti sanatosi si toate cele bune ❤️

| TheGentleman a răspuns:

Are dreptate colegul Suntserios. Pentru ce i-ați mai pus 2 nume, 4 în total? Asta 1. Și a doua: pe copil l-ați întrebat vreodată cum îi place să fie chemat?

Și eu am două prenume. Pe unul mă strigă conoscuții, pe celălalt îl dau când mă prezint unui necunoscut, dar nu vreau nici să mint, nici să-i spun adevărul

| Lupică27 a răspuns:

Am observat un nou trend al parintilor tineri care pun nume dubioase la copii, mi se pare ridicol, numele astea nu sunt deloc interesante cu atat mai putin frumoase, e normal sa nu le placa.

| Miruna333 a răspuns:

Baga in confuzie copilul grav si nici el nu o sa stie la ce sa mai raspunda. Se pare ca nu merge cu vorba buna la ei, trebuie sa recurgi la altceva. Daca vor sa isi vada nepotul, sa ii respecte numele, cat si cuvantul vostru. Fara alte comentarii ca numele e ciudat sau mai stiu eu ce. Nu ii mai lasati sa comentezi. Cand taci, ii permiti prostului sa devina nesimtit. Oamenii fac figuri de genul cu oamenii care le permit, ca nu ar face cu toata lumea

| ValentinMihai78 a răspuns:

Respectă decizia socrilor tăi, căci sunt mai în vârstă și nu au de ce să accepte o tâmpenie ca a voastră cu numele de Amner. Asta arată, de fapt că nu vă iubiți România, tradițiile și numele tradiționale.
Întreabă soacra, dacă la vârsta ta, ea îndrăznea să ridice tonul la soacra ei sau să o contrazică!
Eu zic că tu ești needucată, ești crescută de bonă, fără cei 7 ani de acasă.
Nu uita că Amner peste 20 de ani te va face soacră! Te-ai întrebat vreodată dacă, ție, ca viitoare soacră, viitoarea noră să îți răspundă cum îi răspunzi tu acum soacrei tale acum?

| KovacsB a răspuns:

Asa am patit si eu cu primul copil Abdulah apoi cu al doilea Muhamad, si fetita Rahela.

| AlexCriss2000 a răspuns:

Ați hotărât foarte bine, așa îi rămâne numele și gata! Cu timpul se vor obișnui și socrii, până la urmă nu e copilul lor, e al vostru.

| beatricq a răspuns:

Buna! Da,interesanta alegere de nume(nu o zic in sensul rau) iar in legătură cu parintii,nu au ei nicio treaba.
Daca voi doi ati ales acest nume pentru copil este strict alegerea voastra, mai ales daca v-a placut si VA place.
De asemenea, daca nu le convine pot sa il strige Mihai, ca din cate vad este al doilea pronume, nu vad de ce acestia s ar enerva/supara pe un numelaughing numai bine!

| VoidEternal a răspuns (pentru beatricq):

Pai tocmai asta e, ca nu se supără socrii pe un nume, nora e cea care se supără.

Un copil e și bucuria bunicilor și un om bine crescut își aduce aminte cine l-a făcut om și știe să țină cont și de părerea celor care l-au șters la fund și l-au îngrijit când era bolnav.