| anonim_4396 a întrebat:

ma numesc Laura si am 15 ani. As avea o intrebarebig grin.la scola, profa de civica ne-a dat o tema prin care noi(elevii) trebuie sa facem un proces ca la tribunal. Cazul suna asa: O familie care are un copil il maltrateaza si il chinuie. Exista o alta familie care doreste sa il adopte. Asta cu tot cu faptul ca sunt tot felul de roluri:avocat, aprod, judecator.etc. Eu sunt Avocata familie naturale(cea care isi bate copilul). deci chiar nu stiu ce sa zic.cum sa apar o familie care isi bate copilul? va rog ajutati-ma! fiecare raspuns imi este folositor.Va multumesc!

4 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Ai cel mai greu rol, pentru ce aceasta familie nu are nici o sansa de a castiga.Normal,cand copilul este maltratat, el este dat in grija statului, parintii pierzandu-si dreptul de parinte (decad din acest drept). Procesul are loc mai tarziu, cand parintii deschid actiune de proces si ei au toate motivele si argumentele prin care sa dovedeasca ca pot avea grija de copil. Normal, avocatul apararii in acest caz se bazeaza pe ceea ce fac parintii ulterior.Rolul tau intervine aici:sa spui ca parintii au facut o terapie contra agresiunii, terapie de cuplu, ca au muncit foarte mult pentru a-si recastiga copilul. Trebuie sa vii cu dovezi de la psihiatrii, de la colegii de serviciu, de la rude, de la asistentii sociali, care sa ateste ca parintii intr-adevar s-au schimbat.Si la sfarsit, normal, trebuie sa fii foarte convingatoare, si sa spui asa: cine ne da garantia ca in viitor, copilul acela nu va fi batut sau stresat de parintii adoptivi? Caci daca va fi stresat, acest cpoil va avea 2 probleme : nu-l mai iubeste nimeni (nici parintii adevarati, nici cei adoptivi ). Nu stiu de ce, dar eu cred ca tu ne-ai mintit putin, cred ca doamna nu v-a dat o asemenea tema, tu esti foarte inteligenta si mai cred ca de fapt tu ai aceasta problema. Daca ma insel, ma insel si gata, dar daca mai ai nelamuriri, poti intreba TPU.

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poti sa zici ce familia respectiva chiar daca nu prea este permis totusi are voie sa-si loveasca copilul deoarece este al lor natural nu adoptat si ca il lovesc doar atunci cand considera ca a gresit cu adevarat. scuze nu prea stiu sunt buna la civica dar intrebarea asta ma incuiatbig grinadica nu prea ai ce sa zici.

| dynasmile21 a răspuns:

Poti sa zici, daca se presupune ca copilul este marisor, ca nu ii va privi pe parintii adoptivi, ca parinti, deoarece chiar daca este, maltratat in acea familie copilul are nevoie de familie, in special de cea biologica. Incearca sa convingi juriul si judecatorul, sa trimita familia la psiho-terapie, sa ofere o a doua sansa. Fii persuasiva, incearca sa intorci cuvintele pe dos, in favoarea ta, hai cu citate, cu exemple de copii maltratati in familile adoptive.
Citeste asta :
http://facultate.regielive.ro/......-4591.html
http://www.doctorbun.ro/a-adoptia-nationala-si-internationala_45.html
http://2002.informatia.ro/......lului-7479
Mult succes doamna avocat! :D

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa te legi de faptul ca nu ti-a dat prea multe detalii