| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc Sorina si peste 3 saptamani este ziua mea de nastere (implinesc 13 ani ). Parintii mei sunt despartiti de cand sunt mica, si traiesc cu mama si bunica mea. Tata are mai multe posibilitati financiare decat mama si bunica la un loc, iar de aceea i-am cerut un telefon cu touchscreen de ziua mea (400 de lei), insa el m-a refuzat, spunandu-mi sa nu poate da atatia mani odata. In schimb, mi-a promis ca imi va oferi un laptop pe care il va cumpara in rate de ziua mea, iar acum catva zile a spus ca nu mai poate sa imi cumpere laptopul, din lipsa banilor bineinteles.
S-a mai intamplat de multe ori sa ma dezamageasca, deoarece mi-a promis ceva si nu s-a putut tine de promisiune, insa nu mai pot suporta. Inteleg ca nu are bani, insa daca stia ca nu imi va cumpara nici laptopul, nu imi promitea. Ce sa fac sa il conving sa se tina de promisiune? Va rog sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| BellaRagazza007 a răspuns:

Vorbeshte. i deschis...
foarte deschis. spune. i ca faptul ca promite nu este frumos.

si pentru o perioada, nu mai vorbi cu el, sa isi de. a seama ca a gresit.

asta este sfatul meu!

p. s LA MULTI ANI!

11 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Nu am inteles si nu o sa inteleg vreodata de ce un lucru (materie), poata sa produca atata suferinta sau bucurie. Eu, de exemplu nu mi-am dorit niciodata ceva foarte scump sau deosebit de ziua mea. Eram mult mai fericita daca primeam flori. Voi, va doriti de prea mici lucruri pe care parintii vostri nu si le pot permite intotdeauna.In situatia ta, eu mi-as fi dorit mai mult ca tatal meu sa vina la ziua mea, sau poate un nou tatic. Pentru mine, o fotografie de familie, valoreaza insutit mai mult decat un laptop. Si eu vad zi de zi vile, masini frumoase, dar daca nu mi le pot permite, nu ma gandesc la ele. E rau ca tatal tau nu-si tine o promisiune, dar eu consider ca intr-adevar nu-si poate permite-momentan.

| Hombre a răspuns:

De unde nu e nici Dumnezeu nu poate da, invata sa te resemnezi, la varsta ta tu nu stii decat ca vrei cutare lucru dar nu realizezi ca acum oameni trec prin probleme finanaciare mari, deci resemneazate, asta e.

| alonet a răspuns:

Eu zic altceva ca e mai de valoare la varsta ta, cere-i ca si cadou de ziua ta cate o zi pe saptamana in care saiti petreci timpul cu el chiar daca in acel timp iti va cumpara doar o inghetata, si vei f mai castigata decat vei putea sa iti imaginezi!

| LaLalaaa a răspuns:

Multi inainte!:*

Poi cam dificil...adica orice copil isi doreste cateodata ceva si nu poate avea...

dar sa stii ca am o solutie!winking spune'i ca de ziua ta sa nu iti mai cumpere nimic, iar atunci cand va avea banii sa iti ia telefonul doritbig grin
mai spune-i mamei tale sa il ajute putin cu banii si o sa stranga repede bani pentru telefonhappy

sper ca te'am ajutatbig grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Spune-i, ca il intelegi, ca are probleme financiare, dar sa nu mai promita daca nu are posibilitate.probabil de asta s-au si despartit? doar gura e de el? in rest nu e in stare de nimic? spune-i asa; tata santem, ca in bancul acela in care, asa zisul, destept juruieste, iar prostul trage nadejde.nu mai promite, daca stii ca nu poti, o promisiune netinuta este egala cu zero.

| lorycykcl a răspuns:

Iti inteleg situatia, am trecut si eu prin asa ceva... ma rog. atunci cand un adult iti spune ca nu se poate inseamna ca nu se poate la momentul respectiv. tu crezi ca un parinte nu i-ar cumpara tot copilului si nu i-ar face toate mofturile daca ar avea posibilitatea?! o sa vezi ca nu va fi ultima data cand vei fi dezamagita, pentru ca si parintii sunt oameni. tatal tau o sa-si tina promisiunea in timp, nu-ti va lua laptop acum, dar iti va lua in timp. cand aveam 13 ani nici nu stiam cei ala calculator ce sa mai vorbim de laptop si touchscreen.fii mai intelegatoare cu parintii tai. ei au nevoie de sprijinul tau nu de pretentii...

| daanyelaa a răspuns:

Vb cu mama si tatal tau.sa puna bani impreuna si sa-ti cumpere ce-ti doresti.asa e cel mai bine. iar de acum incolo sa numai ceri u...astepti sa ti se ofere ce se poate. sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| skatergurldenisa a răspuns:

Pai cum sa iti explic eu si parintii mei au zis asa si s-a intamplat sa nu aiba bani din pacate asa ca eu am invatat ca nu trebuie sa insist pentru ca le este si lor greu si de cate ori imi doresc ceva ii intreb daca se poate si pana la urma primesc ceea ce am dorit asa ca nu insista rea mult peace^^

| kamyla13 a răspuns:

E o problema foarte delicata in cazul tau. daca tatal tau nu este constient ca are un copil pe care trebuie sa il intretina, atunci crdema ca are o problema.sunt trei motive pentru care un tata se detaseaza de un copil.frica de a nu se folosi familia ta de bunurile pe care el ti le da, este condus de o alta femeie, sau nu are posibilitati financiare.as dori sa tinem legatura

| Bran a răspuns:

Nimicnu poti face, pur si simplu el a plecat din familie cu un singur motiv! lipsa banilor! si eu sunt in aceas situatie deci nu iti face mari sperante.

| andreea_4564 a răspuns:

Eu cred ca tatal tau isi doreste ce e mai bun pentru tine numai ca acum nu se poate asta... unuori ne mai incalcam si promisiunile ca la mijloc sunt nenorocitii astia de bani. invata sa ai rabdare si sa stii ca lucrurile bune se intampla atunci cand te astepti mai putin. sunt sigura ca va veni si vremea cand vei avea si tel cu touchscreen si laptopul, trebuie doar sa ai rabdare si sa te bucuri de tot ceea ce deja ai.