| Deemy1257 a întrebat:

Sall! Am si eu o intrebare:
Cum pot sa-mi conving mama sa-mi cumpere un catel beagle? Acum cativa ani mi-a promis ca imi cumpara,dar s-a nascut fratiorul meu,si nu mai vrea,Spune ca nu sunt destul de responsabila, si nu poate sa aiba grija si de un caine! Va rog, ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca exista un copil mic in casa, nu este bine pentru sanantatea lui sa existe si un animal. Acum, va trebui sa ai rabdare citiva ani.

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

O inteleg pe mama ta si as fi facut la fel, am si eu un copil si nu as accepta niciodata un caine fie el cat de dragut in preajma copilului meu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti spun ceva, iubesc animalele ca pe mine insumi si unde vad un caine ca vine spre mine dand din coada ma aplec si-l mangai etc., acum 2 saptamani am fost diagnosticat cu teniaza, boala ce se de la carnea nepreparata bine ( nu am mai mancat de cateva luni bune ) si de la caini, cred ca nu ti-ai dori ca bebelusul sau tu sa va imbolnaviti aceasta boala urata. Cresterea unui caine necesita multe indatoriri, dimineata trebuie scos afara ( plimbat 30 de min ), la intrarea in casa trebuie sa-l cureti pe labute (10 minute ), necesita hranit, cautat sa nu cumva sa se pricopseasca cu purici sau capuse, este pui si inca nu are toate instinctele dezvoltat si cu siguranta isi va face nevoile prin casa (alt necaz si certuri cu parintii ) si sunt multe si multe de spus. Acum ca ai un fratior ( sa va traiasca! ) nu o sa mai fi atrasa chiar asa de mult de animale de companie, fiind fata ai si tu un pic de simt matern in tine si o sa te gandesti cum sa faci ca fratelui tau sa-i fie numai bine, asteapta tu sa mai creasca sa te intrebe cate in luna si in stele si ai sa vezi ce bine iti pare ca si tu vei participa la educatia lui, numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multumesc pentru funda si ma bucur ca ai inteles.

| DannaK a răspuns:

Eu am un copil de 1 an si 2 luni si ghici cu cine se joaca. cu sasha, catelusa beagle in varsta de 4 luni. am 24 de ani, un copil, un sot si un catel. reusesc sa strang dupa toti 3. exista "pampersi" pentru catei pe care sa isi faca nevoile, ei bine cu asa ceva problema "nevoilor" insirate prin toata casa dispar. si nu e chiar atat de greu de dat un mop prin casa. un caine vaccinat si deparazitat nu da nicio boala. poate mama ta stie ca un catel ar fi niste cheltuieli in plus si prefera sa dea banii pentru tine si fratiorul tau. daca ai alocatie si faci economii spune-i mamei tale ca ai sa iti asumi responsabilitatea si pe plan financiar. a! si poti sa ii mai spui ca un copilas mic creste foarte frumos alaturi de un animal de companie si invata sa fie responsabil. succes!

| ioana19111999 a răspuns:

Pai roag-o mult de tot sau pleaca de acasa si ii spui cand vii ca vrei cu catel