| lauraadel a întrebat:

mai este la moda logodna? daca da, atunci cum se procedeaza? merciiiiii

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Eu cred ca logodna este un lucru bun. Logodna este cea care anunta viitoarea casatorie si tinerii indragostiti incep sa locuiasca impreuna, el îi ofera fetei inelul de logodna. Mai modern acum cererea de casatorie poate fi facuta pe un varf de munte, iar inelul de logodna poate fi pus sub o ceasca de cafea sau intr-un pahar de sampanie.

daniela
| daniela a răspuns:

Pai practic din momentul in care te cere in casatorie pana cand are loc evenimentul esti logodit. Oficial se poate face o mica slujba in biserica si atunci este totul OK

lolita
| lolita a răspuns:

Presupun ca intrebui desopre traditii, cum se facea inainte, cand baiatul venea cu parintii lui la parintii fetei si le cerea mana, acestia ii asteptau cu masa pusa, muzica etc daca erau de acord daca nu il asteptau cu bata dupa gard.laughing acum nu se mai face asa ceva, din cate stiu eu. eu cu iubitul meu am locuitmpreuna si dupa am decis sa ne casatorim, nu m-a cerut in genunci si nici nu mi-a dat inel in ziua respectiva, si acum imi vine sa rad deoarece mai in gluma mai in sios acum ceva timp i-am zis ca daca nu imi da un inel cu diamant sa nu ma cera, pana acum mi-a facut cadou doua inele superbe din aur alb cu pietre si de fiecare data mi-a zis ca asta nu este inelul de logodana. laughing saracu acum strange bani pentru ineleul meu, cred ca va veni nunta peste noi si el tot nu-l va avea. laughing

| cristinela a răspuns:

De ce sa o mai lungesti atata? Daca va iubiti va luati si gata!

| lia a răspuns:

Tu faci lucrurile care sunt la moda? Sau faci lucrurile care simti ca trebuie sa le faci?
Eu cred ca logodna se face atunci cand sunteti amandoi decisi ca vreti ceva mai mult decat o simpla relatie.

| alexxaz a răspuns:

La anul ma marit si nu am facut nici o logodna. Eu ii cunosc parintii si el pe ai mei, inclusiv ei intre ei, si au hotarat ca nu e nevoie sa facem logodna, sa nu mai cheltuim bani, si sa strangem pentru nunta. Nici pe altii nu am auzit ca ar face asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eh... logodna nu este o moda, este un obicei, sau poate ceva mai mult decat un obicei. Uite un link care o sa te lamureasca http://www.grace.ro/articol/Traditii/1530/Totul-despre-logodna.html :)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum se imbraca?

| smileforme a răspuns:

Fa ce crezi tu ca e bine.nu cred ca ar trebui sa tii cont de moda... ce ar fi daca ne-am lua dupa moda? cred ca am ajunge sa mergem in slip la mall laughing

| lauraadel explică:

Mersi pentru link... mi-a fost de mare ajutor rebecca :*

| lauraadel explică:

Pe cine se invita la logodna?