| no_5867 a întrebat:

Buna oare ma puteti ajuta ma enerveaza foarte tare ca mama vrea mereu sa stie ce fac, daca am prieten chesti de astea si nu imi place se baga prea mult parerea mea vreau sa ii spun dar imi este teama ca se supara ce ma puteti sfatui?

19 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

As dori ca mama mea sa mai fie in viata, discutam de toate, zambea, ma dojenea apoi cu blandete ma lua in brate si ma saruta.Fii multumita ca exista si poti sa te apropii de ea, nu te teme orsice parinte îsi iubeste copii, pentru ei muncesc si traesc si le doresc numai binele. Ea este singurul om din lumea aceasta care te va intelege chiar daca ai gresit.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incearca sa iti faci din mama ta cea mai buna prietena, intotdeauna poti sa ii ceri sfatul si fii sigura ca nu te v-a trada niciodata.Eu asa am procedat, mama a fost pentru mine cea mai buna prietena si nu am regretat niciodata acest lucru. Din pacate acum nu o mai am alaturi si ii simt lipsa, dar sunt convinsa ca de acolo unde este ma sustine in continuare in toate demersurile mele.

| Linda a răspuns:

Si eu cred ca acesta e acum rolul ei, sa stie ce faci si sa te indrume sa iasa lucrurile bine. Cand iti castigi tu banii de existenta, faci ce vrei, nu dai socoteala nimanui daca vrei.

| Artemiss a răspuns:

Fii fericita ca ai o mama care se intereseaza de tine, si ii pasa de viata ta... observa ca incearca sa iti fie prietena...incearca si tu sa fii mai deschisa ca o mama mereu vrea ce e mai bun pentru copilul ei... Daca nu iti place sa te intrebe atatea lucruri poti sa ii spui simplu"Mama, am mai crescut, am dreptul si eu la intimitate...stiu ca vrei sa ma ajuti dar uneori e mai bine sa ma lovesc singura de realitate ca sa invat si sa razbat in viata'...

| iuliana21 a răspuns:

Asi vrea ca acum mama mea sa fie langa mine si sa ma intrebe ce fac.sa imi zica ce e bine si ce e rau,,, cand era langa mine mi se parea ca ma strezeaza si ca ma controleaza...acum am piedut-o au venit ingheri si au luat-o... oare de ce suntem asa uni oameni nu stim sa apreciem parinti la adevarata lor valoare.de cele mai multe ori o facem cand e prea tarziu

| anonim24 a răspuns:

Te-ai gandit ca face asta doar pentru ca te iubeste si vrea sa aiba grija de tine.Crede-ma ca un parinte se simte linistit cand stie unde se afla copilul lui si cu cine doar pentru ca vrea sa il stie in siguranta.Eu sunt departe de casa si sunt tanara dar daca as putea mi-as suna parintii si fratii din 5 in 5 min ca sa ii intreb ce fac numai casa stiu ca sunt in bine.Fi bucuroasa si mandra ca exista cineva care se preocupa pentru tine pentru ca nimeni nu o sa o faca nici macar prietenii tai cei mai buni

| titi_1218 a răspuns:

Buna incearca sa vb cu ea sa-i spui unde te duci si ce faci si vezi daca te intelege, ca te asigur ca asa e mai bine, si nu trebuie sa-ti fie rusine, e mama ta si nu te va trada niciodata... tu ar trebui sa te bucuri de asta sa te mindresti pentru ca unii n-au aceasta posibilitate pe care o ai tu...asa ca ghindestet bine si sa stii ca multi iti vor da sfaturi dar numai tu vei putea sa stii ce sa faci cel mai bine.
incearca sa vazi si dupa perete, vb cu ea si vezi ce reactie o sa aiba... daca se va supara atunci altadata nu-i vei spune totul chiar asa de detailat dar oricum mama e una indefernt de cum ar fi ea...si bucuratae ca ea se intereseaza de tine si asta inseamna ca tine la tine si asta e cea mai mare bogatie a ta...succes

| asya a răspuns:

Banuiesc ca nu ai inca 18 ani! Cand o sa fi independenta financiar atunci poti sa-i reprosezi mamei tale ca te sâcaie, insa pana atunci ea iti pune mancare in farfurie si e normal sa o intereseze persoana ta!
Ti-ar placea ca mama ta sa nu te bage in seama, sa nu o intereseze ce faci, sa te trateze cu indiferenta? Nu cred...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i fara grija e mama ta si trebuie sa stie. dar cati ani ai ca daca ai deja 18 nu trebuie sa dai explicati

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Macar e alaturi de tine. O intereseaza ca te iubeste, nu ca sa te enerveze! Pe tine te enerveaza... Asta crezi, ca vrea sa te enerveze? Ea te iubeste. E normal. Si, cand vei avea vreo problema, la ea trebuie sa te duci caci ea te ajuta mai bine ca o prietena. Prietenele pot fi [uneori] invidioase si vor sa stea langa tine sa-ti fure "ingredientele" frumusetii, sau au un scop, nu de-a fi prietena cu tine[ UNELE] dar e bine sa le-avem. Tu alegi ce faci. E viata ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa o iubesti cae mama ta, si sa te bucuri de fiecare secunda alaturi de ea. eu as vrea sa mai traiasca mama

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sai zici ca esti mare si ca nu mai vrei sa te intrebe asa fac cu mama can ma intreaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 10 ani iar ii zic mamei si nu ma intereseaz adak s asupara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema ...chiar daca vreau sa-i zic ceva tot nu ma asculta waiting

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa ii spui sa nu se mai supere pe tine si sa ai grija cand o spui fiindca trebiue sa fii atent cand o faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te mai pot ajuta daca imi zici mai multe ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fugi de acasa

| no_5867 explică:

nu am 18

| Maritimo a răspuns:

Esti norocoasa ca o ai pe mama ta alaturi pentru ca sunt unele persoane chiar mai mici decat tine care nu isi mai au mama alaturi de ei sa le dea sfaturi